Systematyczne oszczędzanie – gdzie warto lokować pieniądze

systematyczne oszczędzanie

Systematyczne oszczędzanie to magiczny nawyk. Nawet drobne kwoty mogą być podstawą sporych oszczędności. Warto więc zastanowić się, czy nie dysponujemy wolnymi środkami, które możemy odkładać w odpowiedni sposób. Dzięki temu, będziemy mogli cieszyć się dodatkowymi środkami finansowymi w przyszłości.

Systematyczne oszczędzanie jest opłacalne

Ze względu na to, ze nasze zarobki zwykle wypłacane są jednorazowo, większość z nas odkłada określoną sumę pieniędzy z miesięczną regularnością a nie jednorazowo.To z tych pieniędzy pochodzi większość oszczędności. Problem polega na tym, że o ile zarobki są regularne, nie zawsze udaje nam się z nich odłożyć pieniądze na przyszłość. Jest kilka powodów, dla których warto zadbać o to, żeby działo się to z większą systematycznością.

Dzięki regularnie budowanym oszczędnościom, rośnie nasze bezpieczeństwo finansowe. Mamy do dyspozycji dodatkowe środki, które mogą się przydać wtedy, gdy na przykład stracimy pracę lub pojawią się jakiś większe, niespodziewane wydatki. To komfort znacznie cenniejszy niż utrata kilkuset złotych, które w danym miesiącu musi powędrować na konto naszych oszczędności.

KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE

Dużym sprzymierzeńcem systematycznie oszczędzających jest procent składany. Dzięki temu znanemu wzorowi z czasem odsetki stają się naszym kapitałem i od nich również naliczane są w przyszłości odsetki. Dzięki temu 100 zł odłożone w marcu 2015 roku będzie po 15 latach warte ponad 207 zł przy założeniu, że odsetki naliczane są w tempie 5% rocznie. Jeśli każda odkładana co miesiąc kwota wypracowuje w ten sposób odsetki, nasze oszczędności rosną dużo szybciej niż gdybyśmy trzymali je w domu lub na zwykłym, nieoprocentowanym koncie osobistym.

Nie da się skorzystać z dobrodziejstw procentu składanego, jeśli regularnie odkładamy pieniądze do skarpety. Gdzie więc warto oszczędzać systematycznie? Praktycznym rozwiązaniem dla wielu klientów są konta oszczędnościowe w bankach. Ich zaletą jest to, że nie narzucają żadnych minimalnych wpłat, a także pozwalają na swobodne wpłacanie i wypłacanie oszczędności. Ich wadą jest ograniczone oprocentowanie. W marcu 2015 roku najlepsze konta oszczędnościowe na rynku oferują oprocentowanie 3,5% – 4% w skali roku.

Jak wybrać konto osobiste dla siebie?

LOKATY BANKOWE

Dobrym pomysłem jest również otwarcie lokaty bankowej. Lokatę otwieramy na określoną kwotę i na określony czas. W umowie bank deklaruje kiedy odda nam pieniądze oraz ile wyniosą odsetki – tak jest w przypadku najpopularniejszych depozytów ze stałym oprocentowaniem. Jeśli zdecydujemy się na lokatę ze zmiennym oprocentowaniem, wysokość odsetek będzie się zmieniać w zależności od poziomu stóp procentowych.  Mimo że lokaty nie zapewniają dużego zysku, to jednak można uznać ten sposób za korzystną inwestycję zwłaszcza dla osób, które nie są w stanie w dokładny sposób określić, kiedy będą potrzebowali zdeponowane środki pieniężne, gdyż taka forma inwestycji krótkoterminowej dopuszcza wycofanie kapitału praktycznie w każdym momencie, bez ryzyka poniesienia straty. Wystarczy tylko wybrać najkorzystniejszą ofertę na rynku, która zapewni najwyższą stopę zwrotu zainwestowanego kapitału.

FUNDUSZE INWESTYCYJNE

Systematyczne oszczędzanie jest również możliwe w ramach funduszy inwestycyjnych. Fundusze obligacji czy fundusze pieniężne i gotówkowe charakteryzują się mniejszym ryzykiem niż fundusze akcji, a część z nich wygrywa wynikami z oprocentowaniem depozytów w bankach. Wiele otwartych funduszy inwestycyjnych ma również niskie limity pierwszych i kolejnych wpłat (np. 50 – 100 zł).

Podsumowując, systematyczne oszczędzanie pozwalają zabezpieczyć nasze bieżące finanse oraz . Dzięki sprzyjającej matematyce (procent składany), drobne kwoty z czasem zamieniają się w spory kapitał.