Cyfrowi nomadzi – pracuj i podróżuj

cyfrowi nomadzi

Cyfrowi nomadzi – słyszysz to coraz częściej. Wraz z rozwojem Internetu oraz technologii informacyjnych powstało wiele nowych zawodów. Bez problemu moglibyśmy wymienić kilka zawodów, które jeszcze kilkanaście lat temu w ogóle nie istniały. Mowa na przykład o zawodach takich jak: programista aplikacji moblinych, bloger, vloger, youtuber, web deweloper, analityk bezpieczeństwa informacji, specjalista CSR, specjalista Employer Branding, Traffic Manager, Content Manager itd. Gdyby przywołać więcej przykładów, mogłoby nie starczyć miejsca w tym artykule. Jak można zauważyć, większa część zawodów jest ściśle związania z Internetem. To właśnie do przedstawicieli tego typu zawodów przylgnęło określenie “cyfrowi nomadzi”. Jednak to pojęcie wymaga szerszego ujęcia i wyjaśnienia. Zobacz, jak wygląda praca przyszłości.

Cyfrowi nomadzi

Pojęcie “cyfrowy nomada” zostało wprowadzone przez socjologów na określenie osób, które podróżują bez poruszania się z miejsca. Umożliwia to Internet i technologie mobilne, którymi taka osoba z łatwością się posługuje. To nie jedyne znaczenie pojęcia. Wraz z rozwojem techniki i rynku pracy, “cyfrowy nomada” stał się określeniem przynależnym do osób mogącym pracować wszędzie i z każdego miejsca na świecie właśnie dzięki narzędziom takim jak: komputer, internet, telefon. Rzeczywiście socjologowie, ale również eksperci pracy zauważyli trend, w którym ludzie zatrudnieniu na etacie podróżują po wielu krajach, równocześnie łącząc pracę zawodową z turystyką. Kto z nas nie marzy, by obudzić się w drewnianym domku na plaży, słyszeć szum fal, a śniadanie zjeść na tarasie z widokiem na morze? W Internecie można znaleźć serwisy poświęcone życiu cyfrowego nomada. Warto się z nimi zapoznać. Być może nagle uświadomimy sobie, że sami moglibyśmy pracować w podobnych warunkach i rytmie.

Przykłady

Wyobraźmy sobie taką sytuację: Jesteśmy programistami zatrudnieni przez zagraniczną firmę, która to czy pracujemy, weryfikuje poprzez specjalny system do zadań oraz po prostu poprzez realizowane przez nas cele. Jeśli chcą z nami porozmawiać, co więcej, zaprosić na konferencję, spotkanie biznesowe z klientem, nie musimy bookować biletu np. do Stanów Zjednoczonych, lecz jedynie włączyć messengera lub skype’a i przeprowadzić rozmowę.

Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy swoją pracę wykonywali w całkiem innym miejscu. Przecież jak dotąd pracodawcę nie interesuje, czy pracujemy w domu, w kawiarni, czy biurze. Liczy się dobrze wykonana praca i łatwy kontakt, który w przypadku wybranych zawodów okaże się nawet łatwiejszy niż tradycyjne spotkanie i rozmowa. Jeśli nasza pensja nam na to pozwala, możemy więc wyjechać w dowolne miejsce i pracować, gdzie tylko nam się podoba. Najważniejsze to posiadać dostęp do Internetu, ale nawet na to są niezawodne sposoby.  Co powiecie więc na pomysł, by co miesiąc pracować w innym kraju? Da się to zrobić, jeśli oczywiście wcześniej dokładnie skalkulujemy wszystkie wydatki.

Freelancerzy

Pojęcie “cyfrowego nomada” pasuje również do większości freelancerów. Ta grupa zawodowa sama układa sobie pracę, pracuje zdalnie dla swoich kontrahentów, realizując określone zlecenia. Mogą wykonywać pracę w domu, w centrum handlowym, kawiarni, restauracji, a nawet na ławce w parku. Oczywiście mowa o przedstawicielach takich zawodów, które są bardzo mobilne. Teoretycznie grafik komputerowy może wykonać swoją pracę w dowolnym miejscu, jednak do większości projektów będzie potrzebował specjalnego środowiska pracy, czyli np. profesjonalnego monitora. Nie ogranicza to jednak możliwości przeniesienia pracy w wybrane wcześniej miejsce. Freelancera cechuje swoboda w działaniu. Nie musi więc codziennie meldować się w biurze na osiem godzin.

Sprawdź jak zarabiać na hobby >>

Elastyczna postawa pracodawców

Coraz więcej pracodawców idzie z duchem czasu, prezentując elastyczne podejście do pracy zdalnej. Zwłaszcza mowa o branżach ściśle związanych z pracą przy komputerze. Jeśli nie wymaga tego sytuacja, pracownik nie zawsze musi pojawić się w biurze. Taką samą pracę może wykonać w domu. Jest kilka plusów takiego rozwiązania. Pracownik zyskuje na czasie, ponieważ nie musi dojechać do pracy. Dodatkowo odchodzą też koszty przeznaczone na transport. Co więcej, okresowa praca zdalna może bardzo pozytywnie wpłynąć na pracownika.

Zdarza się, że niektóre prace może wykonać znacznie lepiej, przebywając sam w domu i skupiając się na zadaniach, niż w grupie innych pracowników, gdzie łatwo rozproszyć uwagę. Praca zdalna może również stać się miłą odmianą od codziennej rutyny wyjścia do biura. Poza tym na pracy zdalnej korzystają również pracodawcy. Wiele jest firm korzystających z tego modelu współpracy. Przede wszystkim nie muszą ponosić wysokich kosztów utrzymania biura, jeśli powiedzmy połowa ich załogi pracuje zdalnie.

Czy warto?

Warto zastanowić się, czy praca cyfrowego nomady do nas pasuje. Czy dobrze czujemy się w grupie, czy efektywniej pracujemy w samotności. A jeśli już łączymy pracę z podróżą, czy potrafimy odpowiednio skupić się na wyznaczonych nam zadaniach lub po prostu czy mamy w sobie odpowiednią samodyscyplinę. Jedno jest pewne – jeszcze kilkanaście lat temu artykuł na podobny temat nie mógłby istnieć.

Sprawdź styl życia prawdziwych cyfrowych nomadów na Facebooku.