Typy oszczędzających

Typy oszczędzających

Oszczędzanie, to jedna z najtrudniejszych sztuk w ówczesnym świecie. Niemal tak wymagająca jak matematyka czy fizyka teoretyczna. Porozmawiamy więc o ludziach, ich charakterach i podejściu do odkładania pieniędzy. Jakie typy oszczędzających można zaobserwować w naszym otoczeniu? Dzisiaj staramy się wyszczególnić kilka z nich.

Typy oszczędzających – jak to działa?

Różne osoby różnie podchodzą do potencjalnych zadań. Niektórzy wszystko odkładają na ostatni moment, inny systematycznie realizują swoje cele. Jeszcze inni działają zupełnie chaotycznie. Cechy charakteru oczywiście odbijają się na podejściu do życia, a więc również do pieniędzy. Poniżej prezentujemy kilka typów oszczędzających, które naszym zdaniem występują “w przyrodzie”. Do którego Ci najbliżej?

Typy oszczędzających – 5 profili

Typy oszczędzających, tak jak typy ludzi – są różne. My zaobserwowaliśmy pięć następujących profili, związanych z podejściem do pieniędzy:

  1. Grosz do grosza – Oszczędzanie to jego największa pasja. Swoją kolekcją świnek skarbonek i skarpet mógłby obdzielić całą rodzinę i pół okolicy. Często osoby takie bywają nieco skąpe i lubią cieszyć się myślą posiadania pieniędzy.
  2. Inwestor – Oto żywy przykład aktywnego oszczędzającego. Każdą zarobioną złotówkę inwestuje, miło byłoby powiedzieć, że z zyskiem, ale różnie to bywa. Akcje, obligacje, fundusze, jedna lokata, druga,  piąta, kryptowaluty. Zawsze znajdzie jakiś nowatorski sposób na to, aby spróbować dorobić. Nie mylić z prawdziwymi rekinami finansów.
  3. Prezes – Nikt jak on nie zarządza tak dobrze swoim wydatkami. Uwielbia planować miesięczny budżet domowy, tnąc wydatki,  inwestując i rozsądnie wydając. Z reguły ma osobistego doradcę finansowego, którym jest on sam.
  4. Przezorny – Odkłada pieniądze tylko na wypadek katastrofy. Nie ma ich za wiele, ale w razie czego – poradzi sobie bez uciekania w pożyczki. Zdecydowanie najbardziej rozsądny ze wszystkich. Nie waha się wydawać pieniędzy, ale zawsze ma jakieś odłożone zaskórniaki. Dywersyfikuje przychody, a kredyt uważa za ostateczność.
  5. Beztroski – Nikt tak jak Beztroski nie jest w stanie przeżyć tygodnia za miesięczną wypłatę. Jest mistrzem kombinowania i pożyczania. Żyje ponad stan i zawsze ma pieniądze tak długo jak ma znajomych. Uważa, że środki do życia zawsze się znajdą. Co ciekawe, swoim optymizmem, połączonym z wyjątkową zdolnością do zarządzania kryzysowego jest w stanie kreatywnie wyjść z wielu sytuacji.

Wnioski

Chcielibyście zostać jednym z typów oszczędzających wymienionych powyżej? Czy może macie inny sposób na siebie? A może pożyczka jest rozwiązaniem na oszczędności? Oczywiście typy oszczędzających przedstawione powyżej są traktowane z lekkim przymrużeniem oka. Chociaż podobno każdy dowcip zawiera ziarno prawdy 😉

Rzeczy które chcesz wiedzieć o finansach, ale bałeś się zapytać >>