Kiedy sięgnąć po pożyczkę pozabankową?

kiedy sięgnąć po pożyczkę pozabankową

Jesteśmy przyzwyczajeni do korzystania z ofert placówek bankowych. Produkty bankowe weszły do powszechnego użytku i nie budzą już strachu w konsumentach. Jednak wraz z rozwojem rynku pojawiają się też nowe możliwości. Na polskim rynku finansowym pojawia się coraz więcej atrakcyjnych ofert pożyczek – czy warto rozważyć oferty z tej części rynku i kiedy sięgnąć po pożyczkę pozabankową?

Jak rozwinął się rynek pożyczek pozabankowych w Polsce?

W 2015 roku w Polsce powołany został Rejestr Firm Pożyczkowych, który agreguje informacje o podmiotach pozabankowych, udzielających pożyczek. Rejestr, oraz Związek Firm Pożyczkowych – organizacja zrzeszająca polskich pożyczkodawców – stoją na straży jakości usług świadczonych polskim pożyczającym. Firmy należące do RFP i ZFP muszą spełniać określone wymogi, między innymi związane z bezpieczeństwem. Jeżeli rozważasz zaciągnięcie pożyczki – poszukaj wiarygodnej firmy w jednym z wspomnianych wyżej miejsc.

Nowe technologie służą klientom

Większość pożyczek pozabankowych i chwilówek można zaciągnąć wygodnie przez Internet lub telefon. Ze względu na rozwój technologii i dużego nacisku prawnego na ochronę danych osobowych w Polsce – proces ten stał się przede wszystkim bezpieczny. Ważną zaletą zaciągania pożyczek przez Internet jest też zmniejszenie kosztów obsługi pożyczki, a co za tym idzie – obniżenie cen dla klienta.

Kto może ubiegać się o pożyczkę pozabankową?

O pożyczkę pozabankową może wnioskować każda osoba, która ukończyła osiemnasty rok życia i posiada ważny dowód osobisty oraz uzyskuje wynagrodzenie. Pożyczki pozabankowe są skierowane nie tylko do osób, posiadających dochód z tytułu umów o pracę, lecz również pracujących na umowy cywilno – prawne lub uzyskujących inne świadczenia (renta, emerytura).

Zaletą pożyczkę jest brak konieczności przedstawiania dokumentów potwierdzających dochód. Jest to ukłon w stronę klientów, którzy posiadają dochód nieudokumentowany lub też otrzymują wynagrodzenie „do ręki”. Większość firm pożyczkowych bierze pod uwagę wszystkie źródła dochodu klienta. A zatem oprócz wynagrodzenia wynikającego ze stosunku pracy możemy również przedstawić dochód z pracy dodatkowej. W grę wchodzą również wszelkie dodatki pielęgnacyjne oraz świadczenia rodzinne i 500 +.

Co z postępowaniem windykacyjnym i wpisami w bazach dłużników?

W banku posiadanie negatywnego wpisu w bazach dłużników lub postępowanie windykacyjne przekreśla szansę na zaciągnięcie długu. Rozpatrzenie wniosku o kredyt lub pożyczkę bankową trwa również nieco dłużej, niż w wypadku firm pożyczkowych, w których wnioski rozpatrywane są zgodnie z kolejnością zgłoszeń i na bieżąco. W praktyce na weryfikację oczekuje się od 15 minut do około 24 godzin (z wyłączeniem weekendów i świąt).

Wniosek weryfikuje się pod kątem potwierdzenia tożsamości klienta oraz pod kątem oszacowania czy zaciągane zobowiązanie nie przerośnie jego możliwości finansowych. Sprawdzana jest też terminowość dotychczasowych wpłat.

Czy wniosek o pożyczkę może zostać odrzucony?

Tak. Decyzja taka może być spowodowana długą historią nieterminowych spłat poprzednich zobowiązań. Aby zwiększyć swoje szanse na pożyczkę należy w takiej sytuacji uregulować swoje poprzednie zobowiązania finansowe.

Przyczyną może być również brak potwierdzenia tożsamości. W wypadkach produktów które korzystają z metody tzw. social scoringu – brak wiarygodnej zawartości używanych mediów społecznościowych może wpłynąć na negatywną ocenę systemu. Dbajmy więc o to, aby logować się do systemów podając autentyczne dane.

Sprawdź co możesz zrobić, jeżeli masz problem ze spłatą kredyt >>

Przyczyną odmownej decyzji może być również brak weryfikacji numeru konta bankowego wnioskującego. W takiej sytuacji należy skontaktować się z biurem obsługi klienta instytucji, która prowadzi ocenę.

Odmowną decyzję otrzymują również osoby, których łączny miesięczny dochód jest niższy niż wnioskowana kwota pożyczki (sytuacja ta jest inna w wypadku pożyczek ratalnych). W takim układzie istnieje ryzyko niewypłacalności.

Kiedy sięgnąć po pożyczkę pozabankową i jak pożyczać bezpiecznie?

Kiedy sięgnąć po pożyczkę pozabankową? Te produkty są dobrym rozwiązaniem w sytuacjach podbramkowych, lub w sytuacjach w których potrzebujemy szybkiego dostępu do pieniędzy. Pamiętaj jednak, żeby dobrze rozważyć swoje możliwości finansowe i przemyśleć podejmowaną decyzję. Ostrożne podejście do sprawy, szczególnie w sytuacjach stresowych, pozwoli na uniknięcie dużej ilości potencjalnych problemów w przyszłości. A więc pamiętaj – przed użyciem skonsultuj się z lekarzem, lub farmaceutą 😊 Jeżeli mądrze podejdziesz do sprawy – pożyczenie pieniędzy od firmy pozabankowej może okazać się korzystne.