Bankowość elektroniczna – korzystaj bezpiecznie

bankowość elektroniczna

Bankowość elektroniczna daje wiele możliwości – od płacenia telefonem, po transakcje międzynarodowe. Sprawdź jak korzystać bezpiecznie z osiągnięć technologii.

Bankowość elektroniczna – szybko, łatwo i przejrzyście.

W czasach ogromnego postępu technologicznego, tym bardziej możemy mieć obawy o bezpieczeństwo naszych finansów. Obecnie, idąc na zakupy, nie musimy posiadać przy sobie nawet portfela, ponieważ coraz więcej banków proponuje usługę płatności przez telefon. Czy to jest bezpieczne? Karta zbliżeniowa – a jeśli ktoś sczyta dane z naszej karty płatniczej za pomocą specjalnego urządzenia? Pytań o bezpieczeństwo bankowości elektronicznej rodzi się coraz więcej, ma to swoje uzasadnienie. Z artykułu dowiesz się, czy bankowość elektroniczna jest bezpieczna i na jakie aspekty zwrócić szczególną uwagę.

Bezpieczeństwo finansów

Czy nowoczesne rozwiązania bankowe sprawiają, że możemy czuć się bezpieczni w kwestii ochrony naszych pieniędzy? Na pewno poziom bezpieczeństwa naszych oszczędności dzięki obecnej technologii jest o wiele większy niż trzymanie pieniędzy w przysłowiowej skarpecie. Niestety wraz z rozwojem bankowości elektronicznej i związanej z nią technologii, wzrosło również zagrożenie w postaci ataków cybernetycznych. Banki korzystają z usług największych firm IT, które na stale monitorują i zwiększają ochronę przed wyłudzeniami danych czy nawet wykradzeniem pieniędzy z naszych kont. W Polsce rzadko słyszy się jednak o skutecznych próbach ataków hakerów na banki. Nasze wątpliwości w kwestii bezpieczeństwa budzą zazwyczaj nowe usługi oferowane przez instytucje bankowe. Tak jest na przykład z aplikacją BLIK czy też Android Pay.

BLIK i inne aplikacje na telefon

BLIK lub Android Pay są aplikacjami, które instalujemy w naszych urządzeniach smartphone. Służą szybkim zakupom bez używania karty płatniczej czy też gotówki. Posiadając rachunek w banku, który korzysta z wyżej wymienionych technologii, możemy wyjść na zakupy, imprezę, bez zabierania ze sobą portfela. Wystarczy telefon komórkowy. Płacimy za obiad w restauracji? Wystarczy, że zbliżymy telefon z włączoną aplikacją do terminala płatniczego lub wpiszemy w terminalu wygenerowany przez program kod. Nasz bank połączy transakcję bezgotówkową wykonaną przez telefon z naszym kontem bankowym. Czy systemy płatności mobilnej są wystarczająco bezpieczne?

Gdy płacisz za pośrednictwem Android Pay, prawdziwy numer naszej karty nie jest udostępniany sprzedawcy. Aplikacja korzysta z numeru konta wirtualnego. Dzięki temu nasze dane są chronione. Po dokonaniu zapłaty, zobaczymy potwierdzenie płatności z informacjami o miejscu transakcji oraz nazwą i numerem sprzedawcy. Taka procedura pozwala nam na pełną kontrolę zakupów.

W przypadku BLIKa działanie jest bardzo podobne. Gdy chcemy zapłacić za pomocą aplikacji BLIK, generujemy kod, który ważny jest półtorej minuty i wpisujemy go do terminala płatniczego lub do bankomatu. Bezpieczeństwo używania aplikacji BLIK jest zapewnione, ponieważ kwoty większe niż 50 zł są dodatkowo potwierdzane PINem, który musimy wpisać podczas dokonywania transakcji w telefonie. A więc nawet jeśli ktoś zobaczy nasz wygenerowany przez BLIK kod i tak mu się on nie przyda. BLIK ma jedną, ważną przewagę nad kartą płatniczą. Dane karty – numer, kod służący do potwierdzania transakcji internetowych CCV są niezmienne. Jeśli ktoś wejdzie w posiadanie naszych danych, może użyć ich do wyłudzenia od nas pieniędzy. Kody BLIK są natomiast jednorazowe.

Ochrona przed śledzeniem

Warto zaopatrzyć się w dobre programy antywirusowe. Obecnie same wirusy nie są aż tak groźne, co próby wykradnięcia naszych danych oraz próby śledzenia tego, co robimy w Internecie. Dlatego programy antywirusowe oferują już nie tylko ochronę przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem, ale także przed atakami oszustów, którzy chcą dostać twoje prywatne dane. Programy antywirusowe wychwytują na bieżąco nowe zagrożenia, analizując w czasie rzeczywistym nieznane pliki.

W przypadku bankowości online bardzo ważną zaletą programów ochronnych naszego komputera czy smartphone’a będzie wykrywanie fałszywych stron internetowych. Musimy mieć pewność, że strona za pomocą której próbujemy zalogować się do banku, jest prawdziwa. Wielu oszustów buduje strony kopie, które wyglądają jak dobrze znany serwis naszego banku. Wszystko się zgadza – grafika, układ funkcji, nawet adres strony internetowej na pierwszy rzut oka jest identyczny. Łatwo można dać się nabrać, ponieważ logując się do banku, działamy automatycznie. Cały proces jest nam doskonale znany, więc nie zwracamy uwagi na szczegóły. Warto jednak zachować szczególną uwagę podczas logowania się do własnego konta bankowego. Jeśli trafimy na “podstawioną” stronę internetową, możemy być pewni, że właśnie ktoś przechwyci dane logowania do naszego konta, co w konsekwencji okaże się katastrofalne w skutkach.

Karty płatnicze

Zachowujmy również szczególną uwagę podczas używania kart płatniczych. Podczas wypłaty pieniędzy z bankomatów lub płacenia w sklepie za zakupy, przy wpisywaniu PINu sprawdźmy, czy kod jaki wpisujemy, nie jest zbyt widoczny dla postronnego obserwatora. Zdarzały się często sytuacje, że złodziej najpierw zapamiętał PIN, jaki wpisujemy, a następnie czekał na okazję, by ukraść nasz portfel. Ważną zasadą będzie także pilnowanie swojej karty płatniczej. Co to znaczy? To sprzedawca powinien podać tobie terminal do zapłaty. Staraj się nigdy nie dawać karty do rąk sprzedawcy. Szczególnie wtedy, gdy przez moment stracisz z oczu swoją kartę, np. nie zobaczysz jej z wysokości lady barowej w pubie. Ten moment może być właśnie wykorzystany na skopiowanie danych twojej karty. Wystrzegajmy się takich sytuacji.

Sprawdź nasz przewodnik po korzystaniu z kart kredytowych.