Konto firmowe w małej firmie – zakładać czy nie?

Mała firma - konto firmowe

Rozpoczynając działalność gospodarczą, stajemy przed dylematem – czy założyć konto firmowe czy wystarczy nam rachunek osobisty?

Konto firmowe jest konieczne, ale również dość kosztowne. Warto wiedzieć więc, że do transakcji nie przekraczających wartości 15 000 euro (czyli na tę chwilę ok. 62 700 zł) wystarczy nam zwykły rachunek osobisty.

Rachunek bankowy jest obecnie narzędziem niezbędnym do prowadzenia działalności gospodarczej. Pozwala on rozliczać się Zakładem Ubezpieczeń Społecznych czy też z Urzędem Skarbowym – obecnie rozliczenia te odbywają się tylko w formie bezgotówkowej. Pytanie, które stawiają sobie przedsiębiorcy dotyczy raczej nie tego czy potrzebne jest konto bankowe, ale raczej, czy mogą prywatne konto wykorzystywać do celów związanych z działalnością.

Jeśli zdecydujemy się na założenie konta firmowego, przyjrzyjmy się uważnie aktualnym ofertom dostępnym na rynku. Istnieją i takie, których nie będą nas kosztowały ani złotówki przy umiejętnym korzystaniu z rachunku. Przejrzyjmy także aktualne rankingi kont dla firm oraz użyjmy porównywarek finansowych, podając przewidywane parametry użytkowania rachunku.