Tania rozrywka – pomysły na to, jak się bawić, uczyć i oszczędzać

tania rozrywka

Na naszym blogu często poruszamy tematy finansowe lub około finansowe, skupione przede wszystkim na metodach oszczędzania. Dzisiaj też nie zmienimy kluczowych kwestii oszczędzania, ale tym razem dotyczących nieco zaskakującego tematu. Co powiecie na tanią rozrywkę? Czy da się imprezować, dobrze bawić, ciekawie spędzać czas i oszczędzać? Na pierwszy rzut oka zabawa i oszczędzanie to dwa wykluczające się pojęcia. Jednak tania rozrywka to nie mit – sprawdź z nami!

Jak spędzamy wolny czas?

Na początku powinniśmy się zastanowić, jak najczęściej spędzamy wolny czas. Jak się bawimy, uczymy, imprezujemy? Po prostu co najbardziej lubimy robić po pracy – jakie jest nasze hobby. Jeśli uwielbiamy czytać książki i pochłaniamy je nałogowo, oszczędnie będzie korzystać z dyskontów książkowych lub księgarni internetowych, które oferują tańsze książki niż księgarnie stacjonarne, zwłaszcza duże sieci. Jeśli korzystamy właśnie z księgarni internetowych, warto podczas jednego zamówienia kupić więcej książek. To pozwoli zaoszczędzić na przesyłce. Jeżeli natomiast czytamy bardzo dużo, może rozsądniej będzie skorzystać z oferty pobliskiej biblioteki? Gdy nawet biblioteka nie zaspokaja naszych potrzeb czytelniczych, idealnym rozwiązaniem może być zakup e-czytnika i dołączenie np. do serwisów oferujących model subskrypcyjny. Co to oznacza? Płacimy za miesięczny dostęp do aktualnych tytułów ebooków i możemy czytać do woli. Podobnie jak z popularnymi serwisami filmowymi.

Kino, dvd, czy serwisy filmowe?

Uwielbiasz filmy? Kino to twoja pasja, dlatego wiele czasu poświęcasz na oglądanie różnych produkcji? Jak można zaoszczędzić ta takiej rozrywce? W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad wyjściami do kina. Nie sugerujemy, by z nich zrezygnować, lecz zdecydowanie ograniczyć kosztem innych metod, o czym za moment. Bilety kinowe są bardzo drogie. Trzy seanse filmowe to już koszt ponad 100 zł, jeśli oczywiście idziemy do kina sami, co rzadko się zdarza. Jeżeli cieszy nas oglądanie filmów na wielkim ekranie, warto poszukać specjalnych karnetów do kina. Może wolimy jednak oglądać filmy w ciszy i spokoju, czyli w domu? Kupowanie dvd czy płyt blurey z filmami mija się obecnie z celem, jest nieopłacalne, chyba że po prostu jesteśmy kolekcjonerami. Z punktu widzenia oszczędności bardziej opłacalna jest subskrypcja w serwisach filmowych, gdzie średnio za 50 zł miesięcznie możemy oglądać tyle produkcji filmowych, ile tylko zapragniemy. Najnowsze seriale, dokumenty, wysokobudżetowe filmy oraz filmy offowe – to znajdziemy w Internecie na różnych platformach. Jeśli zaczniemy oglądać film, który nas nie zainteresuje, możemy go po prosty wyłączyć. Tego samego nie można powiedzieć o bilecie do kina…

Randkuj trzymając się budżetu! Sprawdź pomysły na tanie randkowanie >>

Tania rozrywka – coś za coś

Jeśli lubimy muzykę, często bywamy na koncertach, wiemy doskonale, jak dużo pieniędzy możemy wydać na to, by przez dwie godziny posłuchać na żywo muzyki i zobaczyć na scenie ulubionych artystów. Czy jest możliwość, by połączyć swoje zainteresowania muzyką z oszczędzaniem? Podpowiadamy trochę kontrowersyjnie, ponieważ w pomyśle, który podamy, trzeba z  czegoś zrezygnować. Mowa o wolontariacie na koncertach i festiwalach. Możemy uczestniczyć w wielu bardzo ważnych i drogich wydarzeniach za darmo. Jednie co musimy zaoferować w zamian to nasze zaangażowanie w powierzone obowiązki i pracę na rzecz organizatora koncertu. Wspomnieliśmy już, że wybierając rozwiązanie wolontariatu na koncertach, musimy zrezygnować z ważnej rzeczy – mowa o naszych znajomych czy bliskich, z którymi niestety nie będziemy mogli wspólnie bawić się podczas koncertu czy innej imprezy.

Rozrywka i nauka

Mówiliśmy o rozrywce. Teraz połączymy ją również z nauką. Czy da się zaoszczędzić np. na kursach języka obcego? Jest na to sposób. Na początek trzeba podkreślić, że nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z nauczycielem, zwłaszcza z native speakerem oraz wyjazdów za granicę, gdzie będziemy zmuszeni sprawdzić swoje umiejętności językowe. Wiemy też, że zajęcia z wykwalifikowanym korepetytorem nie należą do tanich. Za godzinę lekcji możemy zapłacić 80, 100 zł a nawet więcej. Dlatego patrząc długofalowo, inwestycja w naukę języka obcego nie będzie złą decyzją, ale na pewno kosztowną. Nasza nauka będzie bardziej efektywna, gdy oprócz wyznaczonych lekcji z korepetytorami zaczniemy uczyć się również sami. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie znalezienie osób, które mówią biegle w danym języku, ale również nadal się uczą i potrzebują konwersacji. Możemy np. wspólnie uczyć się poprzez rozmowy na Skype. Darmowe ćwiczenia plus poznawanie nowych ludzi. Świetna sprawa, która może zaowocować nie tylko poprawą umiejętności językowych, ale również nawiązaniem nowych znajomości.

To tylko kilka przykładów pasji, rozrywek, pomysłów na spędzanie wolnego czasu przy równoczesnym oszczędzaniu pieniędzy. Jeśli macie swoje sposoby na udaną zabawę, która wcale nie musi oznaczać wysokich kosztów, dajcie znać. Chętnie poznamy Wasze rozwiązania! I oczywiście pomysły na udane oszczędzanie pieniędzy.

Sprawdź jak uniknąć spirali zadłużenia i pozbyć się stresu związanego z finansami >>