Co wie o mnie BIK? Czyli jak sprawdzić, czy jesteś w rejestrach dłużników?

BIK

Nie możesz dostać kredytu? Pozabankowe firmy udzielające długoterminowych pożyczek lub szybkich chwilówek odmawiają ci pomocy finansowej? Może najwyższa pora sprawdzić swój BIK.

Biuro Informacji Kredytowej

Czym jest BIK? Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, która gromadzi dane na temat historii kredytowej klienta. Następnie udostępnia posiadane informacje bankom, Spółdzielczym Kasom Oszczędnościowo-Kredytowym, firmom pozabankowym oraz wnioskodawcom, których właściwy wpis dotyczy. Za datę założenia BIK przyjmuje się październik 1997 roku. Biuro Informacji Kredytowej zostało powołane przez Związek Banków Polskich i prywatne banki.

Jak działa BIK?

Praca BIK polega na administrowaniu bazą danych, przekazywanymi przez banki informacjami oraz integrowaniu posiadanych informacji. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli klient posiada konta w różnych bankach lub spłaca pożyczkę, bank, aby ocenić jego wiarygodność kredytową, potrzebuje zintegrowanej informacji o wszystkich zobowiązaniach.

Warto wiedzieć, że w świetle obowiązujących przepisów to konkretny bank odpowiada za przekazaną informację do BIK. Biuro Informacji Kredytowej nie sprawdza danych otrzymanych przez instytucje finansowe pod względem formalnym – czy opisywane zobowiązanie, zaległość w spłacie faktycznie zaistniała. Jeśli więc w danych widniejących w bazie BIK istnieje błędny zapis, możemy skorygować go poprzez kontakt z naszym bankiem lub innym podmiotem finansowym, który przekazał dotyczącą nas informację. Nigdy jednak nie dowiemy się, czy nasza historia kredytowa jest poprawna, jeżeli sami nie sprawdzimy zapisów w BIK. Niestety, zazwyczaj zaczynamy interesować się Biurem Informacji Kredytowej w momencie, gdy już jest za późno. Bank nie chce przydzielić nam kredytu i wtedy zaczynają się schody.

Co wie o mnie BIK?

Na początek należy sprostować często powtarzaną opinię, że BIK gromadzi jedynie negatywne wpisy, prowadząc czarną listę dłużników. To nie prawda, ponieważ Biuro Informacji Kredytowej jest instrumentem finansowym niezwykle pomocnym dla banków i pożyczkodawców w podjęciu decyzji o przyznaniu świadczenia pieniężnego. Dzięki informacjom udostępnianym przez BIK, bank może przejrzeć historię kredytową klienta i ocenić go według własnego scoringu oraz scoringu BIK. Nasza historia kredytowa składa się zarówno z danych pozytywnych, jak i negatywnych. BIK odnotowuje terminową spłatę zobowiązań finansowych, a także spóźnienia z oddaniem pieniędzy, czy też brak uregulowania należności.

Jak sprawdzić swoją historię BIK?

Wpisy w BIK możemy łatwo sprawdzić na stronie internetowej https://www.bik.pl . Możemy zarejestrować własne konto. Musimy jednak wiedzieć, że zamówienie pełnego raportu to koszt 36 zł lub 79 zł w przypadku zakupu pakietu rocznego (12 raportów plus usługi dodatkowe). Gdy zaczynamy ubiegać się o kredyt, wymienione kwoty chyba nie będą zbyt wielkim obciążeniem finansowym. Raport na pewno przyda się w tej sytuacji.

Kolejny mit o BIK

Kolejnym mitem dotyczącym pośrednio BIK, a dokładnie ubiegania się o kredyt jest mniemanie, że jeśli klient nie posiada żadnych pożyczek czy kredytu łatwiej otrzyma nowy kredyt. “Nie mam żadnych należności względem pożyczkodawców czy banków, więc bez problemu dostanę kredyt”– niestety nie jest to prawda. W tym miejscu pojawia się kwestia BIK. Tak jak wspomnieliśmy Biuro Informacji Kredytowej gromadzi dane na temat każdego ruchu finansowego klienta, szczególnie badając, czy ten spłacał zobowiązania finansowe w terminie. W przypadku, gdy ubiegamy się o kredyt, bank po prostu nic o nas nie wie. Nie ma pojęcia czy jesteśmy wiarygodnymi płatnikami, czy po udzieleniu kredytu będziemy regularnie spłacać określone raty. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by o wiele wcześniej zadbać o właściwą historię kredytową. Nawet jeśli w obecnej chwili zarzekamy się, że nigdy nie weźmiemy kredytu, tak naprawdę nie uda nam się przewidzieć, jakie potrzeby możemy mieć np. za 5 lat

Jak budować wiarygodność kredytową?

Jednym z najprostszych rozwiązań budowania własnej historii kredytowej jest kupowanie na raty. Można powiedzieć, że społeczeństwo polskie dzieli się na osoby, które uwielbiają sprzedaż ratalną, posiadają po kilka zobowiązań w jednym czasie, oraz na tych, którzy zakupy ratalne omijają z daleka. Czym jest spowodowana niechęć do zakupów na kredyt? Najczęściej załatwianiem formalności, zbyt wysokimi odsetkami oraz faktem, że musimy pamiętać o terminowej spłacie każdej raty.

Niestety, aby rozpocząć kredyt na zakupy, musimy wypełnić stosowne dokumenty. Nie się tego ominąć. Jednak obecnie procedura podpisywania umowy sprzedaży ratalnej jest ograniczona do minimum formalności, przebiega dosyć szybko. Problem odsetek możemy ominąć. Wystarczy poszukać w Internecie lub stacjonarnie ofert sprzedaży produktów z ratą 0 procent. Nie jest to trudne. Warto wspomnieć chociażby popularne Allegro oferujące sprzedaż ratalną bez oprocentowania. Trzeciemu problemowi, czyli spłacie zobowiązania w terminie, również możemy zaradzić. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ustawić w koncie bankowym przelewy automatyczne. Wtedy będziemy mieć pewność, że nigdy nie zapomnimy zapłacić raty na czas. Większość banków oferuje tego typu usługę planowanych przelewów.

Na koniec warto wspomnieć, że proces budowania wiarygodności kredytowej względem podmiotów finansowych jest procesem długofalowym. Pamiętajmy, aby każde zobowiązanie finansowe spłacać w określonym umową terminie. Dzięki temu nie tylko unikniemy odsetek i niepotrzebnych problemów, ale przede wszystkim zbudujemy wiarygodność kredytową w BIK.

Sprawdź też co zrobić, jeżeli otrzymasz list z firmy windykacyjnej.

Sprawdź więcej na www.rynekfinansowy.info