Bierz kredyty! Jak zbudować zdolność kredytową na start życia.

jak zbudować zdolność kredytową

Aby otrzymać bez problemu kredyt, musimy zaprezentować się bankowi z jak najlepszej strony. Do tego posłuży nam dobra zdolność kredytowa. Tylko jak ją zbudować? Przedstawiamy najlepsze metody na to jak zbudować zdolność kredytową.

Co to jest zdolność kredytowa?

Czym w ogóle jest zdolność kredytowa? Mówiąc najprościej, to nasze możliwości spłaty kredytu w określonych terminach i kwotach, które określa umowa z bankiem. Na zdolność kredytową składają się nie tylko nasze dochody, ale także historia zaciągania i spłacania pożyczek, stan cywilny, a czasami nawet… wykształcenie!

Czym właściwie jest zdolność kredytowa – sprawdź szczegóły>

Budowanie zdolności kredytowej

Dobrą zdolność kredytową można zbudować całkiem łatwo, chociaż może potrwać to nieco dłużej, niż byśmy tego chcieli – wszystko zależy od tego, z jakiej startujemy pozycji. Jeśli musimy się zrehabilitować i zatrzeć złe wrażenie, jakie mógłby w tym momencie odnieść kredytodawca, z pewnością czeka nas praca nawet na kilka lat. Jeżeli rozpoczynamy z tzw. czystą kartą, a więc nigdy niczego nie spłacaliśmy na raty i nigdy nie zalegaliśmy z żadną opłatą, to droga do sukcesu będzie znacznie krótsza.

Jak bank ocenia zdolność kredytową?

Na naszą zdolność kredytową składa się wiele czynników. To, jak surowo i dokładnie będzie ją konstruował bank, nie jest od nas w żadnym stopniu zależne. Spodziewajmy się jednak, dla własnego spokoju, że podejdzie on do swojego zadania bardzo skrupulatnie i przygotujmy się na każdą ewentualność.

Dochód

Dla banku ważny jest nasz dochód: jego źródło, wysokość oraz to, na ile jest on stały. Najlepiej zawsze będą wyglądać pracownicy od lat zatrudnieni na umowę o pracy na czas nieokreślony. Osoby, które wykazują dochód na stałym lub zmiennym, ale stabilnym poziomie z tytułu umowy o dzieło lub zlecenie, mogą liczyć na przychylność banku, choć wiele zależy od tego, od jak dawna są w stanie zapewnić sobie w ten sposób zarobek.

W najtrudniejszym położeniu są młodzi przedsiębiorcy. Niestety, ale prowadzenie nowej działalności gospodarczej nie jest dla banku powodem do zaufania klientowi, że będzie w stanie regulować na czas należności. Im dłużej jednak utrzymujemy się z własnego biznesu, tym lepiej.

Historia kredytowa

Kolejną rzeczą, którą bank na pewno sprawdzi i osądzi, to nasza historia kredytowa. Czy i jeśli tak, to jakie kredyty zaciągnęliśmy w przeszłości? Czy spłacaliśmy je zgodnie z umową? Czy posiadamy lub kiedykolwiek byliśmy w posiadaniu karty kredytowej? Jak z niej korzystaliśmy?

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, banki wcale nie będą podchodziły do nas bardziej ufnie, jeśli nigdy niczego nie spłacaliśmy. Jesteśmy dla nich w takiej sytuacji wielką niewiadomą, ponieważ nie ma żadnego punktu odniesienia.

Stan cywilny i rodzina

Czy się to nam podoba, czy nie, bank będzie chciał wiedzieć, jaki jest nasz stan cywilny. Dlaczego? To całkiem proste: dwa źródła dochodów są pewniejsze, niż jeden.

Niektóre banki biorą też pod uwagę liczbę posiadanych dzieci. Nasza sytuacja osobista może mieć wpływ na decyzję o udzieleniu nam kredytu: im więcej dzieci, tym więcej wydatków, także tych niespodziewanych, a więc i większe prawdopodobieństwo ewentualnych kłopotów z regularnym spłacaniem rat.

Naturalnie, wcale nie musi być tak, że nie otrzymamy kredytu, wyłącznie dlatego, że posiadamy trójkę dzieci, a czwarte jest w drodze. To tylko dodatkowy czynnik, który czasami bank może wziąć pod uwagę w razie wątpliwości.

Jak bezpiecznie zbudować dobrą zdolność kredytową?

Jeśli staramy się o kredyt, powinniśmy pokazać się bankowi od jak najlepszej strony. Są oczywiście rzeczy, na które nie mamy wpływu. Np. jeśli prowadzimy od dwóch lat jednoosobową działalność gospodarczą i nie pozostajemy w żadnym formalnym związku, nie wydłużymy magicznie czasu posiadania naszego biznesu, a i znalezienie partnerki lub partnera na chybcika też nie wydaje się dobrym pomysłem. Odradzamy też zatajanie faktu posiadania dzieci, jeżeli podejrzewamy, że może to zaważyć na decyzji banku, w którym staramy się o kredyt.

Bierz kredyty!

Najłatwiejszym sposobem na bezpieczne zbudowanie dobrej zdolności kredytowej jest… wzięcie innego kredytu! Brzmi kuriozalnie? W ten sposób udowodnimy jednak bankowi, że potrafimy zarządzać naszymi wydatkami i pilnować umówionych terminów spłat. Może to być zakup na raty lub pożyczka na dowolny cel. Najlepiej, aby czas spłacania był nieco dłuższy, np. 12 – 24 miesiące. To pokaże, że jesteśmy systematyczni i nie uchylamy się od regulowania należności, a to dla każdego banku dobry sygnał!

Pracuj na swój wizerunek

To ten trudniejszy krok, jednak czasami niezbędny. Pracujemy od lat u tego samego pracodawcy na umowie zlecenie? Spróbujmy wynegocjować umowę o pracy. Mamy od niedawna własną działalność gospodarczą? W takim razie cierpliwie budujmy jej dobrą renomę i szukajmy sposobów na zwiększenie dochodów, by utrzymywać je na wysokim poziomie.

Dobrym pomysłem może okazać się także podniesienie kwalifikacji poprzez dalsze kształcenie się. Dla banku osoba z wykształceniem wyższym lub dobrym, udokumentowanym przygotowaniem do zawodu, czy zajmowania wysokiego stanowiska, w razie kryzysu łatwiej znajdzie pracę, która zapewni dochód umożliwiający spłatę kredytu.

Zacznij już teraz!

Budowanie zdolności kredytowej jest czasochłonne, dlatego należy rozpocząć je jak najszybciej! Pomyślmy, jak wyglądamy w tej chwili w oczach banków i co możemy zrobić, by bezpiecznie poprawić swój wizerunek, a następnie przystąpmy do działania.

Pierwszy kredyt? Sprawdź jak bezpiecznie pożyczyć pieniądze>