Jak zmniejszyć rachunki za prąd

jak zmniejszyć rachunki

Martwi cię wysokość opłaty za prąd i zastanawiasz się jak zmniejszyć rachunki? Wydaje ci się, że oszczędzasz energię elektryczną, wyłączasz światło, kiedy tylko opuszczasz pokój, starasz się używać energooszczędne żarówki, a mimo to rachunek za prąd wciąż jest przytłaczający? Co może być powodem tak wysokich rachunków? Czy wina leży tylko w kosztach jednej kWh i ogólnych stawek na rynku dostawców prądu? Może sami powinniśmy zmienić nasze nawyki dotyczące oszczędzania energii elektrycznej? Podpowiadamy kilka trików, które pozwolą ci zmniejszyć rachunki za prąd.

Jak zmniejszyć rachunki? – Sprawdź dostawcę prądu

Podstawowa zasada – płacić mniej za to samo. Jeśli musisz kupić w aptece lek o takim samym składzie, który wybierzesz? Tańszy czy droższy? Odpowiedź jest oczywista. Dlaczego więc płacisz więcej za tę samą usługę, jaką jest dostarczenie energii elektrycznej do twojego domu? Usługi dostawców prądu są praktycznie takie same. Różnią się jedynie stawkami do zapłaty i ewentualnie usługami pomocy fachowca, gdy sieć elektryczna w naszym domu dozna usterki. Jak mówi stare i bardzo znane hasło reklamowe: “Jeśli nie widać różnicy, to po co przepłacać?” W przypadku wyboru dostawcy energii elektrycznej tym bardziej powinniśmy się stosować to przytoczonego hasła marketingowego.

Przeczytaj również o porównywarkach finansowych – świetnym sposobie na zmniejszenie rachunków i opłat.

Samodzielny odczyt elektroniczny?

Warto dobrze wczytać się w warunki umowy, zwłaszcza w sposoby rozliczeń. Z jednej strony może nam się wydawać, że o wiele taniej od prognozy opłaty za prąd będzie odczyt elektroniczny, polegający na samodzielnym sprawdzeniu stanu licznika, zalogowaniu się do panelu klienta i wpisaniu odpowiednich wartości po wyznaczonym okresie rozliczeniowym. Polecamy przeanalizowanie sposobów rozliczeń, ponieważ dostawcy energii często doliczają sobie prowizję za tego typu usługę. Np. obecnie w Tauron opłata za eOdczyt to 6,15 zł do każdego rachunku. Wybierając samodzielne podawanie odczytów zużycia prądu lepiej wybrać dwumiesięczną deklarację lub nawet kwartalną, jeśli dostawca prądu umożliwia taki okres rozliczenia. Jeśli będziemy podawać odczyt co miesiąc, w skali roku zapłacimy dodatkowo według podanej stawki 73 zł i 80 gr. Wybieramy wygodę, która kosztuje. Chociaż dla wielu klientów wygodniejsza będzie kalkulacja zużycia prądu, ponieważ otrzymają jeden rachunek na rok do zapłaty. Z drugiej jednak strony jednorazowa opłata za prąd, a niestety często zdarza się, że także dopłata do niesprawdzonych prognoz zużycia, jest naprawdę bolesna dla portfela.

Funkcja stand-by

Spróbuj wypisać na kartce, ile urządzeń w twoim domu ma wbudowaną funkcję stand-by, czyli ciągłego poboru energii elektrycznej: telewizor, lodówka, kuchenka mikrofalowa, konsola do gier, komputer, system audio, drukarka, ekspres do kawy, router itd. Te wszystkie urządzenia cały czas, dwadzieścia cztery godziny na dobę pobierają prąd. Co prawda zużycie energii jest niewielkie, ale w perspektywie dłuższego czasu na pewno zostanie wliczone w koszty, które ponosimy. Wystarczy wyćwiczyć w sobie nawyk wyłączania urządzeń z gniazdka elektrycznego, głównie wtedy, gdy wychodzimy z domu. Pozwoli nam to zaoszczędzić na rachunku za prąd.

Odpowiedni dobór urządzeń

Jeśli w naszym domu korzystamy z bojlera na wodę ogrzewaną elektrycznie, warto dopasować jego kubaturę do liczby mieszkańców. Dla dwóch, trzech osób wystarczy bojer na 60/80 litrów wody. Nie powinniśmy się kierować myślą – lepiej zakupić więcej, ponieważ nigdy nie zabraknie nam ciepłej wody. W przypadku bojlera z dużą kubaturą należy liczyć się z większym poborem energii potrzebnej na ogrzanie wody. Dostosujmy również temperaturę do określonej pory roku oraz naszych upodobań. Nie ma sensu nagrzewać tak mocno wodę, aby później brać kąpiel w zdecydowanie niższej temperaturze. Podobnie powinniśmy postępować również w doborze innych urządzeń elektrycznych. Zwracajmy uwagę na klasę energetyczną danego sprzętu. Jeśli przed nami wybór lodówki, pralki czy zmywarki, zdecydowanie wybierzmy te urządzenia, które oferują wysoki standard, jeśli chodzi o pracę w oszczędnym trybie. W dłuższej perspektywie eksploatacja wymienionych urządzeń będzie znacznie tańsza.

Włączony telewizor

Może najwyższy czas ograniczyć oglądanie telewizji? Zdarza ci się ucinać drzemki przy włączonym telewizorze? Kto wtedy ogląda telewizję? Nikt. Najlepiej więc, aby telewizor był wyłączony i nie pożerał niepotrzebnie energii. Jeśli jednak bardzo lubisz przed snem obejrzeć film, mecz, program pamiętaj, aby ustawić w telewizorze funkcję sleep. Dzięki niej po określonym przez ciebie czasie, telewizor sam się wyłączy. Możesz również zaoszczędzić na poborze energii poprzez zmniejszenie jasności obrazu. Wszystkie chwyty dozwolone!

Czajnik elektryczny

Umiejętnie korzystaj z czajnika elektrycznego. Gotuj tylko tyle wody, ile aktualnie potrzebujesz. Warto wiedzieć, że czajnik, który zazwyczaj ma moc rzędu 2000 Wat, jest prawdziwym pochłaniaczem energii. Tak samo ekspres do kawy, który nagle, w krótkiej chwili potrzebuje mocno zagrzać wodę.

Moglibyśmy długo wymieniać różne urządzenia, które wymagają naszego odpowiedniego podejścia względem ich eksploatacji na polu zużycia prądu. Starajmy się jednak rozsądnie korzystać z energii elektrycznej, aby jak najwięcej pieniędzy zostało w naszym portfelu.

Chcesz wiedzieć jak zmniejszyć też inne opłaty i rachunki? Więcej sposobów na oszczędzanie znajdziesz na www.rynekfinansowy.info oraz na blogu.