Finanse na studiach – jak przetrwać i nie zbankrutować?!

finanse na studiach

Na studentów zaraz przyjdzie pora. Zbliża się czas rozpoczęcia nauki akademickiej. Tysiące studentów w całej Polsce przygotowuje się do zajęć i życia na studiach. Wielu z nich wyjeżdża do innego miasta i tak układa sobie życie. Finanse na studiach spędzają sen z powiek zarówno rodzicom, jak i samym studentom. W tym artykule chcemy odpowiedzieć na pytanie – jak przetrwać studia i nie zbankrutować? Przedstawimy kilka trików finansowych, które ułatwią studentom życie. Jeśli jesteś studentem, musisz to wiedzieć! 

Mieszkanie czy akademik

Przed tym wyborem stoi wielu studentów, zaczynających rok akademicki. To podstawowa kwestia dotycząca finansów na studiach. Co wybrać? Tańszy akademik kosztem spokoju w nauce, czy większy komfort nauki kosztem wyższej ceny mieszkania? Musimy sami przekalkulować i przyjrzeć się bliżej planom. Jeśli nasze studia są naprawdę wymagające, dostaliśmy się na kierunek, który wymaga systematycznej nauki i wielu godzin poświęconym książkom, inwestycja w przyjazne środowisko pracy będzie nieodzowna.

Akademik to tańsze rozwiązanie, ale związane z większymi, towarzyskimi pokusami. Warunki do nauki też nie zawsze są dobre, chyba że zdecydujemy się na własny, jednoosobowy pokój w akademiku. Ten niestety więcej kosztuje. Warto w takim razie już o wiele wcześniej przed rozpoczęciem roku akademickiego rozejrzeć się za mieszkaniem w danym mieście. Wiele osób chce wynająć pokój studentowi. Zaczynając poszukiwania znacznie wcześniej, zyskujemy na czasie i być może uda nam się znaleźć mieszkanie w dobrej, przystępnej cenie.

Co jeść albo gdzie?

Ważnym etapem planowania i optymalizowania naszego studenckiego budżetu będzie znalezienie miejsc, gdzie można dobrze i tanio zjeść. Od razu nasuwa się propozycja barów mlecznych, ale z nimi trzeba uważać. Kiedyś bar mleczny równał się – tanie posiłki. Obecnie wiele barów mlecznych niestety proponuje posiłki w nieraz prawie restauracyjnych cenach. Warto wcześniej poszukać w okolicy uczelni lokali, gdzie zjemy niedrogo.

Ciekawym rozwiązaniem mogą być restauracje serwujące jedzenie “na wagę”. Zazwyczaj respektują zniżki studenckie, więc na pewno znajdziemy miejsca, gdzie pokazując legitymację studencką, zapłacimy za obiad niecałe 10 zł. Nie idźmy na łatwiznę i nie wybierajmy najbliżej usytuowanych stołówek, czyli wyłącznie tych zlokalizowanych na terenie uczelni. Porównajmy po prostu ceny. Często w stołówkach na uczelni ceną są trochę wyższe.

Praca na studiach

Dobrym pomysłem na sprawienie by Twoje finanse na studiach miały się świetnie, będzie podjęcie pracy podczas studiów. O ile pierwszy rok może być bardzo ciężki (warto wtedy skupić się na nauce tak mocno jak tylko się da), tak w późniejszych latach nasz harmonogram zajęć wyraźnie stanie się mniej napięty. Dowiemy się, jak funkcjonuje dany wydział, poznamy kadrę naukową. Będziemy mogli wtedy elastyczniej podejść do ćwiczeń i wykładów, to znaczy – tak ułożyć sobie grafik zajęć, aby podczas dnia wygospodarować, jak najwięcej wolnego czasu. Co zrobić z wolnym czasem? Przeznaczmy go na pracę.

Jakakolwiek praca dodatkowa pozwoli nam zgromadzić pieniądze, za które możemy zakupić książki, jedzenie, czy po prostu dobrze się bawić. Poza tym warto szukać stażu lub pracy w firmach związanych z naszym kierunkiem studiów. Oprócz dodatkowych pieniędzy (chyba, że skorzystamy z bezpłatnych staży) zyskamy doświadczenie, które możemy wykorzystać podczas ubiegania się o lepszą pracę już po zakończeniu studiów. Pracodawcy doceniają osoby aktywne zawodowo już podczas okresu studiowania.

Stypendia

Stypendia są jedną z najlepszych dróg do pozyskania pieniędzy podczas studiów. Uczymy się dużo, zdobywamy świetne wyniki – postarajmy się więc o stypendium naukowe. To świetne rozwiązanie. Nie musimy dodatkowo pracować. Wystarczy że skupiamy się na nauce i otrzymujemy za to pieniądze. Jeśli jednak zdajemy sobie sprawę, że będzie naprawdę trudno uzyskać nam stypendium naukowe, może warto pomyśleć o sporcie? Zapisując się do Akademickiego Związku Sportowego, jeśli jesteśmy dobrzy w danej dyscyplinie, mamy szansę startować w zawodach akademickich. Zdobywając nagrody, możemy ubiegać się o stypendium sportowe, które na wielu uczelniach jest naprawdę wysokie.

Finanse na studiach, a impreza?

Powszechnie wiadomo, że oprócz nauki studenci sporo czasu poświęcają na inne aktywności, równie angażujące. Mowa o imprezach. Każde wyjście na zabawę obarczone jest wydatkami, zwłaszcza jeśli wybierzemy się na dyskotekę lub do pubu. Często płacimy za wstęp, później coś do picia, na koniec wypadałoby jeszcze zjeść na mieście. W jedną noc możemy szybko pozbyć się całego kieszonkowego, za które zamierzaliśmy przeżyć tydzień. Jakie mamy dla was rady? Nie, nie będzie to rada – przestań chodzić na imprezy. Wręcz przeciwnie!

Każdy ma prawo do zabawy, ale musimy to robić mądrze. Jak? Najlepiej będzie zostawić kartę płatniczą w domu. Zabieramy tylko tyle gotówki, ile wcześniej uznamy, że możemy wydać. Proste rozwiązanie? To pozwoli nam zabezpieczyć się przed lekkodusznym wydawaniem pieniędzy podczas imprezy. Wiemy doskonale, że będąc we wspaniałym nastroju, łatwo pozbyć się pieniędzy, ponieważ nie myślimy o konsekwencjach. Oczywiście, tę radę możecie potraktować z przymrużeniem oka, jeśli oczywiście przez cały następny tydzień po imprezie zamierzacie żywić się zupkami chińskimi. Wybór należy do was.

Studenci, nie zwlekajcie więc i zadbajcie o swoje finanse na studiach już teraz – pozwoli Wam to zaoszczędzić nie tylko pieniędzy, ale również zbędnych… kłopotów!

Sprawdź też jak poradzić sobie z otworzeniem pierwszego konta młodzieżowego!