Bezpieczne wakacje – jak przygotować się finansowo do wyjazdu

Bezpieczne wakacje

Bezpieczne wakacje pozwalają odpoczywać w pełnym zakresie. Na sezon wakacyjny czekamy cały rok. Marzymy o całkowitym leniuchowaniu na plaży, aktywnym wypoczynku, czy zwiedzaniu. Urlop zazwyczaj kojarzy nam się bardzo pozytywnie – aby takie postrzeganie wolnego czasu nie zmieniło się, warto także odpowiednio zadbać o finanse, które przydadzą nam się podczas wakacji. Podpowiadamy jak bezpiecznie spędzić wakacje i przygotować się finansowo do wyjazdu.

Gdzie na wakacje?

Na początek powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie zamierzamy spędzić wakacje. Jeśli myślimy o wycieczce po naszym kraju, przygotowania nie przysporzą nam kłopotów. Jeśli wyjeżdżamy na wakacje własnym samochodem, koniecznie udajmy się najpierw na przegląd do zaufanego mechanika. Sprawdźmy wszystkie płyny, poziom oleju, ciśnienie w oponach. Nie żałujmy niewysokiej kwoty za wykonany przegląd. Lepiej ponieść ten koszt, niż później dopłacać do za lawetę do najbliższego zakładu mechanicznego. Jeśli wiemy, że podczas naszych wakacji bardzo często będziemy używać samochodu, warto pomyśleć nad wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia. Wiele ubezpieczycieli oferuje specjalne warunki, dodatkową polisę przeznaczoną na określony czas, która zapewnia pomoc w trudnych sytuacjach, jakie mogą wydarzyć się na drodze typu: awaria, wypadek, czy nawet kradzież samochodu.

Wakacje za granicą

Jeśli zamierzamy spędzić wakacje za granicą, powinniśmy się odpowiednio przygotować do wyjazdu. Podstawową rzeczą jest zakup ubezpieczenia zdrowotnego. Warto rozejrzeć się za dodatkową ofertą ubezpieczycieli, która przewiduje opiekę zdrowotną, w krajach spoza Unii Europejskiej. Możemy także wykupić tego typu ubezpieczenie w biurze podróży, które organizuje wyjazd. Niektóre osoby chcą oszczędzić jak najwięcej przed podróżą i nie myślą o zakupie dodatkowej polisy ubezpieczeniowej. Jest to ogromny błąd. Powinniśmy zapewnić sobie komfort psychiczny, a także realną pomoc przy wypadku, o które podczas wakacji nie trudno. Wystarczy przywołać prozaiczny przykład spędzania wolnego czasu na basenie. Łatwo o wypadek w takich miejscach. Koszty leczenia w szpitalu czy na pogotowiu bez ubezpieczenia mogą wygenerować ogromne koszty.

Bezpieczne wakacje – poduszka bezpieczeństwa

Przygotowując się do wyjazdu wakacyjnego, warto spróbować odłożyć określoną sumę pieniędzy, która zabezpieczy nas w trudnych sytuacjach. Finansowa poduszka bezpieczeństwa pozwoli na pokrycie nagłych wydatków trakcie podróży. Nigdy nie wiemy, co może nas spotkać, zwłaszcza daleko od domu, w nieznanych miejscach i kulturze. Dodatkowe pieniądze zapewnią nam nie tylko bezpieczeństwo, ale także pozwolą na komfortowe zakupy. Zależy nam przecież na odpoczynku.

W trakcie wakacji jesteśmy też bardziej skłonni na lekkie szaleństwa, czyli wydajemy więcej niż normalnie. Przed wyjazdem na wakacje warto również przeanalizować możliwości naszej karty płatniczej. Czy możemy wypłacać pieniądze w obcej walucie i posługiwać się kartą w kraju, do którego wyjeżdżamy? Trzeba sprawdzić również limity ustawione na karcie płatniczej. Tak, aby nie zostać zaskoczonym na miejscu, gdy nagle zdarzy się sytuacja, w której będziemy potrzebowali wypłacić określoną sumę pieniędzy. Jeśli mamy ustawioną blokadę i limit wypłaty pieniędzy, znajdziemy się w kropce.

W niektórych bankach łatwo zmienić limity poprzez Internet. Jednak jadąc na wakacje, zwłaszcza do tropikalnych miejsc, trudno przewidzieć niektóre sytuacje. Może zdarzyć się, że nie będziemy mogli skorzystać z Internetu. Co wtedy? Dlatego należy wcześniej przygotować się finansowo do wyjazdu.

Brak pieniędzy na wakacje?

Wyznaczamy budżet, jaki możemy wykorzystać podczas wakacji. Co w sytuacji, gdy mamy jedyną okazję, by w końcu wyjechać i odpocząć od codziennych obowiązków, a niestety środki finansowe, które posiadamy, są niewystarczające? Możemy skorzystać z ofert szybkich chwilówek lub długoterminowych pożyczek ratalnych online. Jest to rozwiązanie skuteczne, ale doraźne. Z jednej strony zapewniamy sobie wymarzone wakacje, otrzymujemy pieniądze na wyjazd i możemy cieszyć się wolnym czasem i odpoczynkiem.

Z drugiej strony biorąc pożyczkę online, trzeba pamiętać o terminowej spłacie, co może znacznie ograniczać nasze wydatki podczas podróży. Pożyczka na wakacje jest jednak dobrym pomysłem dla osób, które wiedzą, że po powrocie otrzymają wynagrodzenie za pracę lub znaczną sumę pieniędzy, która pozwoli na bezproblemową spłatę zobowiązania finansowego. Niektóre firmy pożyczkowe oferują ciekawe promocje na wakacje. Oprócz określonej kwoty pożyczki, oferują dodatkowo zniżkę na zakup wycieczki w wybranym biurze podróży. Warto rozważyć tego typu promocyjne warunki.

Jak wyjechać w tropiki i nie zbankrutować?

Tanie loty

Możemy także zdecydowanie obniżyć koszty wyjazdu. Szukajmy tanich lotów o wiele wcześniej przed wyjazdem lub korzystajmy z ofert last minute, dzięki którym kupimy ofertę wakacyjną na lepszych warunkach. Jedynym minusem tanich wakacji jest poświęcenie sporej ilości czasu na poszukiwanie optymalnych ofert. Jeśli jednak przeznaczymy trochę czasu na znalezienie promocji, będziemy mogli przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze podczas wyjazdu.