Fundusz inwestycyjny – jak go zrozumieć?

fundusz inwestycyjny

Z powodu braku opłacalności lokat oraz kont oszczędnościowych, osoby chcące pomnażać pieniądze szukają nowych rozwiązań. Chodzi o metody pozwalające wygenerować realne zyski. Stąd coraz większe zainteresowanie funduszami inwestycyjnymi. Obecnie możemy skorzystać z wielu instrumentów finansowych oferowanych między innymi przez banki. Jednym z nich jest właśnie fundusz inwestycyjny. Dowiedz się więcej na temat funduszów inwestycyjnych.

Czym jest fundusz inwestycyjny?

Na początku postarajmy się najprościej jak to możliwe wyjaśnić, czym jest fundusz inwestycyjny. Według ogólnie przyjętej definicji fundusz inwestycyjny to nic innego jak wspólne inwestowanie, które polega na zbiorowym lokowaniu środków pieniężnych (lub papierów wartościowych) wpłaconych przez uczestników funduszu. Kto może inwestować? Mowa zarówno o  osobach indywidualnych oraz o osobach prawnych, czyli przedsiębiorstwa, miasta, gminy, a także podmioty i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. W zasadzie bardzo trudno pokrótce wyjaśnić mechanizmy funduszu inwestycyjnego, ponieważ jest to dosyć złożony instrument finansowy. Postarajmy się jednak wytłumaczyć działanie funduszu inwestycyjnego nieco bardziej obrazowo.

Zazwyczaj by poczynić inwestycje, wymagany jest spory kapitał. Kto na taki może sobie pozwolić, a dokładniej kogo stać na inwestowanie, które obarczone jest zawsze pewnym ryzykiem. Mianowicie dzięki funduszom inwestycyjnym zarabiać na inwestycjach może każdy. Nawet osoba dysponująca niewielkim kapitałem, rzędu 100 zł może zacząć inwestować. Jak to możliwe? Fundusze inwestycyjne pozawalają na inwestowanie, ponieważ w ich wypadku mowa o inwestowaniu zbiorowym. Jednostkowo wymieniony kapitał w świecie finansów nie znaczy nic.

Gdy jednak zbierze się więcej osób pragnących zainwestować swoje pieniądze, naraz tworzy się całkiem spora suma, którą już osoba posiadająca doświadczenie w inwestowaniu może zacząć obracać. Warto więc zaznaczyć, że fundusze inwestycyjne nie są zarezerwowane wyłącznie dla bogatych, posiadających spory kapitał, lecz właśnie dla osób, które nie mają ogromnych kwot, a są zainteresowani poważnymi inwestycjami. Główną ideą funduszy inwestycyjnych jest właśnie danie możliwości inwestowania osobom z niewielkim kapitałem. Tutaj rodzi się pytanie – czy osoba nie znająca się na inwestowaniu, będąca na bakier ze światem finansów powinna próbować swoich sił w funduszach inwestycyjnych?

Fundusz inwestycyjny nie dla każdego

Z jednej strony nie ma przeciwwskazań, by osoba nie posiadająca doświadczenia w inwestycjach, zdecydowała się na fundusze inwestycyjne. Mowa tutaj wyłącznie o takich funduszach, w których całą pracę powierzamy  profesjonalnym zespołom, czyli zazwyczaj analitykom banków. Ich zadaniem jest na bieżąco śledzić wydarzenia rynkowe i odpowiednia  zarządzać powierzonym kapitałem. Analitycy finansowi badają aktualną sytuację na rynku ekonomiczno-finansowym w kraju i na świecie. Muszą wyszukiwać okazje do zysku i sprawdzać na bieżąco zachowania inwestorów. Jeśli więc wybierzemy ofertę banków, zazwyczaj za inwestowaniem stoją osoby, które mają ku temu odpowiednie kompetencje. Pobierają też prowizję za swoje działania lub są opłacani po prostu przez bank. Jeszcze inna sytuacja jest w przypadku, gdy postanowimy otworzyć konto maklerskie. Wtedy często możemy liczyć na wsparcie dedykowanych ekspertów, którzy pomogą nam inwestować na giełdzie.

Z drugiej strony ryzykowne wydają się fundusze, w których sami decydujemy o wszystkich posunięciach związanych z zarabianiem pieniędzy poprzez inwestowanie w odpowiednie instrumenty. Rodzaje ryzyka związanie z funduszami inwestycyjnymi są róże, jednak bez wsparcia fachowców może być nam wyjątkowo trudno wychodzić obronną ręką z wielu podejmowanych decyzji. Wyjątkiem są sytuacje, gdy sami mamy bogate doświadczenie w inwestowaniu pieniędzy i po prostu na tym się znamy.

Zalety funduszu inwestycyjnego

Jakie są zalety funduszu inwestycyjnego? Przede wszystkim pozwalają w krótkim czasie zarobić całkiem spore sumy pieniędzy. Dodatkowo dają szansę na dywersyfikację ryzyka. O co chodzi? Jeśli nie posiadamy sporego kapitału, teoretycznie moglibyśmy jedynie inwestować w jeden instrument finansowy. W przypadku złych decyzji i sytuacji na rynku, nasze inwestycje zakończyłyby się porażką. Nie byłoby to więc bezpieczne posunięcie. Na szczęście fundusz posiada w portfelu wiele instrumentów. Zazwyczaj pochodzą z różnych rynków. Dzięki temu inwestor może dywersyfikować swój portfel. Biorąc pod uwagę inne  działania osoby posiadającej kapitał, np. lokaty długoterminowe czy nawet odkładanie odpowiednich sum na koncie oszczędnościowych, dywersyfikację pieniędzy można uznać za całkiem rozsądną i bezpieczną. Kolejną, fundamentalną zaletą funduszu inwestycyjnego jest niski próg wejścia. Każda osoba, nawet z niewysokim kapitałem może spróbować swoich sił w świecie finansów i inwestowania. To jakie efekty przyniesie jego działanie uzależnione jest od wielu czynników. Warto jednak sprawdzić się na tym polu mogącym przynieść realne zyski.

Myślisz o systematycznym oszczędzaniu? Sprawdź gdzie lokować pieniądze>>