Tanie OC – jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie obowiązkowe dla Twojego samochodu

tanie OC

Początek 2017 roku przyniósł drastyczne podwyżki OC wszystkim kierowcom, co wywołało istną burzę w mediach i polskich domach. Nadchodzi czas, by wykupić nowe OC? Zastanawiasz się jak znaleźć tanie OC? Spokojnie, są sposoby, by nieco ulżyć portfelowi przy ubezpieczeniu samochodu!

Od czego zależy cena OC?

Gdy firma ubezpieczeniowa przysyła nam propozycję ceny obowiązkowego ubezpieczenia samochodu lub gdy sprawdzamy oferty w internecie, często łapiemy się za głowę. „Za co takie pieniądze?!”

Na to, jak zostanie wycenione nasze OC składa się kilka podstawowych czynników:

  • marka i wiek pojazdu oraz pojemność jego silnika,
  • wiek i doświadczenie właściciela pojazdu,
  • historia szkód,
  • miejsce zamieszkania właściciela pojazdu.

Dlaczego właśnie te informacje są brane pod uwagę?

Marka, wiek pojazdu i pojemność silnika

Ubezpieczyciele biorą pod uwagę wiele statystyk, które następnie zestawiają ze sobą pod względem np. marki lub wieku samochodu. Które pojazdy najczęściej padają łupem złodziei? Samochody jakich marek najczęściej biorą udział w wypadkach komunikacyjnych spowodowanych nadmierną prędkością? Czy ubezpieczany pojazd jest zabytkowy?

Okazuje się bowiem, że im samochód starszy i mniej luksusowy, tym mniej dbają o niego właściciele, co z kolei skutkuje np. częstszymi otarciami i uszkodzeniami. Z drugiej strony: im nowszy i wyższej klasy, tym więcej jego właściciele skłonni są zapłacić za ubezpieczenie.

Z podobnych względów brana jest także pod uwagę pojemność silnika. Ze statystyk wynika, że im większy silnik, tym szybciej jeżdżą kierowcy. A im szybciej się poruszają po drogach, tym większe jest prawdopodobieństwo spowodowania wypadku. Składka na ubezpieczenie będzie więc wyższa.

Sprawdź czy warto brać pożyczki pod zastaw samochodu? >>

Wiek i doświadczenie właściciela pojazdu

Firmy ubezpieczeniowe wychodzą z prostego założenia, że młody kierowca, to marny kierowca, czyli taki, który popełnia mnóstwo błędów i cechuje się brawurą. Powoduje więcej kolizji, nie dba o samochód i podnosi ryzyko poniesienia szkód. W Polsce kierowcy przed 26. rokiem życia oraz ci, którzy prawo jazdy dzierżą krócej, niż 3 lata, mogą liczyć na… podwyżki cen OC.

Historia szkód

Ostrożny kierowca, który może pochwalić się bezszkodową historią jazdy jest dla firmy ubezpieczeniowej potencjalnie mniejszym zagrożeniem wypłacenia odszkodowania (a więc lepszym gwarantem zarobku), niż taki, który ma na swoim koncie wiele incydentów. Im czystsza historia szkód, tym niższa cena OC czeka nas przy wyliczeniach.

Miejsce zamieszkania właściciela pojazdu

Czy nam się to podoba, czy nie, ubezpieczyciele dzielą nas na tych, którzy mieszkają na odludnych wsiach, w małych miasteczkach, dużych miastach i w wielkich aglomeracjach. Jednym z powodów mogą być oczywiście nasze zarobki – wiadomo, że mieszkając i pracując gdzieś w małej miejscowości będziemy zarabiać mniej, niż gdybyśmy mieszkali i pracowali w Warszawie. Ale to tak naprawdę rzecz drugorzędna. Firmy ubezpieczeniowe biorą po prostu pod uwagę natężenie ruchu w okolicy, po której porusza się samochód i prawdopodobieństwo kolizji. Zaczyna to nabierać sensu, prawda? Dojeżdżając lokalnymi drogami z jednego niedużego miasta do drugiego, jesteśmy mniej narażeni na udział w wypadku, niż na ruchliwych ulicach wielkich miast, po których poruszają się samochody, autobusy, tramwaje i rowerzyści naraz.

Jak znaleźć tanie OC?

Jak więc znaleźć tanie OC? Co zrobić, by firma ubezpieczeniowa spuściła z ceny? Jest na to kilka sposobów, a jeśli za poszukiwania i planowanie zabierzemy się odpowiednio wcześnie, to możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych!

Porównywarki ofert

Internet to wspaniały wynalazek, który pozwala nam szybko i bez wysiłku porównać oferty wielu firm ubezpieczeniowych jednocześnie. Wystarczy, że przygotujemy sobie wszystkie dane i wpiszemy je w wirtualny formularz, który zasymuluje nam wycenę dokładnie tak, jak zrobiłby to ubezpieczyciel. Dzięki temu od razu zobaczymy, czego będziemy mogli się spodziewać po zgłoszeniu do firmy X, a jaką składkę zaproponują nam w firmie Y.

Pakiety

W pakietach jest zazwyczaj taniej! Sprawdźmy, ile będzie nas kosztować np. zakup OC oraz AC, bo może się okazać to bardziej opłacalne. Są także firmy, które specjalizują się nie tylko w sprzedaży ubezpieczeń pojazdów, ale także domów itp. Być może warto rozważyć zabezpieczenie się nie tylko na ewentualność kolizji na drodze, ale także awarii w mieszkaniu lub utraty zdrowia w następstwie nieszczęśliwego wypadku?

Transakcje przez internet

Wiele firm ubezpieczeniowych nagradza klientów, którzy obsługują się sami i korzystają z formularzy internetowych? Dlaczego? Ponieważ prowadzenie serwisu online nie wiąże się dla ubezpieczyciela z dodatkowymi kosztami prowadzenia lokalnego biura, więc może sobie pozwolić na obniżenie stawki OC. Może też okazać się, że nasz bank współpracuje z danym ubezpieczycielem i w związku z tym otrzymamy kilkuprocentową zniżkę za opłacenie ubezpieczenia kartą kredytową.

Współwłasność

Dla młodych kierowców rozwiązaniem problemu drogiego ubezpieczenia może być także dopisanie jako właściciela pojazdu kogoś starszego od siebie, np. kierowcy, któremu przysługują zniżki nawet do 60%.

Sposobów na obniżenie cen OC jest wiele, musimy tylko poświęcić nieco czasu na sprawdzenie, które rozwiązania będą dla nas możliwe i najbardziej korzystne!

Dowiedz się również jak zminimalizować wydatki na transport >>