Dlaczego ludzie demonizują pożyczki? Sprawdź, czy mity o pożyczkach są prawdziwe

Mity o pożyczkach

Jeżeli kiedykolwiek interesowaliście się tematyką pożyczek, to z pewnością znacie kontrowersyjne opinie, dotyczące sektora pozabankowego. Mity o pożyczkach są tak powszechne, jak wiara w to, że czarny kot przechodzący przez drogę powoduje nieszczęście. Ale czy faktycznie mamy się czego obawiać?

Skąd biorą się mity o pożyczkach?

Powszechne opinie o firmach pożyczkowych to nic innego, jak dobrze znane wszystkim stereotypy. Uproszczone, często powtarzane opinie, nie mające dostatecznego umocowania w faktach. Stereotyp działa podobnie, jak plotka – rozprzestrzenia się szybko i karmi nierzetelnymi informacjami. Często rośnie w siłę ze względu na afery pojawiające się w mediach. Mity o pożyczkach powstają na takiej samej zasadzie. I pomimo tego, że stereotypy bywają zarówno pozytywne, jak i negatywne – zwykle te gorsze mają większą moc. W końcu nie od dziś wiadomo, że negatywne informacje cieszą się ogromną siłą przebicia.

Skąd więc konkretnie biorą się mity o pożyczkach?

Wynikają one często z trzech przyczyn, o które stale przewijają się na naszym blogu. Do przyczyn tych możemy zaliczyć:

  1. Niedostateczne sprawdzenie potencjalnego pożyczkodawcy – każdy z nas znajduje się czasami w sytuacji podbramkowej. Napędzani stresem i trudnymi emocjami klienci firm pożyczkowych nie zawsze z wystarczającym dystansem sprawdzają od kogo pożyczają pieniądze. Często stając się ofiarami nie do końca rzetelnych firm.
  2. Niedostateczne zapoznanie się z dokumentami i warunkami umowy – Dokumenty i umowy, które podpisujemy z firmami pożyczkowymi zawsze są obszerne, nie zawsze zaś zrozumiałe. Aby uchronić się przed dodatkowymi kosztami i spiralą długów, należy ZAWSZE, ale to ZAWSZE CZYTAĆ DOKUMENTACJĘ OD DESKI DO DESKI. Jeżeli nie rozumiesz zapisów podanych w umowie – pytaj. Firma pożyczkowa jest zobowiązana udzielić ci wyjaśnień na temat każdej wątpliwości.
  3. Brak wiedzy o specyfice produktu – Pożyczka to nie kredyt. Nie jest to również pożyczka ratalna. Brak wiedzy na temat specyfiki tych produktów może bardzo uszkodzić naszą kieszeń. Zanim więc zaciągniesz pożyczkę konsumencką – dowiedz się więcej o prawach i obowiązkach zarówno firm pożyczkowych, jak i osób pożyczających. Polecamy też zapoznanie się z podstawowymi informacjami dotyczącymi ustawy antylichwiarskiej.

Zwłaszcza drugi podpunkt jest problematyczny. Statystyki są bezlitosne, aż 80 procent respondentów akceptuje regulaminy bez ich uprzedniego czytania. Taka nonszalancja jest główną przyczyną problemów związanych z umowami.

Więcej na temat bezpiecznego pożyczania czytaj tutaj >>

Czy warto brać pożyczkę pomimo powszechnej opinii?

Przy zachowaniu zdrowego rozsądku wszystko jest dla ludzi. Również pożyczki często okazują się zbawienne. Pożyczka może służyć, jako wsparcie w drodze danego celu, a nie chwilowym, źródłem gotówki “na nic”. Warto mieć ten szczegół na uwadze, jeżeli chce się uniknąć problemów.

Jeżeli potrzebujesz gotówki „na już” i rozważasz wzięcie pożyczki – przeczytaj więcej o zaletach pożyczek ratalnych.