5 kreatywnych pomysłów na własną firmę

pomysły na własną firmę

Mówi się, że jeśli robimy to, co lubimy, to nie czujemy, że pracujemy i to zawsze jest dobry trop przy planowaniu kariery! Czas więc chwycić za kartkę i długopis i spisać listę rzeczy, których wykonywanie sprawia nam przyjemność, a potem zastanowić się, czy i w jaki sposób możemy przerobić je na swój biznes. Pamiętajmy tylko, że plan musi być wykonalny. Co z tego, że wymarzymy sobie firmę wysyłającą na wakacje klientów na orbitę Jowisza, jeśli nie dość, że jako ludzkość nie dysponujemy taką technologią, to jeszcze koszt przedsięwzięcia byłby – nomen omen – kosmiczny. Zainspiruj się z nami sprawdzając nasze pomysły na własną firmę!

Jakie pomysły na własną firmę mogą mieć wzięcie i są w zasięgu naszych rąk?

Gastronomia szeroko pojęta

Nie jest łatwo (i tanio) prowadzić własną restaurację, ale kto powiedział, że gastronomia to tylko wspaniałe lokale albo budki z kebabem? W tej chwili istnym hitem są tzw. food trucki, czyli pojazdy, w których przygotowuje się i sprzedaje jedzenie i/lub napoje. To alternatywa dla drogich w prowadzeniu restauracji i bistro, a która stwarza istne morze możliwości! Asortyment nie musi być szeroki, a najlepsze jest to, że – paradoksalnie – mała przestrzeń i ograniczenia sprzętowe działają na naszą korzyść: generują niższe koszty i pobudzają wyobraźnię!

Nie food truck? To może domowa produkcja? Jeśli nasze wypieki, konfitury, zapiekanki lub inne wyroby rozpieszczają podniebienia, to może warto zapytać w lokalnych sklepach, kawiarniach i restauracjach, czy mają już swojego dostawcę drobnych pyszności – małymi, cierpliwymi kroczkami możemy w ten sposób zbudować sobie sieć odbiorców.

Odzież niebanalna

Sieciówki są wygodnym sposobem na wyposażenie garderoby, ale odnotowuje się coraz większe zainteresowanie klientów oryginalnymi ubraniami. Butiki internetowe prowadzone jednoosobowo radzą sobie bardzo dobrze na rynku odzieżowym. Od razu zaznaczmy, że wcale nie musimy być przy tym zawodowymi projektantami mody – wystarczy zmysł estetyczny i krawcowa, która zgodzi się na współpracę: wykonanie oraz pomoc przy doborze materiału.

Na początek możemy skupić się na jednej grupie odbiorców i nie musimy ograniczać się w tym momencie do określenia płci, czy wieku; wiadomo przecież, że rodzice uwielbiają stroić swoje pociechy, nastolatkowie odkrywają, ile znaczy ubiór, kobiety nigdy nie mają co na siebie założyć, a mężczyźni chcą czegoś praktycznego. Dlaczego jednak nie uderzyć do klientów od strony ich stylu, zainteresowań, czy potrzeb? Pomyślmy, co zachęci uczniów do wydania kieszonkowego na ubranie? Z jakimi garderobianymi problemami spotykają się goście weselni? Jak ułatwić życie zabieganym przedsiębiorcom, którzy muszą dobrze wyglądać, ale nie mają czasu na zakupy?

Rękodzieło niekoniecznie funkcjonalne

Przejdźmy się po jarmarkach rękodzieła – tych realnych, jak i wirtualnych. Rękodzieło jest wysoko cenione bez względu na to, czy mowa o biżuterii, wystroju wnętrz, czy ogrodów. Jeśli posiadamy zdolności manualne, to czas je wykorzystać do zarabiania i dobrej zabawy! Druciany wazon, korale z patyczków wyłowionych z morza, ceramiczne filiżanki bez zachowania symetrii, obraz z kolorowych szmatek, wisząca ozdoba ze szkiełek – ogranicza nas wyłącznie nasza wyobraźnia! Możemy wytwarzać użytkowe, funkcjonalne przedmioty (sztućce, ławki, wyszywane zasłony), jak i piękne, typowo ozdobne drobiazgi (figurki, rzeźby do ogrodów).

Zastanawiasz się jak dorobić? Sprawdź kreatywne pomysły na pracę dodatkową >>

Sprzątanie idealne

Nie każdy ma jednak zdolności kulinarne, fantazję, czy zdolności manualne, ale pamiętajmy, że są na świecie ludzie, którzy potrzebują pomocy przy zupełnie codziennych sprawach, np. sprzątaniu. I chociaż niektórym kojarzy się to z panią Jadzią w chustce i fartuchu na guziki, nowoczesne sprzątanie może obejmować konkretne, specjalistyczne usługi. Odkąd z osiedli znikają trzepaki, nie jest łatwo zrobić porządek z dywanem. Czyszczenie tapicerki mebli i w samochodzie na własną rękę nie przynosi takich efektów, jak solidne pranie. Nie każda pani domu ma czas i siły na pucowanie okien itd. Zadziwiające, gdzie można znaleźć źródło bardzo fajnych dochodów!

Opieka potrzebna w pobliżu

Jeśli lubimy dotrzymywać komuś innemu towarzystwa, to możemy spróbować na tym zarabiać. Opieka nad dziećmi to w niektórych regionach Polski kłopot: niedostateczna liczba żłobków i przedszkoli, czy brak możliwości pozostawienia malucha u jego babci to problemy, z którymi boryka się wiele rodzin. Zostanie profesjonalną nianią nie musi wiązać się ze studiami pedagogicznymi, czy kursami pracy z dziećmi, chociaż na pewno nam one pomogą. Jeśli czujemy się na siłach i posiadamy odpowiednie kwalifikacje, możemy też np. założyć klubik malucha albo udzielać korepetycji.

Opieki wymagają nie tylko dzieci. Bardzo często zdarza się, że rodziny wynajmują dla osób starszych osoby do sprzątania mieszkań, a ich właściciele zamiast do odkurzania zachęcają do stołu i rozmów. Nawet bez wykształcenia medycznego możemy zaoferować starszym osobom pomoc w postaci zawiezienia ich i towarzyszenia im w robieniu zakupów, pójścia na spacer, czy zrobieniu i zjedzeniu razem obiadu. Brzmi bezdusznie? Skądże znowu – jeśli robimy coś odpłatnie, ale okazujemy przy tym serce, to nie ma w tym niczego niepoprawnego.

Skąd wziąć środki na własny biznes?

Nawet najprostsza w założeniu działalność gospodarcza wymaga od nas zainwestowania mniejszych lub większych kwot na start. Nie zawsze mamy na koncie wystarczające oszczędności, więc skąd wziąć środki na własny biznes? Sposobów na pozyskanie dodatkowych pieniędzy jest kilka:

  • kredyty gotówkowe,
  • kredyty online,
  • skorzystanie z usług firm pożyczkowych,
  • ubieganie się o dotację z Urzędu Pracy,
  • wystartowanie w konkursie startupowym.

To oczywiście nie są wszystkie możliwe rozwiązania, ale wszystko zależy od tego, jakiego rzędu nakłady są nam potrzebne na rozkręcenie własnej firmy. Warto skorzystać z porównywarek ofert finansowych i warunków firm pożyczkowych lub kredytów bankowych.