5 sposobów na reanimację swojej zdolności kredytowej.

zdolność kredytowa

Masz problem z zaciągnięciem kredytu? Firmy pozabankowe odmawiają ci pożyczek? Najwyższy czas sprawdzić swoją historię w BIK i sprawdzić w jakim stanie jest Twoja zdolność kredytowa. Jak to zrobić? Przygotowaliśmy 5 sposobów na reanimację swojej zdolności kredytowej.

Czym jest zdolność kredytowa?

Według Prawa Bankowego zdolność kredytowa to możliwość spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie czy to z bankiem czy też z innymi instytucjami finansowymi. To właśnie od naszej zdolności kredytowej zależy, czy otrzymamy kredyt bankowy. Z czego składa się zdolność kredytowa? Przede wszystkim instytucje finansowe trudniące się pożyczaniem pieniędzy oceniają nasze dochody oraz formę zatrudnienia. Żadna poważna firma nie udzieli pożyczki czy kredytu osobie, która nie jest wiarygodna finansowo, to znaczy nie może przedstawić regularnych dochodów, nie posiada pracy.

W mediach często słyszymy oskarżenia typu – “firmy pożyczkowe żerują na klientach, którzy są zadłużeni”, “banki udzielają kredytu na wyniszczający procent”. Prawda jest taka, że każda uczciwa instytucja próbuje zabezpieczyć swoje środki finansowe i zależy jej na klientach spłacających zobowiązania w terminie. Dlatego osoby z negatywnym wpisem w BIK mają problem z otrzymaniem pożyczki lub kredytu. Jeżeli nasza historia kredytowa nie przedstawia się korzystnie, musimy ją poprawić. Zobacz sposoby na reanimację zdolności kredytowej.

1. Sprawdź własną historię kredytową w BIK

Warto postarać się o raport z Biura Informacji Kredytowej. Można uzyskać go za darmo na www.bik.pl. Trudno naprawiać coś, o czym nie wiemy. Dlatego najpierw warto poznać własną historię kredytową. Być może kiedyś zalegałeś ze spłatą zobowiązania, które zdążyłeś już uregulować, a wpis o zadłużeniu nadal widnieje w rejestrze BIK? Trzeba to koniecznie sprostować, ponieważ prawdopodobnie z tego powodu nie możesz otrzymać nowego zobowiązania finansowego.

Warto wiedzieć, że to nie BIK odpowiada za prawdziwą informację o twojej historii finansowej, lecz podmioty, w których zaciągałeś na przykład kredyt. Banki, firmy pożyczkowe, SKOKi mają obowiązek uaktualnienia danych dotyczących twoich płatności za zaciągnięte kredyty. Zdarzały się nawet sytuacje, kiedy osoby poszkodowane (nie mogły dostać kredytu) z powodu “wiszącego”, nieaktualnego wpisu na temat ich nieuregulowanej należności, pozywały daną instytucję finansową do sądu i domagały się rekompensaty. Uaktualnienie danych klienta w BIK leży w gestii firm bankowych, więc wszystko przemawia na twoją korzyść. Wystarczy, że zwrócisz się do danej instytucji z prośbą o korektę danych.

Dowiedz się więcej o BIK.

2. Zrób wszystko, aby spłacić pożyczkę w terminie

Jeśli starasz się o kredyt, a masz obecnie do spłaty inne zobowiązania finansowe – pożyczki, chwilówki, zakupy ratalne – zrób wszystko, aby nie spóźnić się ze spłatą. Regularne spłaty należności są najważniejszym elementem budowania pozytywnej historii kredytowej. Jeżeli bank, analizując naszą zdolność kredytową, sprawdzi, że wszystkie zaciągnięte przez nas zobowiązania finansowe były regulowane w terminie określonym umową, oceni nas jako klientów wiarygodnych. Bierzemy pożyczkę i spłacamy raty w odpowiednim czasie. Nie trzeba nic więcej, aby podnieść swój scoring kredytowy.

