Jak pożyczkodawcy weryfikują swoich klientów?

Jak pożyczkodawcy weryfikują swoich klientów

Szukając pożyczkodawcy w sektorze pozabanowym, często zwracamy uwagę na szybkość i łatwość otrzymania pożyczki, ale również na sposób weryfikacji naszej zdolności kredytowej. Jak pożyczkodawcy weryfikują swoich klientów oraz czy sprawdzanie w BIK faktycznie jest niekorzystne dla osób ubiegających się o pożyczkę? Sprawdzamy już dziś.

Weryfikacja wnioskodawcy – co to jest?

Weryfikacja wnioskodawcy, najprościej rzecz ujmując, polega na sprawdzeniu jego tożsamości, przybliżonej zdolności kredytowej oraz wiarygodności potencjalnego klienta. W instytucjach pożyczkowych, scoring finansowy, informacje jakie pozostawiamy we wniosku o pożyczkę lub sprawdzanie baz danych dłużników jest odpowiednikiem mozolnego procesu wnioskowania o kredyty lub pożyczki w bankach.

Jak weryfikacja klienta wpływa na koszt pożyczki?

Pożyczanie pieniędzy wiąże się z ryzykiem zarówno dla pożyczkodawcy, jak i pożyczkobiorcy. Banki przywiązują dużą uwagę do sprawdzenia potencjalnego klienta – przechodząc przez dokumentację dotyczącą przychodu, zadłużenia, wymagając zabezpieczeń lub żyrantów. Im większa kwota kredytu bankowego, tym więcej formalności. Dokładne sprawdzenie klienta minimalizuje ryzyko baku, związane z tym, że osoba której bank udziela długu nie zwróci go lub nie opłaci rat w terminie.

Dokładne sprawdzenie potencjalnego klienta wpływa na niższe koszty kredytów. Banki wiedzą, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Koszt sprawdzenia klienta jest dużo niższy nisz koszt potencjalnej windykacji.

Jak jest w wypadku firm pozabankowych?

Pożyczkodawcy oferują swoim klientom relatywnie wysokie kwoty, dostępne właściwie od ręki. Aktualnie firmy pożyczkowe stanowią dużą konkurencję dla banków, oferując nie tylko chwilówki, ale również pożyczki ratalne i produkty ubezpieczeniowe.

Niektóre firmy pożyczkowe odpytują bazy dłużników. Inne weryfikują klienta tylko na podstawie danych pozostawionych w formularzu wniosku. Podczas wyboru pożyczkodawcy pamiętajmy, że im mniej formalności, tym większe ryzyko – również dla nas. A więc prawdopodobnie więcej zapłacimy za pożyczkę. Koszty przyznawania pieniędzy od ręki zwykle odbijają się na wysokości opłat manipulacyjnych i prowizji.

Jak pożyczkodawcy weryfikują swoich klientów?

Być może nie należy uciekać od firm pożyczkowych, które należytą uwagę przykładają do weryfikacji klienta. Nawet, jeżeli masz nóż na gardle pamiętaj, że Twoja wypłacalność jest ograniczona – biorąc kolejne pożyczki pomimo braku płynności finansowej można łatwo wpaść w pułapkę spirali zadłużenia.

Jakie sposoby weryfikacji zdolności kredytowej są więc wykorzystywane przez firmy pożyczkowe?

Najpopularniejsze sposoby uzyskiwania informacji o potencjalnym kliencie:

  1. Ankieta weryfikacyjna – Ankieta internetowa, lub telefoniczna, mająca na celu oszacowanie miesięcznych wydatków potencjalnego klienta oraz wstępne ustalenie jego zdolności kredytowej. Zwykle jest częścią wniosku o pożyczkę.
  2. Przelew weryfikacyjny – potwierdzenie tożsamości osoby wnioskującej. Przelew jest symboliczny, wykonuje się go zwykle na wysokość 0,01 zł.
  3. Odpytywanie baz dłużników – najpopularniejszy sposób sprawdzania zdolności kredytowej i wiarygodności klienta. Bazy dłużników posiadają informacje o zaległościach w spłacie i obciążeniu osób fizycznych i przedsiębiorców innymi zobowiązaniami.
  4. Social Scoring – określanie lub dookreślanie możliwości kredytowych klienta na podstawie informacji z portali społecznościowych. Jest to nowa technologia, którą wdrożyło już kilka firm w Polsce – między innymi Kokos.pl i bank Credit Acricole. Więcej o Social Scoringu czytaj tutaj.
  5. Systemy scoringowe różnego typu – są to narzędzia oparte na Big Data (agregowanie i analizowanie dużej ilości informacji). Oceniają zdolność kredytową klientów na temat różnych zmiennych – ustalanych indywidualnie, zależnie od narzędzia. Należy pamiętać, że systemy scoringowe tylko wspomagają decyzję o przyznaniu kredytu. Przykładem takiego narzędzia jest Instantor, wykorzystywany między innymi przez serwis Wadoo. Warto również wspomnieć, że w wypadku tego narzędzia klient wyraża uprzednio zgodę na weryfikację.
    UWAGA!Każdy automatyczny dostęp do historii rachunku oraz Twoich danych osobowych i innych danych wrażliwych powinien być poprzedzony wyraźnym i jasnym zapytaniem o zgodę z Twojej strony. Pamiętaj o tym i chroń swoje dane!

Weryfikacja klientów – czy jest się czego bać?

Jak widać, weryfikacja klientów firm pożyczkowych nie jest złą praktyką. Wręcz przeciwnie – chroni Cię przed ponoszeniem kosztów, których mógłbyś nie unieść w przyszłości. W Rynku Finansowym zachęcam do mądrego podejmowania decyzji finansowych. Pamiętaj więc, aby zawsze mierzyć siły na zamiary! Szczególnie, jeżeli chodzi o pieniądze.