Oszczędzanie na transporcie – zminimalizuj wydatki na transport już dziś!

oszczędzanie na transporcie

Oszczędzanie na transporcie jest możliwe i potrafi być satysfakcjonujące! Używasz co dziennie samochodu, dojeżdżając do pracy? A może korzystać z publicznych środków transportu? Najlepiej jeśli siedziba zakładu pracy, firmy jest tak blisko twojego miejsca zamieszkania, że możesz codziennie spacerować lub jechać do niej rowerem. Tylko nieliczni mają jednak taki komfort. Nieważne z jakiej metody korzystasz – niestety i tak nie unikniesz wydatków na transport. Możesz jednak zdecydowanie je zminimalizować. 

Oszczędzanie na transporcie: Samochód i paliwo

Od wakacji ceny paliw wzrosły średnio o 25 gr na litrze. Według zapowiedzi ekspertów ceny jeszcze pójdą w górę. Głównie z powodu szalejących huraganów na wybrzeżach USA, co powoduje spadek wydobycia ropy. Diesel podrożał tylko o grosz, ale tankując benzynę trudno nie zauważyć zmian. Drożeje głównie popularna „95-tka”. Podwyżki cen paliw są nieuniknione, podyktowane wahaniami rynków zagranicznych. Pamiętamy czasy jeszcze wyższych cen paliw, którymi tankowaliśmy nasze samochody.

Jak widać, samochód jest jednym z najdroższych środków transportu. Zależnie od dystansu jaki musimy pokonywać codziennie, dojeżdżając do pracy oraz średniego zużycia paliwa naszego samochodu, koszty miesięczne mogą wynieść nas średnio 500 zł a nawet i więcej. Jeśli dołożymy do tego koszty eksploatacyjne, sezonowe przeglądy techniczne oraz ubezpieczenie OC, przyznać należy, że samochód to prawdziwa skarbonka. Nie da się jednak pominąć faktu, że dojazd własnym autem do pracy to bardzo komfortowy sposób. Nie musimy przejmować się, że np. nie zdążymy na autobus. Jak zminimalizować wydatki na paliwo?

Ekonomiczna jazda

Czy słyszałeś kiedyś o ekonomicznej jeździe? W Polsce powstały nawet szkoły, które uczą kursantów jak jeździć ekonomicznie. Ekonomiczna jazda wcale nie oznacza wolnego poruszania się samochodem. Trzeba jeździć pewnie i w miarę szybko rozpędzić się do odpowiedniej prędkości, a później starać się ją utrzymywać. Musimy również szybko reagować na zmieniające się warunki drogowe. Jeśli zbliżamy się do skrzyżowania z czerwonym światłem i nie blokujemy innym kierowcą zmiany pasa ruchu do skrętu, nie przyśpieszajmy, lecz naturalnie wytraćmy prędkość poprzez np. redukcję biegu. Dobrym rozwiązaniem w dłuższej trasie będzie używanie tempomatu utrzymującego stałą prędkość, co znacząco obniży spalanie paliwa. Z tego rozwiązania niestety nie każdy może skorzystać, ale w większości nowych samochodów tempomat jest standardem.

Czytaj więcej o Ecodrivingu >>

Instalacja gazowa

Gaz jako paliwo do naszego samochodu będzie zdecydowanie bardziej ekonomicznym wyborem niż benzyna czy diesel. Zwłaszcza że okresowo ceny gazu spadają nawet do 1,50 zł za litr, a zazwyczaj kształtują się w okolicach 2 zł. Zatankowanie do pełnia czterdziestolitrowego zbiornika paliwa będzie nas kosztować 80 zł. To niewiele w porównaniu z 200 złotymi, jakie często musimy wydać na benzynę podczas jednej wizyty na stacji paliw. Instalacja gazowa może nas kosztować 2000 – 4000 zł, a nawet i więcej. Wszystko zależy od generacji instalacji, jaką montujemy. Warto o tym pamiętać, zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu samochodu. Sprawdźmy wcześniej, jaka instalacja gazowa pasuje do danego silnika i przeanalizujmy, czy takie rozwiązanie nam się opłaca.

Hybryda

Inwestycją na przyszłość może okazać się wybór samochodu z napędem hybrydowym. Tego typu auto spali w trasie tylko 3,4 litry benzyny – zależnie od zakupionego modelu, warunków drogowych i stylu naszej jazdy. Hybrydy cieszą się coraz większą popularnością. Są mniej awaryjne od poprzedników, dopracowano mechanizmy, a nawet ceny nowych samochodów zmalały. Warto dodać, że oprócz niższych kosztów utrzymania, są również zdecydowanie bardziej przyjazne dla środowiska. Dodatkowo w niektórych krajach kierowcy mogą liczyć z tego powodu na ulgi i możliwość wjazdu do ścisłego centrum miasta.

Z kolegą do pracy

Może warto rozważyć wspólne dojazdy do pracy z kolegą lub koleżanką? Jeśli pracujemy w dużym zakładzie pracy, łatwo będzie znaleźć nam więcej osób z naszej miejscowości dojeżdżających codziennie w to samo miejsce. Możemy w takim w przypadku dzielić się kosztami paliwa i wymieniać za kierownicą samochodu. Minusem takiego rozwiązania jest brak elastyczności, jeśli chodzi o czas i inne plany po pracy. Zobowiązując się do podwozu współpracowników, nie zaplanujemy żadnych innych wizyt po pracy. Byłoby to z naszej strony nieodpowiedzialne. Dlatego wspólne dojazdy do pracy są tanią alternatywą, jednak wymagają od nas zdyscyplinowania. Nikt nie lubi czekać na spóźnialskich!

BlaBla Car

Ciekawym rozwiązaniem może okazać się serwis BlaBla Car. Zwłaszcza gdy mamy problemy ze znalezieniem osób, z którymi wspólnie moglibyśmy dojeżdżać do pracy. BlaBla Car umożliwia znalezienie kierowców, którzy ogłaszają godzinę przejazdu i określoną trasę, szukają pasażerów. Ceny nie są wygórowane. Kierowca na pewno pójdzie na ustępstwa i obniży stawkę, gdy zdeklarujemy się, że będziemy z nim jeździć stale. W końcu sami możemy stać się kierowcami BlaBla Car, przewozić pasażerów, co zdecydowanie obniży nam koszt dojazdu do pracy.

Chcesz poznać więcej aplikacji ułatwiających podróżowanie? Sprawdź >>