Ważne jest, aby mierzyć siły na zamiary, to znaczy ograniczyć się z zaciąganiem kredytów. Kredyt, raty, pożyczki, pożyczki pod zastaw – to wszystko napędza niebezpieczną spiralę zadłużeń, w którą bardzo łatwo wpaść, gdy nie kontroluje się swoich finansów. Znajmy umiar, kierując się zasadą, że pożyczone pieniądze zawsze w ostatecznym rozrachunku po prostu należy oddać.

Zobacz jak sprawnie uporządkować swoje finanse.

3. Zadbaj o sferę prywatną

Co rozumiemy przez sferę prywatną? Dotyczy ona wszystkiego, co wiąże się z naszym życiem prywatnym – praca, dom, związek. W pierwszej kolejności postarajmy się ustabilizować naszą sytuację zawodową. Osoby zatrudnione na umowę zlecenie, czy wykonujące wyłącznie umowy o dzieło, są w trudnej sytuacji, by otrzymać kredyt. Bank nie chce ryzykować. Zatrudnienie na umowę zlecenie lub umowę o dzieło ocenia jako bardzo niepewną sytuację zawodową. Ma rację, ponieważ dający zlecenie, czyli nasz pracodawca może taką formę umowy rozwiązać w każdej chwili. Wtedy osoba z dnia na dzień zostaje pozbawiona pracy. Przykra sytuacja zarówno dla pracownika, jak i dla banku, ponieważ spłata kredytu staje się bardzo zagrożona. Dlatego banki starają się uniknąć takich sytuacji  i premiują umowę o pracę z udokumentowanym, stałym wynagrodzeniem.

Dla kredytobiorcy liczy się również staż naszej pracy oraz, co logiczne, wysokość wynagrodzenia. Obecny rynek pracy sprawia, że pracownicy często migrują między wieloma firmami. W przypadku kredytu warto wiedzieć, że scoring kredytowy może być wyższy, gdy przepracujemy w jednej firmy dłuży okres. Jeśli jesteśmy w związku małżeńskim bez rozdzielności majątkowej, również mamy większą szansę na otrzymanie kredytu. Posiadając nieruchomości, możemy natomiast zabezpieczyć kredyt hipoteką.

4. Kupuj na raty

Pomyśl już wcześniej o kredycie. Wiele osób zastrzega, że nigdy nie weźmie kredytu. Nie wiemy, czy los nie zmusi nas do skorzystania z kredytu bankowego. Trzeba wiedzieć, że osoby, które nigdy nie brały pożyczki, są dla banku anonimowe. To znaczy kompletnie bez wiarygodności finansowej, ponieważ bank nie jest w stanie ocenić, czy udzielając nam kredytu, będziemy spłacać go w terminie. Wystarczy zrobić jedną niewielką rzecz, aby zadbać o własną zdolność kredytową. Zakup na raty. Odrzuć myślenie typu: stać mnie na dany sprzęt, więc po co będę brał raty. Jeśli masz wystarczająco pieniędzy, by kupić daną rzecz, tym lepiej. Poszukaj korzystnej oferty zakupu ratalnego (np. raty 0%), po czym spłacaj regularnie każdą należność i tym samym buduj stopniowo własną zdolność kredytową.

5. Ochrona danych osobowych

Na koniec bardzo ważny punkt. Jesteśmy przeczuleni na punkcie ochrony danych osobowych. Całkiem dobre podejście w czasach, gdy pojawia się coraz więcej oszustów w Internecie. Jednak w przypadku kredytów czasami popełniamy jeden, bardzo poważny w skutkach błąd. Nie wyrażamy zgody na przetwarzanie danych o spłaconym kredycie. Tym samym uniemożliwiamy kredytodawcom wglądu do naszej dobrej historii kredytowej! Nie zapominajmy, że akurat w tej sytuacji, lepiej dać zgodę na przetwarzanie danych osobowych i danych o spłaconym kredycie.