Oszczędzanie na emeryturę – sprawdź jak zaplanować przyszłość już teraz.

oszczędzanie na emeryturę

Oszczędzanie na emeryturę to głośny temat. Jeśli masz dwadzieścia, trzydzieści lat zapewne już sporo nasłuchałeś się o przyszłych emeryturach. Brzmi to niedorzecznie, ale kwestia emerytur dotyczy właśnie ludzi młodych równie mocno co osoby planujące w najbliższej przyszłości udać się na zasłużony odpoczynek od pracy. Podejście do sprawy takie jak ma wielu młodych ludzi, którzy twierdzą, że bezsensu jest zastanawiać się nad czymś, co będzie za czterdzieści lat, wydaje się całkiem zdroworozsądkowe.

Oszczędzanie na emeryturę

Być może w kwestii postawy życiowej warto przyjąć pewnego rodzaju beztroskę, unikanie stresu etc. Jednak w kwestii zabezpieczenia emerytalnego nie możemy pozwolić sobie na kompromisy. To od nas zależy, jaką przyszłość sobie sprawimy.

Najczęściej przywoływane argumenty

Dyskusje o emeryturach przewijają się non-stop w mediach – telewizji, prasie, Internecie. Jest to temat na czasie, zwłaszcza gdy rządząca partia stara się spełnić wyborcze obietnice, obniżając wiek emerytalny. Kolejną kwestią jest wsparcie obecnych emerytów, czy to finansowe czy poprzez różnego rodzaju ulgi. Rząd pracuje nad dodatkiem dla najbiedniejszych emerytów w wysokości 500 zł. Czy 500+ emerytów zostanie przyjęte i czy się sprawdzi, oraz to jak tak wielkie obciążenie wytrzyma budżet – zobaczymy wkrótce. Skupmy się jednak na najważniejszej rzeczy dotyczącej nas samych, nas jako pracowników, którzy płacą składu na ubezpieczenie społeczne, a mianowicie jak wysokiej emerytury możemy się spodziewać za trzydzieści, czterdzieści lat? I czy oszczędzanie na emeryturę to konieczna kwestia?

Bezpieczna pożyczka na emeryturze? Sprawdź >>

Częstym argumentem dotyczącym emerytur jest przywoływana sytuacja, w której dziennikarze ekonomiczni a nawet byli pracownicy ZUS-u próbują uświadomić nam, że tak naprawdę nasze obecne składki wcale nie są przeznaczane na emerytury dla nas. Nasze składki emerytalne trafiają do kieszeni obecnych emerytur. Co to oznacza? W pierwszej kolejności oznacza to pewną sprzeczność. Przecież płacimy “naszymi” pieniędzmi, więc powinny się one gromadzić i być dostępne tylko dla nas w odpowiednim czasie w przyszłości. To byłoby zbyt piękne… Pozostaje nam żywić nadzieję, że nasze dzieci i wnuki też będą płacić składki emerytalne nie dla siebie, lecz dla nas.

Jeszcze jedną kwestią jest inflacja. Każdy zastanawia się, ile pieniędzy dostanie na emeryturze. Według obecnych wyliczeń i symulacji ZUS-u przesyłanych raz do roku możemy prognozować wysokość przyszłej emerytury. Widząc jednak ciągłe próby zmian w ZUS-ie przez każdą kolejną partię rządzącą, nie możemy mieć żadnej pewności, jakie ustalenia dotyczące emerytur zostaną poczynione w przyszłości. Mówimy przecież o okresie 30-40 lat! Pomówmy lepiej o sprawie, która często jest omijana. Wspomnieliśmy o inflacji. Nie patrzmy jedynie, jak wysoką emeryturę dostaniemy po przykładowo trzydziestu latach pracy, lecz ile tak naprawdę będziemy w stanie za tę kwotę kupić. Liczy się siła pieniądza, a tę jeśli nie jesteśmy finansistami, naprawdę ciężko oszacować.

Konto IKE

Co nam pozostaje w perspektywie niepewnych emerytur? Musimy wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć odkładać na emeryturę już dzisiaj, od najmłodszych lat. Ciekawą propozycją systematycznego odkładania na emeryturę jest Indywidualne Konto Emerytalne. Jest to tak naprawdę dobrowolna forma ubezpieczenia społecznego stanowiąca III filar emerytalny. IKE proponowane jest przez banki oraz ubezpieczycieli. W ramach tego konta możemy wpłacać nawet do 12 789 zł rocznie. Jeśli będziemy wpłacać pieniądze do IKE przez minimum 5 lat, to po osiągnięciu wieku 60 lat, nie będziemy musieli zapłacić podatku od osiągniętych zysków. W ramach IKE możemy wybierać między bezpiecznym oszczędzaniem oraz funduszami, które mogą przynieść większe zyski. Ważnym podkreślenia jest fakt, że pieniądze które wpłacamy, są dziedziczone przez wskazane przez nas osoby.

Konto emerytalne IKZE

To podobne rozwiązanie jak IKE z drobnymi, ale znaczącymi różnicami. Pieniądze wpłacane na IKZE są pomnażane na koncie oszczędnościowym i mogą przynieść nam do 1637 zł ulgi podatkowej rocznie. Jeśli wypłacimy zgromadzone środki po 65 roku życia, nie zapłacimy podatku od zysków kapitałowych. Tak samo natomiast jak w IKE w przypadku śmierci dziedziczenie pieniędzy z konta emerytalnego nie jest obarczone podatkiem spadkowym. Co najważniejsze, wpłacane pieniądze w przeciwieństwie do zwykłych kont oszczędnościowych, nie są oprocentowane podatkiem Belki. IKZE oraz IKE to bardzo interesujące formy metodycznego oszczędzania na przyszłą emeryturę. Warto przyjrzeć się bliżej konkretnym ofertom i rozważyć tego typu zabezpieczenie emerytalne.

Własny pomysł na emeryturę?

Własne pomysły na zabezpieczenie emerytalne? Podsuwamy dwa pomysły, które sprowadzają się praktycznie do jednej najważniejszej rzeczy – zgromadzenia określonej sumy pieniędzy, z której moglibyśmy korzystać co miesiąc jako dodatek do prawdopodobnej emerytury obiecywanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Może po prostu odłożyć sporą sumę pieniędzy z prowadzonego biznesu lub metodycznie oszczędzać, krok po kroku, mała kwota do małej kwoty. Metodycznie to znaczy z pomysłem i planem.