Praca dorywcza – najlepsze pomysły na dodatkowe pieniądze

praca dorywcza

Praca dorywcza to jedna z najlepszych metod na pomnażanie oszczędności, zwiększanie swojego wynagrodzenia i metodyczne odkładanie pieniędzy. Łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić. Nawet jeśli mamy szczere chęci i zapał do pracy dorywczej, trudno czasami znaleźć warunki, aby zarobić więcej. Jeśli w naszej pracy stosowane są premie efektywnościowe lub pracodawca pozwala na nadgodziny, za które otrzymujemy wynagrodzenie – droga do zdobycia dodatkowych pieniędzy jest klarowna. Pracujemy więcej i intensywniej. Co w innej sytuacji? Podpowiadamy najlepsze rozwiązania na zdobycie pracy dorywczej.

Stała praca, stała pensja

Dla jednych osób stała praca to spełnienie marzeń. Jednak często wspomniana stała praca oznacza również stałe wynagrodzenie. Co jeśli czujemy, że moglibyśmy zarabiać więcej, chcemy nawet pracować po godzinach, ale pracodawca tego nie umożliwia? Osiem godzin, pięć razy w tygodniu i tak bez zmian. Czasami trafi się premia, ale trudno zarobić więcej. Ktoś powie – jesteś niezadowolony, to zmień pracę. A może po prostu jesteśmy na tyle zadowoleni z wykonywanego zawodu i miejsca pracy, że nie chcemy zmian.

Mieszkamy niedaleko, całe nasze życie jest w miarę ustabilizowane. Trudno wtedy zdecydować się na radykalny krok, za jaki niewątpliwie uznamy zmianę pracodawcy. A jeśli lubimy to, czym na co dzień się zajmujemy w firmie, tym bardziej trudno podjąć decyzję o zmianach. Nie zaszkodzi porozmawiać z bezpośrednim przełożonym i zapytać o możliwość dodatkowej pracy. Warto przedstawić swoje argumenty za tym, że firma może zyskać, jeśli co jakiś czas pracownik zostanie dłużej “po godzinach” i wykona swoje obowiązki. Jeśli pracodawca odmówi, warto mieć inne pomysły, tym razem na pracę dorywczą.

Najlepsze prace dorywcze

Jak sama nazwa wskazuje, praca dorywcza charakteryzuje się niższym nakładem czasowym, wykonywana jest doraźnie, nie ma charakteru ciągłego. Dlatego jeśli chcemy po prostu zarobić dodatkowe pieniądze, powinniśmy się rozejrzeć za takimi pracami, które umożliwiają zatrudnienie o umowę o dzieło lub umowę zlecenie. Pomysłów na pracę dorywczą jest sporo. Jeśli mamy zapał i chęć do pracy, pięćdziesiąt procent planu za nami. Najtrudniej zacząć.

Praca dorywcza – gdzie szukać?

Wszystko zależy od charakteru pracy dorywczej, którą zamierzmy wykonywać. Jeśli jest to praca biurowa, fizyczna, wymagająca dojazdu do danego miejsca, gdzie znajduje się firma, zakład pracy, najlepiej poszukać firm usytuowanych w okolicy naszego zamieszkania. Poświęćmy trochę czasu na wykonanie researchu. Sprawdźmy za pomocą Goole Maps, jakie firmy znajdują się w naszym pobliżu. Być może okaże się, że wyjdziemy z domu na krótki spacer i po chwili dotrzemy do siedziby firmy, która chętnie przyjmie osobę na część etatu lub na umowę zlecenie. Może właśnie brakuje im pracowników na weekendy, a ty spełniasz ich wymagania i chcesz więcej pracować?

Drugim sposobem na szukanie pracy dorywczej jest przejrzenie serwisów gromadzących oferty pracy. Możemy filtrować wyniki wyszukiwania według lokalizacji i też charakteru pracy. Wydaje się jednak, że znalezienie pracy dorywczej może być łatwiejsze, gdy skorzystamy z mniej znanych, lokalnych serwisów, gdzie pracodawcy umieszczają ogłoszenia o pracę. Dobrym rozwiązaniem będzie też zwrócenie uwagi na zwykłe tablice ogłoszeń usytuowane w twojej miejscowości. Często to właśnie tam osoby szukających pracowników tymczasowych umieszczają swoje ogłoszenia.

Jakie prace dorywcze wykonywać?

Trudno jednoznacznie wskazać, które konkretnie prace dorywcze warto wykonywać. Wszystko zależy od naszych oczekiwań i umiejętności. Możemy zarabiać dodatkowe pieniądze poprzez roznoszenie ulotek, pomocy przy obsłudze imprez masowych, czy zbiorach owoców lub różnych pracach. Nasza rada brzmi – poszukaj pracy dorywczej związanej z własnymi zainteresowaniami. Wtedy będzie większa szansa, że praca dodatkowa wykonywana tak naprawdę w czasie, który moglibyśmy poświęcić na odpoczynek, nie znuży nas, wręcz przeciwnie – może nawet oprócz pieniędzy przyniesie sporo satysfakcji.

Jakieś przykłady? Jeśli interesujemy się sportem, powiedzmy piłką nożną, nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować swoich sił w zawodzie sędziego piłkarskiego. To idealna propozycja dla osób chcących pracować dorywczo. Mecze rozgrywane są głównie w weekendy. Oczywiście najpierw będziemy musieli zdać odpowiednie kursy, jeśli jednak mamy pasję do sportu, jest to ciekawy pomysł na dodatkową pracę. Zwłaszcza, że mówimy tutaj nie tylko o profesjonalnych rozgrywkach ligowych. Wraz z rozwojem Orlików, pojawia się coraz więcej półprofesjonalnych lig, których rozgrywki również wymagają pracy sędziego. Podaliśmy tylko przykład, który mamy nadzieję stanie się inspiracją do działania.

Sprawdź więcej sposobów na zarabianie na swoim hobby >>

Praca w domu

Może wolimy wykonywać pracę niewymagającą wychodzenia z domu? W takim przypadku warto rozejrzeć się za pracą typowo internetową. Wiele firm płaci za wypełnianie ankiet, opracowywanie tekstów lub pisanie opinii na temat produktów. Do bardziej wymagających zawodów należą: copywriting, grafik komputerowy, programista, fotograf, tłumacz. Jeśli tylko posiadamy kompetencje, aby wykonywać któryś z wymienionych zawodów, nic nie stoi na przeszkodzie, by rozpocząć pracę dodatkową we wskazanych branżach.