Konsolidacja kredytów firmowych? Sprawdź tą opcję!

konsolidacja kredytów firmowych

Zaciągnięcie kilku kredytów czasami jest konieczne, ale jednocześnie przyprawia wielu z nas o ból głowy. Każdy z nich generuje dodatkowe koszty, z którymi musimy się liczyć, a przy prowadzeniu firmy to obciążenia, których chętnie byśmy się pozbyli. Rozwiązaniem może być konsolidacja kredytów!

Czym jest konsolidacja kredytów?

Konsolidacja kredytów to połączenie wszystkich naszych zobowiązań w jedno. Nie musimy pamiętać o różnych terminach i kwotach spłat wszystkich zaciągniętych przez nas kredytów, ponieważ od tej pory dokonujemy tylko jednej transakcji. Prawda, że proste?

Niestety na tym nie koniec. Konsolidacja wiąże się co prawda z ułatwieniem życia kredytobiorcy, ale trzeba mieć także świadomość, że decydując się na połączenie kredytów, zgadzamy się na wydłużenie czasu ich spłaty oraz pewne podniesienie kwoty, jaką ostatecznie zwrócimy. Zasada jest bowiem prosta i znana z wszystkich innych ofert kredytowych: im dłużej spłacamy, tym większy procent zostaje na nas nałożony.

Kiedy warto skonsolidować kredyty firmowe?

Konsolidacja kredytów firmowych jest najlepszym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy nie chcą zaprzątać sobie głowy zbyt wieloma terminami zwrotu pożyczek lub przewidują kłopoty z regularnym, comiesięcznym spłacaniem wszystkich zaciągniętych kredytów. Połączenie ich w jedną, wygodną, pomniejszoną ratę, przyniesie ulgę, bezpieczeństwo i płynność finansową budżetowi firmy. Zaznaczmy jednak wyraźnie, że konsolidacja nie jest kredytem oddłużeniowym, ale sposobem na ułatwienie spłat i planowania wydatków.

Jak można skorzystać na konsolidacji kredytów firmowych?

Połączenie kilku kredytów firmowych może wyjść nam na dobre. Do zwykłego, ludzkiego uczucia ulgi, że za jedną opłatą załatwiamy wszystkie inne, dochodzi możliwość sensownego rozłożenia innych wydatków i inwestycji. Owszem, jak już wspomnieliśmy, w ogólnym rozrachunku spłacamy kredyt dłużej i (uwzględniając oprocentowanie) na większą kwotę, ale jeżeli przeprowadzimy konsolidację z głową, prawdopodobnie nawet tego nie odczujemy. Dlaczego? Ponieważ możemy ustalić wysokość nowej raty na niższą, niż wynosiły łącznie do tej pory wszystkie dotychczasowe!

Sposoby konsolidacji kredytów dla firm

Istnieją dwa sposoby na dokonanie konsolidacji kredytów firmowych:

  • metodą uproszczoną,
  • metodą dochodową.

Metoda uproszczona zakłada brak badania zdolności kredytowej klienta. Oznacza to, że cały proces przebiegnie szybko, ponieważ nie musimy przedkładać dokumentów finansowych, a tylko umowy kredytowe, które chcemy skonsolidować. Metoda uproszczona jest przeznaczona przede wszystkim dla kredytów firmowych niezabezpieczonych, które nie przekraczają kwoty 500 000 zł oraz dla kredytów firmowych zabezpieczonych do kwoty 1 000 000 zł.

Metoda dochodowa polega natomiast na zbadaniu zdolności kredytowej na podstawie wyników finansowych naszej firmy, ale bez uwzględnienia kredytów, które posiadamy i chcemy skonsolidować. Analiza potrwa dłużej, niż w przypadku metody uproszczonej, ale korzystamy z niej przede wszystkim wtedy, gdy nasze kwoty kredytów przekraczają 1 000 000 zł, więc jest to zrozumiałe.

Kredyt konsolidacyjny dla firm z hipoteką

Jest też możliwość zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego dla firm z hipoteką na nieruchomości komercyjnej, gruntowej lub mieszkalnej. W takim przypadku dokonamy konsolidacji na bardziej korzystnych warunkach: otrzymamy niższe oprocentowanie, a okres kredytowania możemy znacząco wydłużyć, jeśli zachodzi taka potrzeba. Pamiętajmy jednak, że w konsolidacji z hipoteką musimy liczyć się z kosztami notariusza, wyceny nieruchomości oraz wpisu do hipoteki.

Pośrednicy kredytowi

Jeśli nie mamy czasu albo głowy do załatwiania spraw związanych z naszymi kredytami, możemy zgłosić się do pośrednika kredytowego, który po zebraniu od nas informacji dotyczących naszych zobowiązań, potrzeb i możliwości finansowych, pomoże nam w doborze najlepszej oferty konsolidacyjnej. Możemy także udać się do pośrednika, gdy bank, do którego się zgłosiliśmy odmówił nam konsolidacji. Specjalista od analiz kredytowych i aktualnych ofert, z pewnością znajdzie dla nas rozsądne rozwiązanie.

Na co uważać

Każdy kredyt, każde dodatkowe zobowiązanie jest dla nas obciążeniem. Prowadząc firmę musimy myśleć nie tylko o zapewnieniu bytu nam i naszej rodzinie, ale także naszym pracownikom i ich bliskim. Na barkach każdego przedsiębiorcy spoczywa duża odpowiedzialność, dlatego tak ważne jest, aby rozważnie podchodzić do każdej decyzji biznesowej.

Konsolidacja kredytów, gdy przeprowadzona rozsądnie, jest doskonałym rozwiązaniem dla problemu spłacania kilku zobowiązań na raz. Jak zabrać się do całej procedury? Na dobry początek: porównajmy propozycje banków, które oferują kredyty konsolidacyjne i skonsultujmy się doradcą finansowym, który pomoże nam wybrać najlepsze dla nas rozwiązanie.