Małe rzeczy dla Twoich finansów – poradnik oszczędzania

poradnik oszczedzania

Poradnik oszczędzania… Oszczędzanie stało się ostatnio bardzo modne. W Internecie pojawia się masa ciekawie prowadzonych blogów z fachową treścią, w której autorzy podpowiadają nam jak oszczędzać. Coraz więcej ludzi, na co dzień niezwiązanych ściśle ze światem finansów, ma dużą świadomość, jak dysponować budżetem, aby za dużo nie wydawać i sukcesywnie pomnażać pieniądze. Dzisiaj podpowiemy kilka zaskakujących sposobów na oszczędzanie. Być może nie są to działania, które sprawią, że szybko zgromadzimy sporą sumę pieniędzy, ale wskażemy na parę nawyków. Jeśli się ich pozbędziemy, w dłuższej perspektywie na pewno sporo zyskamy.

Poradnik oszczędzania – czego możesz się nauczyć?

Rynek Finansowy dba o twoje nawyki. Nasze posty składają się na poradnik oszczędzania przeznaczony dla każdego, kto w bezbolesny sposób chce nauczyć się gospodarować swoimi pieniędzmi w sprytny sposób i nauczyć się inwestować swoje środki tak, żeby czerpać z nich jak najwięcej korzyści. Dzisiaj czytaj o małych rzeczach, które pozwolą Ci zaoszczędzić wiele w sposób, którego nawet nie odczujesz – gwarantujemy!

Kawa – napój bogów

Polemika, czy kawa jest napojem bogów, ciągle trwa i będzie trwać wiecznie. Każdy ma własne upodobania względem ulubionego napoju. Nie sposób jednak zaprzeczyć, że kawy wypija się na świecie hektolitry. Oglądając lub czytając skandynawskie kryminały, dojdziemy do wniosku, że bohaterowie nieustannie piją kawę. We Włoszech, stolicy, cały rytm dnia podporządkowany lub wyznaczany jest przez filiżankę kawy.

W Polsce statystyki mówią, że pod względem wypijanej kawy zbliżamy się do Włochów. Wypijamy średnio 3 kg kawy na rok, czyli statystycznie jedną kawę dziennie. Tak naprawdę pijemy dużo kawy. Pytanie, ile tak naprawdę na kawę wydajemy? Jeśli pracujemy w dużym mieście, często prowadzimy spotkania biznesowe i spotykamy się w kawiarniach, restauracjach, wydatki na kawę mogą być dosyć spore, jeśli weźmiemy pod uwagę określony zakres czasu.

Kolejne pytanie, ile kosztuje kawa i co zawiera się w jej cenie (nie będziemy jednak wchodzić w interpretacje VAT kawy z mlekiem czy bez). Cena kawy uzależniona jest od miejsca, gdzie ją kupujemy oraz oczywiście od rodzaju. Jeśli w Rzymie za filiżankę espresso zapłacimy 1,30 euro, tak średnio w Polsce tę samą kawę kupimy za 8 zł. Kawy typu Macchiato to już koszt 14, 16 a nawet 20 zł. W naszych wyliczeniach i wskazówkach nie chodzi o to, by zrezygnować z przyjemności, jaką jest picie kawy. Bardziej chcemy zwrócić uwagę na świadomość, ile np. miesięcznie wydajemy na konkretne przyzwyczajenie. Warto zastanowić się nad tym aspektem i ograniczyć kupowanie kawy na wynos.

Sprawdź czy Twoje finanse rządzą Tobą, czy Ty Twoimi finansami >>

Gotowanie w domu.

Pracujemy 5 dni w tygodniu. To przeważnie 23, 24 dni w miesiącu. Załóżmy, że każdego dnia zamawiamy obiad, którego koszt uśrednimy do 25 zł. To równe 600 zł miesięcznie na sam obiad. Wiadomo też, że kupujemy jedzenie również do domu. Wychodzi na to, że miesięcznie bardzo dużo wydajemy na posiłki.

A może warto pomyśleć o gotowaniu w domu? Nie każdy ma do tego umiejętności, ale przy odrobinie samozaparcia uda nam się wypracować szybkie i łatwe danie, z których będziemy dumni. Pomyślmy, ile składników możemy kupić za wspomniane wcześniej 600 zł? Argumentem przeciwko przygotowywaniu posiłków domu jest czasochłonność tego zajęcia. Są jednak potrawy, które przyrządzimy bardzo szybko. Co więcej, dodatkowo będą to zdrowe i pożywne dania przyczyniające się do poprawy naszego samopoczucia. Tak jak w przypadku kawy, znowu złoty środek będzie najlepszym rozwiązaniem, czyli ograniczenie posiłków “na mieście”.

Palisz? Czy warto?

Podobno przedsiębiorcy tracą z powodu palaczy 31 mln zł dziennie. Zastanówmy się, ile w takim razie rocznie tracą palacze? Załóżmy, że palimy paczkę papierosów dziennie. Przyjmijmy, że paczka papierosów kosztuje 15 zł. Wiemy jednak doskonale, że ceny tytoniu poszły w górę i nasze ulubione papierosy mogą być nawet jeszcze droższe. Wychodzi na to, że miesięcznie wydajemy na papierosy 465 zł, uśrednijmy cenę do 500 zł – w weekendy, gdy wychodzimy na imprezę lub spotykamy się ze znajomymi, zazwyczaj palimy się jeszcze więcej. Palenie papierosów, oprócz utraty zdrowia, kosztuje nas rocznie 6000 zł.

Nietrudno policzyć, że po dziesięciu latach palenia wydamy kwotę 60 000 zł. To cena całkiem dobrego nowego samochodu. Kolejny raz nie zamierzamy nikogo odwodzić od przyzwyczajeń. Chcemy jednak zwrócić uwagę na ogromne koszty palenia papierosów. Sami powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie, jak inaczej można spożytkować 6000 zł rocznie? Na pewno sposób, by dziennie odkładać te kilkanaście złotych, spowoduje, że po pewnym czasie, zgromadzimy całkiem przyzwoitą sumę.

Koszty paliwa

Koszty paliwa czy eksploatacji samochodu to kolejny przykład sporych wydatków. Na paliwie też możemy zaoszczędzić. Warto zastanowić się, czy rzeczywiście musimy do pracy dojeżdżać samochodem? Może warto wybrać komunikację miejską? Nie każdy lubi poruszać się autobusem czy tramwajem, ale niejednokrotnie taki transport publiczny okazuje się znacznie szybszy niż jazda samochodem i przedzieranie się ulicami miasta w godzinach szczytu. Podczas takiej wolnej jazdy, gdy co chwilę musimy ruszać i zatrzymywać samochód spalimy więcej paliwa niż w przypadku, gdy pokonujemy trochę większą odległość, ale za to ruch nie jest tak natężony. Może dla zdrowia warto przesiąść się na rower? To bardzo indywidualna kwestia, czasami jednak potrzebujemy impulsu, by spojrzeć na nasze przyzwyczajenia z innej perspektywy.