Koszty pożyczki nie muszą być wysokie

koszty pożyczki

Koszty pożyczki to temat, który jest owiany legendą. Według obiegowej opinii, pożyczki są nierozerwalnie związane z wysokimi kosztami. Ze względu na tą opinię wiele osób nawet nie zapoznaje się z ofertą sektora pozabankowego. Dzisiaj na Rynku Finansowym zastanawiamy się czy koszty pożyczki muszą być wysokie?

Koszty pożyczki – skąd się biorą?

Oczywiście rozpatrzenie naszego wniosku o pożyczkę, jak i późniejsza obsługa wszystkich spraw, która pozwolą nam na jej uzyskanie, wymaga czasu i pracy różnych osób. To też sprawia, że musimy się liczyć z tym, że będziemy musieli do firmy pożyczkowej oddać coś więcej pieniędzy, niż tylko to, co od niej pożyczyliśmy. Warto jednak szukać takiej oferty, w której te dodatkowe koszty nie będą aż tak wysokie.

Koszty pożyczki zależą również od ryzyka operacji. Firma pożyczkowa udziela pożyczającemu dostępu do swoich pieniędzy, a to zawsze wiąże się z ryzykiem niespłacenia długu, czyli straty dla firmy w postaci braku pieniędzy i kosztów ewentualnej windykacji. W związku z tym firmy nakładają na dłużników duże opłaty – jest to między innymi cena łatwego dostępu do pieniędzy, bez weryfikacji w BIK, czy bez wglądu do naszych szczegółowych danych finansowych.

Czasami proponowana jest tylko prowizja

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że jest coraz więcej firmy pożyczkowych, które w swojej ofercie mają taką pożyczkę pozabankową, w której do zapłacenia dodatkowo będziemy mieli tylko prowizję. To z pewnością jest dobre rozwiązanie, ponieważ wówczas całkowity koszt zaciągnięcia takiej pożyczki będzie wynosił tylko kilka złotych, a do tego jeszcze nie będzie się on zmieniał, a więc nie będzie miało znaczenia, na jaką dokładnie sumę zaciągamy pożyczkę, bo zawsze będzie ona wynosiła tyle samo.

Możemy mieć do spłaty odsetki

Przy zaciąganiu pożyczki, warto zobaczyć, jaką będziemy mieli opłatę za jej zaciągnięcie. Może się okazać, że będziemy płacili odsetki, a wówczas wyjdzie, że im większa będzie pożyczka i im dłuższy okres jej spłaty, tym  z pewnością większe będą odsetki do jej spłaty, a to oznacza, że większy będzie też koszt zaciągnięcia takiej pożyczki.

Warto tutaj wszystko dokładnie sprawdzać, tak aby mieć pewność, że nie płacimy za taką pożyczkę więcej, niż jest to konieczne.

Czytaj więcej o tym, jakie są koszty pożyczki >>