Wyrwij się ze spirali zadłużenia

spirala zadłużenia

Spirala zadłużenia budzi powszechny strach. Niestety wiele osób nie radzi sobie z własnymi finansami. Czym może być to spowodowane? Nie każdy potrafi zarządzać pieniędzmi. Nie jest to jednak największy błąd, który popełniamy. Gdy wpadamy w długi, czasami zbyt szybko i w łatwy sposób chcemy rozwiązać własne problemy finansowe, przez co pożyczamy kolejne pieniądze na spłatę poprzedniego zobowiązania. W taki sposób wpadamy w spiralę zadłużenia, z której bardzo trudno wyjść.

Spirala zadłużenia – co to właściwie jest?

Spirala zadłużenia to określenie powstałe, by nazwać sytuację, w której dłużnik nie potrafi rozwiązać problemów finansowych i swoimi działaniami sprawia, że stopniowo powiększa swój dług. Czasami osoba zadłużona, w dobrej wierze próbuje pożyczać pieniądze na różne sposoby, aby wyjść z zadłużenia. Niestety nie zdaje sobie sprawy, że taka metoda prowadzi donikąd.

 Najczęściej popełniany błąd

Przyjrzyjmy się najczęściej popełnianemu błędowi, który w łatwy sposób wpędza człowieka w długi. Posiadają już niespłacone zobowiązania finansowe, desperacko chwytamy się różnych sposobów na wyjście z długów. Jednym z tego typów działań jest zaciągnięcie pożyczki na spłatę długu. Jest to doraźne działanie, w dłuższej perspektywie po prostu się nie sprawdza.

O czym mowa? Każda pożyczka do dodatkowy koszt. Jeśli spłacimy jeden dług, pojawia się następny, ponieważ w określonym czasie musimy spłacić pożyczkę, która dodatkowo generuje kolejne koszty, odsetki itd. Tym samym jedynie iluzorycznie uporamy się z długiem. Może zdarzyć się, że z miesiąca na miesiąc dług będzie się powiększał, aż w końcu dojdziemy do sytuacji, w której uruchomione zostanie postępowanie windykacyjne. Jeśli nadal nie nastąpi spłata długu, możemy zostać postawieni przed sądem, który wyda pozwolenia na egzekucję komorniczą. Sprawa jest poważna, dlatego warto zdać sobie sprawę z błędów, które popełniamy.

Rządzisz swoimi finansami, czy one rządzą Tobą? 

Co prowadzi do spirali zadłużenia?

Spirala zadłużenia powstaje z powodu nieprzemyślanych decyzji finansowych. Warto zawsze mierzyć siły na zamiary, w tym przypadku chodzi o pieniądze. Kupując na raty, zaciągając kredyt lub pożyczkę, należy liczyć się z konsekwencjami. Dlatego przed zawarciem każdej umowy, powinniśmy ją najpierw bardzo uważnie przeanalizować. Sprawdzić, jaką kwotę ostatecznie będziemy musieli spłacić. Wizja szybkiej pożyczki, dużych pieniędzy, które możemy przeznaczyć na dowolny cel, nie powinna przysłonić nam wad korzystania z tego typu instrumentów finansowych. Zgubną rzeczą w przypadku pogłębiana swojego zadłużenia będą nieprzemyślane zakupy. Przyczyną wpadnięcia w spiralę zadłużeń może stać się też sytuacja losowa, ale to od nas zależy, w jaki sposób będziemy próbować pokonać kłopoty finansowe.

Jak wyjść ze spirali zadłużenia?

Wspomnieliśmy już o metodach, które nie sprawdzają się w próbie wyjścia z zadłużenia. Nie ma jednego skutecznego sposoby na wyjście z zadłużenia. Tutaj sprawdzą się działania prewencyjne. Warto więc pomyśleć o sytuacji, w której moglibyśmy się znaleźć jako dłużnicy, zanim tego typu przykra sprawa będzie nas dotyczyć. Buforem bezpieczeństwa okaże się wtedy wcześniejsze oszczędzanie. Polecamy gromadzić na koncie bankowym nawet małe kwoty, ważne aby odkładać pieniądze regularnie. Przy takim postępowaniu, za jakiś czas okaże się, że zebraliśmy całkiem pokaźną sumę pieniędzy, którą możemy przeznaczyć właśnie “na czarną godzinę”.

Rozwiązaniem kłopotów może okazać się konsultacja z ekspertem w dziedzinie finansów osobistych. Doradca przeanalizuje naszą sytuację finansową i zaproponuje działania, które możemy podjąć, aby wyjść z długów. Trzeba jednak wiedzieć, że zazwyczaj tego typu poradą fachowca wiążą się z dodatkowymi kosztami. Możemy jednak poszukać darmowych porad dostępnych w Internecie lub poszukać różnego rodzaju akcji, podczas których doradcy za darmo pomagają ludziom z ogromnymi kłopotami finansowymi.

Skuteczną metodą na wyjście z długów będzie dodatkowa praca. Wymaga zazwyczaj sporego poświęcenia. Kolejne godziny w pracy mogą okazać się wyczerpujące dla organizmu, jednak wyższe wynagrodzenie każdego miesiąca sprawi, że znajdą się u nas środki na spłatę długu.

A może konsolidacja kredytów?

Przestrzegaliśmy przed zaciąganiem kolejnych pożyczek na spłatę poprzednich. Co może jednak zrobić osoba, która już jest takiej sytuacji, czyli musi równocześnie spłacać kilka zobowiązań finansowych? W takim przypadku można skorzystać z tzw. konsolidacji kredytów, chwilówek. Konsolidacja pożyczek polega na przejęciu wszystkich otwartych zobowiązań finansowych przez jedną firmę. Wtedy nie musimy już spłacać długu do różnych firm, lecz jedynie pozostajemy dłużnikiem jednej firmy.

Jakie zalety ma to rozwiązanie, skoro i tak nasz dług nie maleje? Po pierwsze konsolidacja sprawi, że stopa procentowa wszystkich długów zostanie ujednolicona. Po drugie, wydłuża się okres spłaty zobowiązania finansowego. Dodatkowo jedna firma zajmuje się spłatą kilku długów, przez co spadają również opłaty administracyjne. Firmy pożyczkowe zazwyczaj żądają opłaty za wysyłane monity. Dzięki konsolidacji kredytu unikamy takich sytuacji.