Czy osoby bezrobotne mogą otrzymać pożyczkę?

Czy osoby bezrobotne mogą otrzymać pożyczkę

Według Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce spada nieprzerwanie od 2013 roku. Obecnie plasuje się na poziomie 4,4%. Oznacza to, że na krajowym rynku pracy panuje niesamowicie sprzyjająca koniunktura. Jednak pomimo niskiego bezrobocia, części osób nadal dotyczy problem związany z brakiem pracy. Co zrobić w sytuacji, kiedy nie jest się zatrudnionym, ale pojawia się nagła potrzeba zaciągnięcia pożyczki? Czy osoby bezrobotne mogą otrzymać pożyczkę? 

Osoba bezrobotna – co to znaczy dla pożyczkodawcy?

Z punktu widzenia firmy pożyczkowej osoba bezrobotna, to osoba która nie pozostaje zatrudniona na umowę o pracę (niekoniecznie zarejestrowana w Urzędzie Pracy).
Niektóre firmy pożyczkowe, rozpatrują  wnioski o chwilówki dla bezrobotnych pozytywnie. Jednak nie zawsze zależy to od statusu, jaki mamy formalnie nadany przez urząd pracy. Podmioty udzielające pożyczek zwracają uwagę, przede wszystkim, na dochód jaki posiada wnioskujący. Jeżeli na konto wnioskującego wpływają środki inne niż z tytułu świadczenia pracy – firmy pożyczkowe mogą uznać, że jest to wystarczający gwarant wypłacalności potencjalnego dłużnika.

Jaki dochód mogą wziąć pod uwagę firmy pożyczkowe?

Firmy pożyczkowe często akceptują każde zaświadczenie o dochodach. Przy zaciąganiu pożyczki gwarantem wypłacalności może więc być dochód z tytułu alimentów, różne zajęcia dodatkowe które przynoszą pieniądze czy czasami nawet świadczenie 500+. Ważne, aby na koncie potencjalnego dłużnika regularnie pojawiały się pieniądze. Firmy pożyczkowe często nie będą wnikały jakie jest źródło dochodu.

Nie wiesz czy sięgnąć po pożyczkę pozabankową? Sprawdź czy to dobry pomysł >>

Czy dochód wystarczy?

W wypadku osoby bezrobotnej sama gwarancja regularnego otrzymywania jakiejś sumy pieniędzy może nie wystarczyć. Dobrze, jeżeli dodatkowo ubiegający się o pożyczkę nie posiada negatywnej historii w bazach dłużników (takich, jak BIK) oraz nie posiada innych zobowiązań finansowych (długów). Przy wzmacnianiu swojej szansy w procesie wnioskowania mogą się również przydać zaświadczenia, dotyczące regularności opłat, takich jak, czynsz.

Czy osoba bezrobotna może otrzymać pożyczkę?

Istnieje taka możliwość. Natomiast zachęcamy do gruntownego przemyślenia zaciągnięcia zobowiązania finansowego w sytuacji braku stałego dochodu. Pamiętajmy, że decyzje finansowe dobrze jest podejmować z należytą ostrożnością. Polecamy także wybierać sprawdzone firmy pożyczkowe, co pozwoli uniknąć problemów ze spłatą zadłużenia. Jak widać bezrobocie nie jest równoznaczne z problemami z uzyskaniem pożyczki. Pamiętaj jednak, że do wszystkiego należy podchodzić z głową. W sytuacji podbramkowej zastanów się dobrze, czy jesteś w stanie spłacić zobowiązanie w terminie.