Profil psychologiczny dłużnika – Jakie cechy charakteru zwiększą prawdopodobieństwo bankructwa?

Profil psychologiczny dłużnika

Czy możliwe, że to nasze cechy charakteru sprawiają, iż stajemy się dłużnikami? Wiele badań psychologicznych odpowiada: tak! Co więc może mieć największy wpływ na łatwość wpadania w spiralę zadłużenia?

Co to jest profil psychologiczny?

Profil psychologiczny sporządzany jest przez psychologów – specjalistów, którzy na podstawie zgromadzonych informacji (w drodze przeprowadzonych wywiadów i / lub obserwacji) wysnuli wnioski na temat motywów zachowań i podejmowanych przez człowieka decyzji. Profile psychologiczne określają więc predyspozycje każdego z nas do podejmowania pewnych działań, a zaniechania innych.

Profil psychologiczny dłużnika

Czy w takim razie można mówić o profilu psychologicznym dłużnika? Czy istnieje zespół wspólnych cech osób zadłużonych lub z tendencją do zadłużeń? Okazuje się, że tak!

Po przebadaniu tysięcy osób na całym świecie, psychologowie doszli do wniosku, że można śmiało mówić o dominujących atrybutach dłużników. Oczywiście, w zadłużenie popada się z wielu powodów i czasem są one od nas zupełnie niezależne, jak choćby w przypadkach tzw. dziedziczenia długów. Osoby obciążone cudzymi zaległościami w spłatach nie muszą wcale przejawiać tych samych cech osobowości, co osoby, które mają problemy z własnymi długami.

Jakie osoby najlepiej oszczędzają pieniądze? Sprawdź już dziś >>

Kim jest dłużnik?

Jakie więc są typowe cechy charakteru dłużnika? Jest ich kilka, ale można je zamknąć w kilku punktach. Mówiąc w skrócie, taka osoba jest:

  • niecierpliwa,
  • niezdyscyplinowana,
  • głodna prestiżu.

Tymczasem cechy te nie muszą być jednoznacznie negatywne. Każdą z nich można przekuć w siłę prowadzącą do sukcesu, a w każdym razie do spokojnego życia, wolnego od problemów finansowych. Brzmi ciekawie?

Niecierpliwość dłużnika

Wrodzona niecierpliwość dłużnika nie pozwala mu czekać, aż pożądane dobro znajdzie się w zasięgu jego możliwości finansowych, musi mieć je teraz! Osoba o takim charakterze nie będzie stopniowo odkładała pieniędzy na ekstra zakup – to trwa zbyt długo. Zamiast tego sięgnie po pożyczkę, nie zważając zupełnie na fakt, że transakcja, w ogólnym rozrachunku, wyjdzie drożej, ponieważ każda rata spłacana będzie z odsetkami, co może poważnie zachwiać jego finansami.

Jak przemienić tę niecierpliwość w atut? Zamiast pożyczać i obciążać swój budżet należnościami, powinniśmy spożytkować tę żądzę szybkiego posiadania pracą. Co mogę zrobić, by szybko zarobić na upatrzony zakup? Czy uda mi się znaleźć dodatkowe zlecenie?

Nasz cel w połączeniu z niecierpliwością powinny więc dostarczać nam paliwa do działania – i to szybkiego!

Niezdyscyplinowanie dłużnika

Jeśli niezdyscyplinowanie występuje u osoby w parze z niecierpliwością, to istnieją niestety duże szanse na zostanie dłużnikiem – bankrutem. Dlaczego? Ponieważ brak dyscypliny nie pozwala na systematyczne odkładanie i spłacanie należności, a brak cierpliwości może kusić do dokonania kolejnego zakupu na raty lub – co bardzo częste – zaciągnięcia kolejnej pożyczki na szybką spłatę poprzedniej. Tak łatwo jest w ten sposób popaść w kompletną ruinę finansową!

Niestety, niezdyscyplinowanie utrudnia dłużnikowi panowanie i branie odpowiedzialności za własny budżet. “Potrzebuję nad sobą bata”, mówią często odsuwając od siebie myśl o konieczności samodzielnego pilnowania i zarządzania własnymi pieniędzmi.

Czy niezdyscyplinowanie może stać się cechą pozytywną w kwestii finansów? Ciężko wyobrazić sobie taką sytuację, ale już samo uświadomienie sobie problemu może nam pomóc zbudować na tym lepsze “ja”. Wiedząc, jak niebezpiecznie jest żyć bez kontroli nad swoim budżetem, możemy się zmotywować do poszukiwania rozwiązań i znaleźć siłę do pracy nad sobą i naszymi nawykami.

Głód prestiżu dłużnika

Dlaczego dłużnik zapożycza się do tego stopnia, że popada w tarapaty? Ponieważ buduje swoje ego na tym, co posiada i może pokazać innym. Ciężko mu żyć z myślą, że nie ma lepszego samochodu, więc kupuje nowy, droższy. Uważa, że mieszkanie niewypełnione najnowszą technologią mu umniejsza, więc wyposaża je w modne systemy elektroniczne. Garderoba musi prezentować przynajmniej kilka drogich, markowych ciuchów itd.

Jeśli odczuwamy silną potrzebę pokazywania innym, kim jesteśmy poprzez to, co posiadamy, a w dodatku jesteśmy w tym niecierpliwi i brakuje nam samodyscypliny, to prawdopodobieństwo bankructwa jest bardzo wysokie.

Nie ma niczego złego w chęci podniesienia standardu życia – w końcu wszyscy dążymy do tego, by żyć wygodnie. Dlatego właśnie głód prestiżu może stać się dla nas motorem działania. O ile przyjemniej jest przecież słuchać słów podziwu dla naszego nowego samochodu, jeśli możemy powiedzieć, że ciężko na niego zapracowaliśmy, niż tłumaczyć (lub ukrywać), że teraz musimy go jeszcze spłacić!

Wszystko w naszych rękach

Problemy dłużników pojawiają się w momencie, w którym przestają oni brać odpowiedzialność za swoje decyzje. Sprawy komplikują się nie przez fakt zaciągnięcia pożyczki, ale przez nieumiejętność panowania nad sobą i swoimi finansami. Są to jednak umiejętności, których można się nauczyć! Jeśli więc przejawiamy jedną, dwie lub wszystkie trzy cechy charakteru dłużnika, nie musi to wcale oznaczać rychłego bankructwa. Wszystko jest w naszych rękach!

Jesteś w trudnej sytuacji finansowej i nie wiesz co z tym zrobić? Sprawdź nasze podpowiedzi>>