Ubezpieczenie na życie – jak szukać?

Ubezpieczenie na życie

Ubezpieczenie na życie to usługa która wydaje się niezbędna i bardzo przydatna. Jednak nie każdy Polak wie w jaki sposób podejść do tematu. W pierwszej kolejności powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy potrzebujemy ubezpieczenia na życie? Nigdy nie wiemy, co przyniesie los, dlatego warto odpowiednio się zabezpieczyć. Kupując ubezpieczenia na życie w pakiecie z ubezpieczeniem np. domu, mieszkania, samochodu możemy zaoszczędzić na zniżkach, ale też w wielu wypadkach niepotrzebnie przepłacić. Jak szukać ubezpieczenia?

Ubezpieczenie na życie i nie tylko – nowa ustawa

W myśl nowej ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, która właśnie leży w sejmie, towarzystwa ubezpieczeniowe będą musiały przedstawić klientowi marżę, jaką otrzymują od danej firmy. Ma to zabezpieczyć kupujących przed nieuczciwymi praktykami ubezpieczycieli, którzy sprzedawali w pakietach tak naprawdę niepotrzebne klientowi dodatkowe opcje ubezpieczenia. Często proces sprzedaży wyglądał następująco: sprzedawca przedstawiał wyliczenia polisy, po czym stwierdzał, że byłaby zdecydowanie tańsza, gdyby klient zdecydował się na dodatkowe ubezpieczenie np. mieszkania w tej samej firmie ubezpieczeniowej. Wielu ludzi ulegało technikom sprzedażowym stosowanych przez ubezpieczycieli.

Obecnie posłowie pracują nad ustawą wywodzącą się z unijnych przepisów, która wprowadzałaby zdecydowanie większą ochronę konsumentów przed zawieraniem niekorzystnych umów. Prawo miałoby zakazać ubezpieczycielowi oferowania takiej polisy, na której po prostu więcej by zarabiał. Nowa ustawa wprowadzi także wymóg informowania klientów o prowizji, jaką uzyska agent za sprzedaż danej polisy ubezpieczeniowej. To może całkowicie zrewolucjonizować rynek ubezpieczeń na życie, mienia, OC, AC, czy polis inwestycyjnych. Nowa ustawa ma obowiązywać od 23 lutego 2018 r. i  zastąpić obowiązującą ustawę o pośrednictwie ubezpieczeniowym.

Gdzie szukać ubezpieczenia na życie?

Najbardziej opłacalne będą tzw. grupowe ubezpieczenia na życie dostępne w firmach, zakładach pracy. Dzięki temu, że do ubezpieczenia przystępuje bardzo duża liczba osób, pracodawca uzyskuje polisy na lepszych, bardziej atrakcyjnych warunkach, niedostępnych dla klienta indywidualnego. Minusem tego typu rozwiązań jest brak wyboru specjalnych rozwiązań ubezpieczeniowych. Zazwyczaj klient nie ma innych opcji do wyboru, oprócz wynegocjowanych przez pracodawcę u firmy ubezpieczeniowej.

Porównywarki polis

Dobrym pomysłem na wyszukanie odpowiedniej polisy na życie będzie skorzystanie z porównywarek ubezpieczeń dostępnych w Internecie. Serwisy skupiające oferty ubezpieczeń są cennym źródłem informacji na temat ubezpieczycieli. W jednym miejscu klienci mogą porównać różne oferty wraz z wyborem konkretnych opcji. Zazwyczaj na porównywarkach znajdziemy również miesięczne rankingi ubezpieczeń, dzięki czemu możemy łatwo dokonać wyboru najtańszej oferty przy jednoczesnym zachowaniu indywidualnych opcji ubezpieczenia. Sporą zaletą porównywarek są również opinie klientów oraz wypowiedzi ekspertów doradzających najlepsze rozwiązania. Porównywarki są obecnie bardzo popularne, więc bez problemu znajdziemy je w wyszukiwarce internetowej.

Czytaj: Czy ubezpieczenia turystyczne są konieczne?