Budżet na święta – sprawdź jak zaplanować bożonarodzeniowe wydatki

budżet na święta

Święta Bożego Narodzenia to niezwykły czas rodzinnych spotkań, miłej atmosfery i wypoczynku od codzienności. Święta to również moment wzmożonych wydatków oraz dodatkowych kosztów na prezenty dla bliskich. Sprawdź jak zaplanować bożonarodzeniowe wydatki i nie zwariować. Stwórz swój budżet na święta!

Budżet na święta – To do list

Biznesowe narzędzia z których korzystamy na co dzień, mogą przydać się nam w planowaniu wydatków świątecznych. W pierwszej kolejności powinniśmy przygotować listę spraw do załatwienia przed świętami, czyli tak zwaną “to do list”. Pełna lista spraw związanych ze zbliżającymi się świętami bożonarodzeniowymi pozwoli nam w łatwy sposób poznać przybliżone koszty, jakie zamierzamy ponieść w niedalekiej perspektywie. Przykładowa lista może wyglądać następująco:

Do 20 grudnia:

Prezenty:

 1. Rodzice – 200 zł
 2. Dzieci – 100 zł
 3. Brat, siostra – 150 zł

Ozdoby:

 1. Choinka – 100 zł
 2. Ozdoby na choinkę – 50 zł
 3. Szopka bożonarodzeniowa – 50 zł
 4. Inne ozdoby: – 50 zł

Świąteczne potrawy:

 1. Ryby – 200 zł
 2. Ciasta – 100 zł
 3. Warzywa – 30 zł
 4. Owoce – 30 zł
 5. Słodycze – 40 zł

——————————————-

Suma = 1100 zł

Taka przykładowa tabela rzeczy do zrobienia i do kupienia, pozwoli nam oszacować, ile mniej więcej powinniśmy mieć zgromadzonych na koncie pieniędzy, aby bez problemu zorganizować święta. Mając gotową listę, możemy ją rozszerzyć o konkretne produkty. Np. szukając prezentu dla rodziny, poznamy cenę wybranej książki, albumu muzycznego, czy każdego innego prezentu – wpiszmy wtedy w naszą listę dokładną cenę wyszukiwanej rzeczy. Zestawiając ceny kilku produktów, zobaczymy, czy zmieścimy się w przygotowanym wcześniej budżecie na święta. Jeśli nie, będziemy musieli go zmodyfikować.

Budżet na święta się nie spina? Sprawdź opcje w Ratkomat.pl

Przydatne aplikacje

W internecie znajdziemy wiele darmowych aplikacji, które ułatwią nam planowanie wydatków na święta, ale nie tylko. Korzystać z takich narzędzi możemy na co dzień, dzięki temu zyskamy większą kontrolę nad domowych budżetem. Warto przyjrzeć się stosunkowo nowej aplikacji od Google’a Todoist. Dzięki Todoist możemy tworzyć listę zadań i zarządzać nimi wszędzie, praktycznie na wszystkich platformach. Możemy ustawić przypomnienia, aby każdego miesiąca odkładać określoną sumę pieniędzy, która w rezultacie pozwoli nam na spokojne oszczędzanie na świąteczne prezenty. Każde zadanie możemy oznaczyć jako zakończone i śledzić progres w realizacji celu. Podobnych, darmowych programów jest więcej. Wystarczy przywołać aplikację Trello, która używana jest do realizacji projektów. Możemy ją jednak przystosować do własnych potrzeb i wygodnie zarządzać naszym domowym budżetem.

Za ciekawą aplikację należy uznać popularny Wunderlist dostępny na smartfony. Wunderlist pozwala opracowywać idee, planować różne cele i śledzić swój postęp w realizacji. Wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy do zrobienia mamy zapisane w aplikacji w telefonie, dzięki temu łatwy dostęp do informacji pomoże nam zrobić świąteczne zakupy.

Oszczędzanie

Jeśli zrobiliśmy już listę potrzeb i prezentów, bez których trudno obejść się podczas świąt bożonarodzeniowych, wiemy, ile pieniędzy będziemy potrzebować pod koniec roku. Najlepszym sposobem na bezstresowe przygotowanie do świątecznych zakupów będzie regularne oszczędzanie. Ustalmy, jak wysoką sumę w miesiącu musimy odłożyć, aby uzbierać kwotę, którą przeznaczymy na bożonarodzeniowe wydatki.

Działajmy metodycznie

Ważne, aby w kwestii finansów działać metodycznie. Jedynym słowem do wydatków musimy odpowiednio się przygotować. Jeśli nie zaczniemy oszczędzać na święta, a przytrafią nam się losowe sytuacje, w których wydanie sporej sumy pieniędzy okaże się konieczne, zaczniemy panikować. Wtedy też nie myślimy racjonalnie. Szukamy szybkiej pożyczki, która w konsekwencji sprawi, że po świętach wpadniemy w jeszcze większy finansowy dołek. Spłata nieprzemyślanej pożyczki może okazać się trudna do udźwignięcia. Jeśli jednak pożyczka stanie się jedyną deską ratunku, aby święta odbyły się tak, jak to sobie zaplanowaliśmy, wybierzmy opłacalne oferty. Unikajmy działania w pośpiechu i na chybił trafił.

Gdzie szukać pomocy finansowej na święta?

Możemy oczywiście skorzystać z reklam, które wylądują w naszej skrzynce pocztowej lub szukać i porównywać oferty w wyszukiwarce internetowej. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Dlaczego? Przede wszystkim samodzielne sprawdzanie dziesiątek ofert pochłonie nasz cenny czas, a i tak nie będziemy pewni, czy konkretna propozycja firmy pożyczkowej nie przekonała nas tylko dzięki skutecznej reklamie. Mamy lepszy pomysł na wybór najlepszej oferty pożyczki na święta.

Pomocy finansowej na święta najlepiej szukać na różnego rodzaju porównywarkach produktów bankowych. Porównywarki skupiają również pożyczki pozabankowe, przedstawiając je w rankingach, na które ogromny wpływ mają sami klienci. To właśnie oni oceniają konkretne oferty pożyczek, komentują, wskazując na wady i zalety. Dzięki temu porównywarki pożyczek potrafią przekazać obiektywne oferty. Warto więc poświęcić chwilę czasu, by wybrać produkt finansowy spełniający nasze oczekiwania.

Sprawdź również jak efektywnie zarządzać budżetem domowym >>