Strach przed pożyczkami – czy potrzebny?

strach przed pożyczkami

Media owiały pożyczki złą sławą, dlatego też wiele osób wciąż odczuwa strach przed produktami firm pozabankowych. Czas jednak odczarować pożyczki bez BIK i rzetelnie odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się w ich kwestii wątpliwości. Czy strach przed pożyczkami jest potrzebny? 

Strach przed pożyczkami – czy potrzebny?

Strach pojawia się zwykle w obliczu nieznanego. Boimy się zmian, zagrożenia, wykluczenia, utraty bezpieczeństwa. Dlatego nie ma nic dziwnego w fakcie, że pożyczki – które nadal są postrzegane, jako coś z natury niestabilnego – wzbudzają niepokój. Pytanie, czy uczucie to jest uzasadnione.

Uczciwe pożyczki – czy to możliwe?

Pod wątpliwość została wielokrotnie poddana uczciwość tego rodzaju produktów finansowych. Znalezienie uczciwej pożyczki nie jest wcale trudne, wystarczy przejrzeć oferty znajdujące się na rynku. Oczywiście pożyczka pozabankowa łączy się nierozerwalnie z większymi kosztami, niż pożyczka bankowa lub tradycyjny kredyt. Ale nie wynika to z pazerności pożyczkodawców. Jest to forma zabezpieczenia ich interesów.

Pożyczka bez BIK – dlaczego droższa?

Pożyczka bez BIK jest droższa, ponieważ instytucja która udziela takich pożyczek ponosi dużo większe ryzyko niż bank. Wynika to przede wszystkim z tego, że nie weryfikuje swoich potencjalnych pożyczkobiorców w Biurze Informacji Kredytowej. Zatem udzielając pożyczki na uproszczonych zasadach, ściąga na siebie większe zagrożenie, aniżeli bank, który prześwietla nas na wskroś, badając naszą zdolność do spłaty zadłużenia.

Właściwa ocena pożyczkodawcy

Trzeba więc przyjąć za fakt to, że pożyczki pozabankowe są szybkie, ale za krótszy czas oczekiwania na gotówkę, zapłacimy pożyczkodawcy więcej pieniędzy. Zarzuty, które kierowane pod adresem pożyczek, związane z wysokością opłat lub problemami ze spłatą wynikają często z nieuważności i impulsywnego podejmowania decyzji. Strach przed tego rodzaju zobowiązaniami zupełnie niepotrzebny, jeżeli jako potencjalny klient nie dasz się zwieść obietnicy łatwych pieniędzy i dobrze zaplanujesz swoją pożyczkę.

Pożyczki bez BIK są produktami zupełnie bezpiecznymi i przede wszystkim potrzebnymi na rynku, bowiem często ratują nas z niejednej opresji – jednak zachęcamy do racjonalnego i przemyślanego podejścia do tych produktów. Wtedy na pewno będą działać na korzyść klienta, a widma wysokich odsetek, lub windykacji nie będzie.