Pierwsze mieszkanie – wynajem, czy kredyt?

pierwsze mieszkanie

Pierwsze mieszkanie – wynajem czy kredyt? Z tym pytaniem mierzą się ludzie młodzi, którzy postanowili poszukać swojego pierwszego mieszkania. Czynników determinujących wybór między wynajęciem mieszkania a kupnem jest wiele. Dlatego postaramy się przybliżyć najważniejsze kwestie związane z poszukiwaniem odpowiedniego mieszkania, a także przedstawimy wady i zalety zarówno wynajmu mieszkania, jak i jego zakupu na kredyt. Zapraszamy do lektury artykułu.

Czas na poważną decyzję – jak sfinansować pierwsze mieszkanie?

Chcesz podjąć decyzję o zakupie mieszkania? A może myślisz o wynajmowaniu? Jakąkolwiek decyzję nie podejmiesz, będzie miała poważne konsekwencje. Załoga Rynku Finansowego wie, że decyzja dotycząca finansowania mieszkania to poważna sprawa. Dlatego pomagamy rozważyć wszystkie za i przeciw.

Kredyt na zakup mieszkania

Zakup mieszkania będzie wymagał sporego nakładu finansowego. Większość osób wspomaga się w tej sytuacji kredytem hipotecznym. Aby otrzymać kredyt na zakup mieszkania, musimy posiadać odpowiednio wysokie wynagrodzenie, pewną pracę, czyli umowy zlecenia i o dzieło nie wchodzą w grę, zwłaszcza gdy mówimy o wysokości kredycie rzędu 100, 200, 300 tysięcy złotych. Zostaniemy poddani również wewnętrznemu scoringowi kredytowemu, z którego korzysta dany bank. Dodatkowo istotną informacją dla banku będzie nasza historia kredytowa, o którą warto zadbać już wcześniej. Jak możemy zatroszczyć się o naszą historię kredytową?

Wiele osób mylnie uważa, że zostaną pozytywnie ocenieni przez bank udzielający kredytu, ponieważ nie mają zadłużeń i nigdy nie brali nawet pożyczki. Są w błędzie, ponieważ w takiej sytuacji jesteśmy dla banku po prostu niewiarygodni finansowo. Dlaczego? Bank nie ma możliwości sprawdzenia, czy w przypadku, gdy pożyczamy pieniądze, jesteśmy odpowiedzialnymi płatnikami, to znaczy czy po prostu w terminie spłacamy wszystkie długi. Wystarczy, że kupowaliśmy kiedyś jakiś przedmiot na raty, co jest równoznaczne z zaciągnięciem kredytu w danym banku. Jeśli terminowo regulowaliśmy wszystkie raty, bank może sprawdzić, że nasza historia kredytowa jest czysta.

Polecamy również zapoznać się z artykułem Pytania, które trzeba sobie zadać przed zaciągnięciem kredytu.

Wady zakupu mieszkania na kredyt

Jak można było zauważyć wyżej, zakup mieszkania na kredyt nie jest łatwą rzeczą. Nie każdy może pozwolić sobie na tego typu wydatek. Mimo iż posiadamy już pewnej wysokości zgromadzoną kwotę, zakup mieszkania zwykle uzależniony jest od otrzymania kredytu hipotecznego. Niestety nie zawsze możemy go otrzymać. Jednym z poważnych minusów zakupu mieszkania na kredyt jest długi czas uzyskania kredytu, wile rozmów z doradcą bankowym oraz wypełnianiem szeregu dokumentów. Co więcej, jeśli kupujemy na kredyt nowe mieszkanie, które dopiero budowane jest przez dewelopera, istnieje ryzyko niedotrzymania terminów po stronie wykonawcy.

Niestety zdarzają się również różnego rodzaju malwersacje po stronie inwestorów. Te przykre sytuacje rzutuję niejednokrotnie na całe życie. Dlatego przed wyborem firmy deweloperskiej i mieszkania, należy dokładnie sprawdzić ją w rejestrach dłużników i zadbać też o zabezpieczenie się przed opisywanymi sytuacjami. Kolejną wadą zakupu mieszkania na kredyt jest fakt, że niejednokrotnie wiążemy się umową na wiele, wiele lat. Świadomość, że przykładowo musimy co miesiąc płacić wysoką ratę aż do emerytury, może nieco paraliżować. Obawa przed utratą pracy, niemożnością spłacania rat w terminie może kosztować nas sporo zdrowia psychicznego. Warto także rozważyć ten aspekt, zanim podejmiemy decyzję o kredycie na mieszkanie.

Wady wynajmu mieszkania

Podstawową wadą wynajmu mieszkania są opłaty, które musimy ponosić jako najemca. Zazwyczaj właściciel mieszkania, chcąc je wynająć, podpisuje umowę, w której zawarty jest zapis o należnej kaucji. Kaucja przeważnie ma wysokość miesięcznej opłaty i jest zwracana najemcy wraz z rozwiązaniem umowy. Często jednak to właściciel mieszkania ustala kwotę kaucji na wyższą, a także wprowadza do umowy punkt mówiący, że kaucja jest nie do zwrotu. Wynajęcie mieszkania to koszt miesięcznej opłaty, plus media, prąd, woda, gaz. Minusem wynajmowania mieszkania jest to, że nie możemy urządzić go po swojemu, a jeśli właściciel zmieni plany i będzie chciał np. sprzedać mieszkanie, zgodnie z umowę będziemy musieli się wyprowadzić.

Zalety wynajmowania mieszkania

Wynajmowanie mieszkania ma tę podstawową zaletę, że nie wiążemy się długoterminowymi umowami kredytowymi. W każdym momencie możemy zrezygnować z danego mieszkania i przeprowadzić się w inne miejsce. Trudniej podjąć taką decyzję mając mieszkanie na własność i niespłacony kredyt. Wynajmowanie mieszkania jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie są pewne swojej sytuacji zawodowej i wiedzą, że w niedalekiej przyszłości zmienią miejsce zamieszkania.

Zalety mieszkania na kredyt

Główną zaletą mieszkania na kredyt jest nabycie własności. Co prawda, dopóki nie spłacimy kredytu, nieruchomość nie będzie do nas w pełni należeć, jednak poczucie, że mamy własne lokum przynosi wiele satysfakcji. Rynek nieruchomości jest bardzo elastyczny i nawet sprzedaż mieszkania z otwartym kredytem nie przysporzy większych trudności.