Sposoby na inwestowanie – co zrobić, by pieniądze na siebie pracowały

Załóżmy, że masz zalegającą gotówkę. Nie musi być jej wiele. Może odkładasz część wypłaty na konto oszczędnościowe, a może trzymasz oszczędności na lokacie. Sprawdź w jaki sposób możesz zacząć inwestować – nawet małe kwoty – tak, aby było bezpiecznie i zyskownie. Poznaj sposoby na inwestowanie.

Inwestycje – jak podejść do tematu?

Inwestycje kojarzą nam się z reguły z wielkimi pieniędzmi, dużym ryzykiem i grami giełdowymi. Świat wielkich pieniędzy jest obcy dla przeciętnego Kowalskiego. Z kolei inwestowanie obce nie musi być wcale. W przeniesieniu na język zwykłych śmiertelników i codziennych finansów – inwestycja to wykorzystanie pieniędzy tak, aby powiększyć swój kapitał wyjściowy. W związku z tym wszystko co w efekcie przyniesie nam zysk (najlepiej stabilny i długoterminowy) – będzie inwestycją 😊

Sposoby na inwestowanie – to się opłaci!

Sposoby na inwestowanie wcale nie muszą być wymyślne i wiązać się z analityką biznesową oraz graniem na giełdzie. Poniżej przedstawiamy klika sposobów na bezpieczne inwestowanie, nawet drobnych oszczędności, pozwalające bezpiecznie i sukcesywnie powiększać swoje oszczędności:

  1. Załóż konto oszczędnościowe – Konto oszczędnościowe daje nam mały, ale stały zysk. Możemy je założyć nawet, jeżeli planujemy oszczędzać na małych kwotach. Banki zasypują nas promocjami, prześcigając się w propozycjach dotyczących oprocentowania stałego. Warto więc zwrócić uwagę na obecne promocje i wybrać takie konto, które da nam największe oprocentowanie. Sprawdź takie promocje, jak konto Direct ING czy propozycje BZ WBK.
  2. Lokata terminowa – Na lokatę decydujemy się zwykle wtedy, kiedy posiadamy większą kwotę, którą chcemy odłożyć na dłuższy okres czasu. Zarabiasz na odsetkach, które bank przyznaje Ci według warunków określonych w umowie. Oprocentowanie zależy od kwoty i czasu na jaki wpłacasz pieniądze. Aby otrzymać zysk pieniądze muszą leżeć na koncie przez określony czas – w zależności od umowy mogą one być wypłacane miesięcznie, kwartalnie albo rocznie.
  3. Fundusze inwestycyjne – Fundusz inwestycyjny to bardziej ryzykowna forma inwestowania. Fundusze inwestycyjne zbierają pieniądze od wielu inwestorów [wpłacających], a następnie inwestują je w instrumenty finansowe [akcje, obligacje] i na rynkach [giełda]. Zysk z funduszy inwestycyjnych jest zależny od rynku – a więc wybierając ten sposób inwestowania należy liczyć się z wyższym ryzykiem.
  4. Kontrolowanie swoich wydatków – Jeden z najprostszych sposobów na inwestowanie. Co nie oznacza, że najłatwiejszy. Kontrolując swoje wydatki, będziesz w stanie zgromadzić początkowa kwotę pieniędzy, którą w późniejszym czasie będziesz w stanie przeznaczyć na innego rodzaju inwestycje.
  5. Inwestycja w siebie – To także inwestycja! Poprzez przeznaczanie ekstra pieniędzy, które posiadasz, na własny rozwój – szkolenia, studia, kursy, lubi inne rodzaje poszerzania wiedzy, jesteś w stanie wpłynąć na swoją wartość na rynku pracy i systematycznie zwiększać swoje przychody. To się opłaca!

Inwestowanie jest opłacalne!

Jak widać, aby inwestować nie potrzeba ani góry pieniędzy, ani specjalistycznej wiedzy. Jeżeli chcesz zacząć powielać swoje pieniądze – warto zacząć od małych kroków i prostych sposobów na inwestowanie. Wybór dobrze oprocentowanego konta oszczędnościowego lub skorzystanie z darmowego kursu, poszerzającego Twoje umiejętności może zrobić twoim finansom ogromną różnicę. Nie zwlekaj i zacznij porządki w finansach już dziś!