Nawyki finansowe, których warto się pozbyć przed 30stką

Nawyki finansowe

Nawyki finansowe, oraz wszystkie inne, to trudny temat. Wiek trzydziestu lat jest często granicą, datą po przekroczeniu której łapie nas zaduma i refleksja nad dotychczasowym życiem. Spoglądamy wstecz, oceniając zwycięstwa i porażki. Planujemy nasze dalsze życie, często diametralnie starając się zmienić obecne – zdrowe odżywianie, więcej sportu, rezygnacja z nałogów, ustabilizowanie życia osobistego. W kwestii finansów nie musimy wcale czekać do 30-stki, aby pozbyć się zgubnych nawyków, przez które nasz portfel ciągle wydaje się pusty.

Nawyki finansowe młodych dorosłych

W czasie drugiej dekady życia przechodzimy burzliwy okres, który pozwala nam nauczyć się o życiu kilku fajnych i przydatnych rzeczy. Sprawdź, jakie nawyki finansowe mogą doprowadzić Cię do szybkiej ruiny w przyszłości i zobacz w jaki sposób sobie z nimi poradzić razem z Rynkiem Finansowym.

Debet na koncie

Często spotykanym nawykiem w kwestii finansów, a zwłaszcza obsługi konta bankowego i karty płatniczej, jest posiadanie debetu. Ujemne saldo na koncie bankowym traktujemy jak coś całkiem normalnego. “Mój bank przecież oferuje mi taką usługę po to, abym z niej korzystał” – można pomyśleć. Czy to tak naprawdę zdrowe podejście do tematu?

Jeżeli permanentnie wypłacamy z konta więcej środków niż faktycznie posiadamy, jest to znak, że nie radzimy sobie z własnymi finansami. Popadamy w ciągle odnawiającą się spiralę długów, ponieważ z miesiąca na miesiąc, czy z tygodnia na tydzień spłacamy poprzednie zobowiązanie finansowe. Trzeba tak naprawdę wiedzieć, że możliwość debetu na koncie, to w istocie mikro kredyt, zadłużenie, które koniecznie musimy terminowo spłacić. Usługa debetu na koncie ma swoją zaletę w postaci drobnej pomocy finansowej. Nie oszukujmy się jednak. Im większa kwota długu, tym trudniej będzie nam wyjść na finansową prostą.

Brak konta oszczędnościowego

Już możemy wyobrazić sobie głosy oburzenia osób, które przeczytały powyższe zdanie. W jaki sposób mam oszczędzać, skoro czasami trzeba mocno się wysilić, aby opłacić bieżące rachunki w miesiącu. Sposobów na oszczędzanie jest naprawdę wiele. Darmowa wiedza dostępna na wyciągnięcie ręki znajduje się na wielu blogach finansowych. Wystarczy poświęcić chwilę na lekturę użytecznych tekstów. Wiele z nich może nie do końca sprawdzi się w naszej sytuacji, ale mamy naprawdę duże szanse, że znajdziemy wartościowe treści poradnikowe. Przede wszystkim powinniśmy w pierwszej kolejności spojrzeć na własne nawyki, z których rezygnacja przyniesie pożądany efekt w postaci oszczędności.

Czy to co droższe na pewno oznacza lepsze? Czy potrzebujemy najnowszego modelu samochodu? Czy korzystamy z promocji i kodów rabatowych? Warto zadać sobie pytanie, czy w ogóle wykształciliśmy umiejętność oszczędzania, to znaczy odkładania pieniędzy na jakiś cel, przekazywania na konto oszczędnościowe pieniędzy, z których skorzystamy w odległym czasie. Może postępujemy w podobny sposób – jeśli zauważyliśmy, że na koniec miesiąca zostało w naszym portfelu więcej pieniędzy, od razu włączamy myślenie, że możemy sobie pozwolić na więcej. Mamy wewnętrzne przyzwolenie na zakupowe szaleństwo lub właśnie myślimy, że przyjemnie byłoby coś kupić za zaoszczędzone środki. Dobrym pomysłem jest jednak odłożenie pieniędzy na czarną godzinę lub wykorzystanie kapitału w inny sposób.

Inwestycje

Jeśli z kolei posiadamy już zgromadzone oszczędności, warto pomyśleć nad pomnożeniem kapitału. Jakie mamy możliwości w temacie inwestycji? Wciąż dobrym pomysłem jest inwestowanie w nieruchomości. Rynek nieruchomości jest co prawda dosyć trudny i hermetyczny, wymaga również sporej wiedzy i doświadczenia, nawet w przypadku korzystania z agentów, ale może przynieść wymierne korzyści. Możemy na przykład nasze oszczędności zainwestować w kupno mieszkania.

Jeśli nie posiadamy odpowiednio wysokiej sumy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby uznać zgromadzony kapitał jako wkład własny kredytu hipotecznego, który zaciągniemy właśnie na kupno mieszkania. Jaki w tym interes? Mieszkanie możemy wynająć. Wtedy nieruchomość zarabia sama na siebie. Generuje środki do spłaty kredytu, które po terminowej spłacie, przeradzają się w czysty zysk. Równie dobrze po określonym czasie, może sprzedać mieszkanie po wyższej cenie. Inwestycje w nieruchomości są bardzo głębokim tematem, który na pewno poruszymy w następnych artykułach.

A może start – up?

Warto wspomnieć również modną ostatnio formę inwestycji w start-upy, czyli tak zwany crowdfunding udziałowy. Polega na inwestowanie w młode, innowacyjne firmy, które dopiero zaczynają się rozwijać zarówno swoją strukturę, jak i określony produkt, czy usługę. Do inwestowania w start-upy służą specjalne platformy corwdfundingowe, dzięki którym możemy wesprzeć rozwój danej firmy, ale również w perspektywie kilku lat, całkiem nieźle zarobić. Jest to jednak dosyć ryzykowna forma inwestowania wymagająca także sporych nakładów finansowych oraz wiedzy biznesowej.

Wiedza

Finanse, banki, pożyczki, kredyty, umowy – to wszystko bardzo mocno nas dotyczy. Warto edukować się w kwestii finansów, ponieważ odpowiednia wiedza pozwala na bardziej racjonalne i co za tym idzie, opłacalne działanie w kwestii pieniędzy. Przywołajmy na koniec ważną sprawę. Wiele osób świadomie rezygnuje z zakupów ratalnych. Nie chcą zaciągać kredytu na zakup np. sprzętu RTV. Wolą od razu zapłacić całość należnej kwoty. Trzeba jednak wiedzieć, że poprzez zwykły zakup na raty budujemy swoją historię kredytową, która będzie niezwykle ważna w przypadku, gdy zechcemy zaciągnąć kredyt w banku. Jako kredytobiorcy zostajemy poddani scoringowi i sprawdzeni w BIK. Regularna spłata rat buduje nasz wizerunek względem banku jako wiarygodnych płatników.

Więcej o nawykach finansowych:  Naucz swoje dziecko oszczędzać już dziś!