Jak płacić bezpiecznie online?

Jak płacić bezpiecznie online

W codziennym życiu coraz częściej używamy płatności online. Płacimy kartą, BLIKiem, przelewami i za pomocą pośredników, takich jak Paypal. Używamy do przekazywania środków telefonów, internetu, technologii zbliżeniowych oraz aplikacji bankowych. Czy nasze płatności w sieci są bezpieczne? Sprawdź jak płacić bezpiecznie online.

Jak płacić bezpiecznie online?

Płacenie kartą w sieci to jedna z najwygodniejszych form płatności online. Warto z niej korzystać, pamiętając o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Dzięki temu nasze dane, a co za tym idzie – pieniądze, nie będą łatwym łupem dla złodziei, oszustów oraz hakerów.

Co robić, aby nasze dane (oraz pieniądze) były bezpieczne? Należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Zawsze sprawdzaj, czy strony na których podajesz dane poufne posiadają certyfikaty bezpieczeństwa. Nigdy nie udostępniaj skanów ani zdjęć swoich dokumentów tożsamości. Czytaj komunikaty banku, z którego usług korzystasz i uważaj na reklamy „udające” interface’y popularnych aplikacji płatniczych.

Warto również wyrobić sobie nawyk o którym wspominamy często i w wielu kontekstach – czytaj dokumenty, regulaminy oraz treści zgód, które zaznaczasz przy rejestracji. Takie podejście pozwala uniknąć większości problemów. Bądź świadomym użytkownikiem sieci!

Użyj serwisów pośrednictwa finansowego

Aby płacić bezpieczniej – szczególnie w wypadku dokonywania płatności międzynarodowych – można skorzystać z serwisów pośrednictwa finansowego, takich jak Paypal. Serwisy te dają możliwość przekazywania środków z dedykowanego konta użytkownika, bez udostępniania sowich danych finansowych kontrahentowi. Systemy te działają jak swoisty wirtualny portfel, w którym trzyma się wybraną ilość środków finansowych. Jest to sprawdzone i bezpieczne rozwiązanie.

Więcej na temat płatności online i bankowości elektronicznej możesz przeczytać tutaj.