Własny biznes: O jakich wydatkach musisz pamiętać idąc “na swoje”?

własny biznes

Własny biznes to nie lada przygoda. Nareszcie zaczynamy pracować na własny rachunek, sami jesteśmy sobie szefem, podejmujemy w pełni samodzielne decyzje, jesteśmy niezależni. Niestety, łatwo zachłysnąć się taką wolnością i popełnić masę kosztownych błędów, których można przecież uniknąć. O czym musimy pamiętać idąc “na swoje”?

ZUS

Zacznijmy od tego, co boli najbardziej i miejmy to z głowy, dobrze? Wielu początkujących przedsiębiorców boi się go najbardziej, bo to comiesięczny wydatek, który nie zmieni się tylko dlatego, że ostatnio mieliśmy gorsze wyniki biznesowe. Chodzi oczywiście o Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

W tej chwili, przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia działalności gospodarczej, podatek przekazywany do ZUS wynosi 487,90 zł. Są w nim zawarte składki zdrowotne, emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe (czyli składki społeczne). To tzw. “mały ZUS” określany mianem składek preferencyjnych. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą swoją działalność dłużej lub nie mogą skorzystać z “małego ZUS-u”, opłacają pełne składki wynoszące w 2017 roku w sumie 1172,56 zł miesięcznie.

Kwoty te nie są zależne od naszych przychodów, więc musimy zawsze pamiętać o uwzględnieniu ich w naszych wydatkach, jeżeli chcemy prowadzić własny biznes.

Podatek do urzędu skarbowego

Ten temat także nie należy do przyjemnych, ale umówmy się, że załatwimy go szybko i w miarę bezboleśnie.

Uzyskanie jakiegokolwiek dochodu zawsze wiąże się z zapłaceniem odpowiedniego podatku do Urzędu Skarbowego. W zależności od tego, jakiego rodzaju działalność prowadzimy i na jaką formę rozliczenia się zdecydujemy, będziemy posługiwać się:

  • podatkiem liniowym (zawsze 19%),
  • rozliczaniem na zasadach ogólnych (18% lub 32%),
  • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (od 3% do 20%),
  • kartą podatkową (opłata zawsze stałej kwoty).

Mamy także możliwość wybrania, czy będziemy rozliczać się co miesiąc, czy kwartalnie (nie dotyczy karty podatkowej). Dzięki temu możemy objąć strategię pozostałych wydatków i operowania naszymi środkami.

Koszty utrzymania biura

Jeśli własny biznes wymaga od nas prowadzenia biura, nie możemy zapominać o kosztach jego utrzymania. Czynsz, prąd, woda, materiały biurowe, sprzęt – jeśli nie przemyślimy dokładnie naszych działań, możemy niepotrzebnie przesadzić z wydatkami. Należy więc odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Jak dużego biura faktycznie potrzebujemy?
  • Czy elektronikę musimy brać na raty?
  • Może lepiej na razie wstrzymać się z zakupem ogromnej, obitej skórą kanapy do poczekalni?

Zastanówmy się nad każdym wydatkiem 10 minut dłużej, niż robiliśmy to do tej pory.

Własny biznes: Pracownicy

Nie każdy zakłada jednoosobową działalność gospodarczą i przy tym zostaje. Są przecież tacy, którzy powiększają swój biznes i zaczynają zatrudniać pracowników, jak również przedsiębiorcy, którzy od początku wręcz muszą przyjąć do pracy pomocników. Bez względu więc na to, na jak wysokie nie wyglądałyby wpływy na koncie, nie wolno nam zapominać o wypłatach dla naszych ludzi. Nie ma bowiem nic gorszego od pracodawcy, który zalega z wypłatami, a informacja o nierzetelnym rozliczaniu się z pracownikami może w mig zniszczyć nasz wizerunek. Co może sobie o nas pomyśleć potencjalny kontrahent lub klient? Czy znajdziemy ludzi chętnych do pracy, jeśli przylgnie do nas łatka dłużników?

Księgowość

Jeśli znamy się na rzeczy i nie generujemy ogromnych ilości dokumentów, możemy zająć się księgowością naszej firmy sami oszczędzając w ten sposób na wydatkach. Z drugiej strony: są sytuacje, w których lepiej, aby nad naszymi finansami czuwała osoba, która prawo księgowe ma małym palcu i sprawnie policzy nasze przychody, rozchody, podatki i inne. Warto popytać wśród naszych znajomych, czy nie znają dobrego, zaufanego biura rachunkowego, które poprowadzi nam księgowość.

Jeśli natomiast mamy prowadzić firmę zatrudniającą kilkanaście osób, przyjmującą i sprzedającą towary, transportującą zamówienia do klientów itp., możemy pomyśleć o zatrudnieniu własnego księgowego/ księgowej. Owszem, to kolejny wydatek, ale trzeba pomyśleć i o tym, gdy zaczynamy budować swój biznes – szczególnie jeśli planujemy jego rozrost w określonej perspektywie czasu!

Czy warto brać kredyty lub pożyczki na firmę?

Najlepszym doradcą w sprawach finansowych jest… zdrowy rozsądek. Zastanówmy się, czy to, na co chcemy zaciągnąć kredyt lub pożyczkę, jest nam naprawdę potrzebne lub czy nie wystarczy nam jednak tańsza wersja. Jeśli wiemy na pewno, że np. komputer z potężnym procesorem i kartą graficzną posłuży nam lata i nie dość, że się zwróci, to jeszcze na nas zarobi, to oczywiście jest to jak najbardziej sensowna inwestycja. Jeżeli zastanawiasz się nad zaciągnięciem kredytu na finansowanie działalności gospodarczej upewnij się, że dobrze zapoznałeś się z warunkami tego typu zobowiązań.

Prowadzenie własnego biznesu nie jest łatwe, dlatego nie bójmy się pytać, szukać odpowiedzi i korzystać z pomocy innych. Przejdźmy się do banku i zapytajmy o warunki ewentualnego kredytu. Umówmy się na spotkanie z doradcą finansowym lub wyślijmy zapytanie o pożyczkę do odpowiadającej nam firmy. Na pewno wyjdzie nam to na dobre!

Więcej na temat alternatywnych rozwiązań związanych z zatrudnieniem zajdziesz tutaj >>