Kredyt samochodowy czy leasing – co wybrać ?

Kredyt samochodowy czy leasing - co wybrać?

Kredyt samochodowy czy leasing – co wybrać?

Kupując samochód firmowy możemy wybrać pomiędzy dwoma opcjami, a mianowicie między kredytem samochodowym, a leasingiem. Czy leasing to dobre wyjście? Czy lepiej wziąć kredyt? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek.

Jakie są różnice pomiędzy kredytem samochodowym, a leasingiem i co tak naprawdę jest bardziej opłacalne dla przedsiębiorcy? Na początek należy sprawdzić każdą opcję z osobna, aby móc wybrać korzystniejszą ofertę.

Wzięcie samochodu w leasing jest zabiegiem często stosowanym przez firmy. Rozwiązanie to ma wiele zalet. Pozwala zmniejszyć koszty, a także jest mniej czasochłonne, biorąc pod uwagę załatwianie formalności z nim związanych.

W leasingu samochodowym leasingodawca użycza klientowi (leasingobiorcy) samochód. Firmy mogą rozliczyć leasing operacyjny, wrzucając go w koszty uzyskania przychodu. Jako koszt traktowana jest cała rata leasingowa. W przypadku kredytu samochodowego do kosztów można zaliczyć jedynie odsetki i koszty kredytu.

Przedsiębiorca, zastanawiający się nad zakupem firmowego samochodu często ma nie lada problem, co wybrać: kredyt czy leasing. Przy kredycie samochodowym procedura jest znacznie bardziej skomplikowana, a ocena zdolności kredytowej bardziej rygorystyczna. Z kolei leasing postrzegany jest jako korzystniejszy ze względu na korzyści podatkowe oraz mniejsze formalności.

Analizując koszty kredytu i leasingu okazuje się, że są one do siebie zbliżone. Warto więc przeanalizować, czy przy leasingu nie zaoszczędzimy więcej czasu, który musielibyśmy przeznaczyć na załatwianie formalności związanych z kredytem. Istotną korzyścią leasingu jest to, że nie obniża on zdolności kredytowej przedsiębiorcy, co jest istotne, w sytuacji jeśli planowałby on wzięcie kredytu na działalność. Dodatkowo po upływie okresu umowy można samochód wykupić za ustaloną wcześniej cenę lub też wziąć w leasing kolejny.