Skąd wziąć pieniądze na podniesienie kwalifikacji?

pieniądze na podniesienie kwalifikacji

Mówi się, że jedną z najmądrzejszych form inwestycji jest inwestycja we własne umiejętności. Chcesz rozwijać swoją wiedzę, ale obawiasz się, że przerosną Cię opłaty związane z nauką? Sprawdź nasze pomysły na to,skąd wziąć pieniądze na podniesienie kwalifikacji, zwiększając równocześnie swoją wartość na rynku pracy. Nauka na pewno nie pójdzie w las!

Darmowe możliwości podniesienia kwalifikacji – szkolenia z dotacji

Zanim zaczniemy interesować się odpłatnymi możliwościami szkoleniowymi warto sprawdzić, czy w regionie nie odbywają się darmowe szkolenia, finansowane z różnorakich funduszy. We wrześniu ruszył pilotażowy projekt Ministerstwa Rozwoju – Wiedza Edukacja Rozwój. Celem programu jest podwyższenie kwalifikacji zawodowych Polaków. Warto więc zajrzeć do miejskiego inkubatora ekonomii społecznej lub sprawdzić ofertę szkoleniową organizacji pozarządowych w Twoim regionie. Możliwości oferowane przez wspomniane jednostki często dają szansę na nieodpłatną naukę i umożliwiają sprawdzenie czy dany zakres tematyczny na pewno jest dla nas odpowiedni, zanim zainwestujemy górę pieniędzy w komercyjne kursy.

Zdarza się, że dotowane szkolenia również kończą się certyfikatami lub możliwością uzyskania uprawnień zawodowych – sprawdź ten trop i zyskaj możliwość rozwinięcia swojego CV.

Wiesz czego chcesz, ale nie masz środków

Pytanie, które w takiej sytuacji zadaje sobie każda osoba chętna do nauki, to w jaki sposób, zdobyć pieniądze na podniesienie kwalifikacji?  Być może pracujesz, ale nie stać Cię na kursy lub studia podyplomowe, bo znajdujesz się w dolnej części skali zarobków. A może boisz się zainwestować w rozwój, ponieważ nie jesteś pewny czy za rok od teraz nadal będziesz w stanie opłacać wymarzony kierunek?

Z takiej sytuacji również może znaleźć się wyjście. Po pierwsze – zapytaj pracodawcę o dopłaty do szkolenia – być może okaże się, że Twój szef będzie chciał zainwestować w rozwój pracowników i umożliwi Ci podniesienie kwalifikacji.

Po drugie – sprawdź oferty stypendialne na uczelniach. Być może niski dochód pozwoli Ci ubiegać się o stypendium socjalne. Po pierwszym semestrze, jeżeli Twoje wyniki w nauce będą na wystarczającym poziomie możesz ubiegać się też o stypendium za wyniki w nauce. W takim układzie problemem może okazać się opłacenie pierwszego semestru studiów. Jednak wyjściem może okazać się kredyt lub pożyczka studencka.

Sprawdź zalety pożyczek ratalnych >>

Pożyczanie na naukę

Jeżeli chcesz się rozwijać, a nie masz pieniędzy na podniesienie kwalifikacji, dobrym wyjściem jeżeli chodzi o inwestycję w siebie, może okazać się pożyczka lub kredyt studencki. W wypadku kredytu studenckiego koszty są niskie, ze względu na szczątkowe oprocentowanie i dodatkowe ulgi ze strony państwa. Takie rozwiązanie warto rozważyć szczególnie w wypadku podejmowania studiów, po których możemy otrzymać dobrze płatną pracę ( np. zawody techniczne, medyczne, związane z IT lub nowymi technologiami). Kredyt studencki sprawdza się dobrze w wypadku dłuższych okresów nauki, która może wymagać od nas rezygnacji z pracy. O opcje warto popytać w bankach i na uczelniach. Ograniczeniem tej formy finansowania jest fakt, że mogą się o nią ubiegać jedynie osoby, które rozpoczęły naukę przed 25 rokiem życia.

Sprawdź na jakich zasadach możesz otrzymać kredyt studencki >>

Co, jeżeli nie kredyt studencki? Sprawdź pożyczki

Dużym plusem oferty sektora pozabankowego jest fakt, iż proces wnioskowania o pożyczkę jest prosty i nie wymaga dużej ilości zaświadczeń. Nie istnieje również kryterium związane z wiekiem – pożyczkę możemy otrzymać praktycznie niezależnie od fazy życia w której się znajdujemy. Proces wnioskowania jest prosty – wystarczy wejść na stronę internetową firmy pożyczkowej, wypełnić formularz i wybrać interesującą nas kwotę. Wystarczy poczekać na decyzję o przyznaniu pożyczki, po czym rozpocząć naukę.

Pieniądze na podniesienie kwalifikacji, a pożyczka – uwaga!

Jeżeli rozważasz zaciągnięcie pożyczki na podniesienie kwalifikacji pamiętaj o gruntownym przemyśleniu sprawy, określeniu wysokości pożyczki w stosunku do swoich możliwości finansowych i dokładnym przeczytaniu warunków umowy. Jeżeli to Twoje pierwsze zobowiązanie tego typu – szukaj produktów, umożliwiających wzięcie pierwszej pożyczki za darmo. Kluczem do sprytnego i efektywnego wykorzystania pożyczek i chwilówek na swoją korzyść jest dobra znajomość stóp procentowych danego pożyczkodawcy oraz zwrócenie uwagi na takie wartości, jak RRSO, prowizja oraz opłaty administracyjne. Warto również przeczytać regulaminy i tabele opłat dostępne na stronach pożyczkodawców lub zadzwonić na infolinię.

Więcej o odpowiedzialnym i bezpiecznym pożyczaniu przeczytasz tutaj >>