Jakie błędy popełniają oszczędzający?

jakie błędy popełniają oszczędzający

70 na 100 badanych Polaków uważa, że warto oszczędzać. Ale czy faktycznie odkładamy, a nie tylko wydajemy gotówkę?  Niestety jak zwykle w takich sytuacjach bywa, matematyka nie kłamie i z oszczędzaniem nie jest tak różowo jak mogłoby się nam wydawać.

Brak wytrwałości

Tak to zdecydowanie najczęstsza przyczyna braku postępu w oszczędzaniu. Jednym z naszych podstawowych błędów jest także brak konsekwencji. Poziom edukacji finansowej Polaków jest bardzo niski. Dlatego często nie myślimy o budowaniu kapitału na przyszłość. Nie zastanawiamy się, co się stanie, kiedy zachorujemy albo jak sfinansujemy studia dzieci, kiedy dorosną. Nasze myślenie jest krótkoterminowe. Co niestety bardzo ogranicza możliwości w zakresie jakiegokolwiek, skutecznego oszczędzania.

Czekanie na koniec miesiąca

Niewielu z nas faktycznie robi coś w kierunku oszczędzania, a kiedy już chcemy odłożyć kilka groszy, często robimy to w niewłaściwy sposób. Przede wszystkim nierealnie zakładamy, że odłożymy kilka groszy na koniec miesiąca. Problem w tym, że paradoksalnie o wiele większą szansę na sukces, ma odwrotne zachowanie. Mianowicie próba oszczędzania już na początku miesiąca. Wtedy zostaniemy z większą liczbą pieniędzy na koniec, co pozwoli nam na ich odłożenie. Fakt, oszczędzanie nie jest, nie było i nigdy nie będzie łatwą sprawą. Gorąco wierzymy jednak, że dzięki odrobinie wytrwałości i samozaparcia uda wam się osiągnąć sukces w tej materii. Trzymamy za was kciuki i za wasz sukces.

Czytaj więcej Dowiedz się, jaki jest profil psychologiczny dłużnika >>