Jak zaplanować budżet domowy

budżet domowy

Słowo na weekend – domowy budżet, to właśnie on jest wyznacznikiem tego czy będziemy mieli pieniądze czy też będziemy żyć od pierwszego do pierwszego. Dlatego tak ważne jest, abyśmy w odpowiedni sposób planowali budżet domowy.

Czym jest budżet domowy?

Zanim jednak przejdziemy do zaplanowania budżetu, warto dowiedzieć się czym on w ogóle jest. To zestawienie wszystkich dochodów i wydatków umożliwiające kontrolowanie swojej sytuacji finansowej. Skoro już to wiemy, możemy przejść do odpowiedniego planowania, nasze budżetu.

Planowanie budżetu krok po kroku

A więc jeżeli już zaczniecie planować budżet, musicie pamiętać o pięciu krokach:

  1. Przygotuj listę wszystkich dochodów – Wypisz szczegółowo wszystkie kwoty, które zasilą Twoje konto w danym miesiącu. Wtedy będziesz wiedzieć na co sobie pozwolić.
  2. Określ wszystkie wydatki, zapisuj je na bieżąco – Wydatki najlepiej podzielić na kategorie. Wtedy łatwiej będzie wam wszystko zaplanować.
  3. Poddaj analizie swoje dochody i wydatki, wyciągnij wnioski – Jest to zdecydowanie najważniejszy z etapów. Musicie dokładnie przemyśleć wszystko aby wyciągnąć odpowiednie wnioski.
  4. Ustal limit wydatków – Taki limit, pozwoli ci na łatwiejsze zauważenie tego, kiedy wydajesz za dużo pieniędzy.
  5. Zaplanuj oszczędności i ustal rezerwę budżetową – Jeżeli wypełnisz cztery poprzednie kroki, to ostatni nie będzie problemem.

A co z nieoczekiwanymi wydatkami?

Niestety z planami jest tak, że nasze życie często je weryfikuje. Więc jeżeli trafi nam się nieoczekiwany wydatek, zawsze możemy wziąć pożyczkę żeby nie nadwyrężyć budżetu.

Czytaj więcej o planowaniu budżetu domowego >>