Prowadzisz firmę? Zainwestuj w prezenty!

prezenty firmowe

Nieważne czy zarządzasz wielkim przedsiębiorstwem, czy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą. Cechą wspólną obu, jakże różniących się biznesów będą stali klienci lub kontrahenci, dla których świadczysz usługi. Zależy ci na dobrych relacjach z odbiorcami twoich produktów czy usług? Zainwestuj w prezenty!

Czas Świąt

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, wyczekiwany czas odpoczynku i rodzinnych spotkań. O nadchodzących świętach przypominają nam już witryny sklepowe, bożonarodzeniowe ozdoby, promocje i propozycje prezentów. Staramy się nie wpaść w szaleństwo przedświątecznych przygotowań. Jeśli jednak jesteśmy przedsiębiorcami powinniśmy się zastanowić, w jaki sposób wykorzystać ten szczególny czas oczekiwania.

Nie tylko sprzedaż

Nie chodzi bynajmniej o wyprzedaże, świąteczne rabaty czy sprzedaż różnego rodzaju “boundle pack’ów” – zależnie od prowadzonego e-commerce’u lub handlu tradycyjnego. Chociaż jeśli nasz biznes opiera się na handlu, warto wykorzystać wzmożoną chęć zakupową klientów i zaproponować im coś ekstra. W artykule skupiamy się bardziej na świadczeniu usług z sektora B2B. Jeśli posiadamy bazę stałych klientów wysłanie świątecznego prezentu pomoże nam nawiązać jeszcze lepsze relacje. Jeśli już mamy dobre relacje z klientami, tym bardziej warto zainwestować w świąteczne prezenty, które na pewno pomogą nam utrzymać

Spersonalizowane prezenty

Według ostatnich badań Google’a co czwarta osoba na dziesięć w okresie świątecznym spodziewa się od sprzedawców personalizowanych ofert. Warto więc tak przygotować działania marketingowe, aby uwzględniały potrzeby naszych klientów i zadbać przede wszystkim o stałych klientów np. poprzez wysyłanie im spersonalizowanych ofert na maila, z uwzględnieniem ich wcześniejszych zachowań zakupowych. Idąc tym tropem, jeśli nawet klienci oczekują specjalnych ofert tylko dla nich, tym bardziej nasi kontrahenci miło poczują się, otrzymując personalizowane upominki.

Jakie pomysły na prezent biznesowy?

Obdarowywanie się prezentami biznesowymi między firmami, które ściśle współpracują lub korzystają zamiennie ze swoich usług leży w dobrym tonie i stanowi coroczny obyczaj. Pomysłów na prezent biznesowy może być wiele. Ważne by jednak zachować takt i niektórych przypadkach nie przekraczać granicy, aby nie okazało się, że prezent, który miał sprawić, że gest naszej firmy zostanie bardzo pozytywnie odebrany, nie stał się po prostu nieodpowiedni czy passé.

Przykładowe prezenty biznesowe

Przedstawiamy listę kilku sprawdzonych prezentów biznesowych. Możesz ją wykorzystać, przygotowując podarunki na tegoroczne święta lub zmodyfikować o własne pomysły oraz tworzyć z propozycji zestawienia:

  • Kartka świąteczna – możemy zakupić gotowe wzory lub zlecić zaprojektowanie kartki świątecznej grafikowi. Ważne, aby karta świąteczna zawierała informacje identyfikujące naszą firmę oraz spersonalizowane życzenia.
  • Słodycze – słodycze zawsze się sprawdzają! Wybierzmy np. czekoladki w eleganckim opakowaniu.
  • Alkohol – najlepszym rozwiązaniem będzie dobrej jakości wino. Możemy oczywiście zdecydować się na mocniejsze alkohole. Sami musimy zdecydować, czy do pracowników wybranej firmy wypada wysłać Whisky.
  • Kawa – kawa może być bardzo udanym prezentem, zwłaszcza mniej znana marka premium w gustownym opakowaniu.
  • Książki – oczywiście nie wysyłamy przypadkowych książek np. powieści (chyba, że znamy gust właściciela danej firmy i wiemy, że ucieszy się z takiego prezentu). Sprawdzą się natomiast książki o tematyce biznesowej dopasowanej do charakteru działalności firmy, do której wysyłamy upominki.
  • Karta zakupowa – karta zakupowa do wybranych sklepów to również ciekawa propozycja.
  • Gadżety – gadżety firmowe takie jak np. ręczniki z nadrukiem naszej firmy, breloczki na klucze, pendrive, kalendarze, parasolki itp. sprawdzą się jako dodatek do przygotowywanej paczki. Nie wysyłajmy wyłącznie firmowych gadżetów, ponieważ nie wygląda to najlepiej; gadżetami możemy przecież wymienić się np. na branżowych targach.

Wymienione propozycje są bardzo klasyczne, ale zawsze się sprawdzają. W kwestii prezentów wyobraźnia nie zna granic. Im lepiej znamy działalność danej firmy oraz osoby, które w niej pracują, tym bardziej dopasowany prezent możemy przygotować.

Nie zapominaj o swoich pracownikach

Obdarowujemy partnerów biznesowych, najlepszych kontrahentów, wysyłając im upominki. Nie zapominajmy jednak o własnym podwórku. Czy nasi pracownicy również otrzymają prezenty? Nie ukrywajmy, że najlepszym podarunkiem dla każdego pracownika okaże się świąteczna premia. Otrzymane pieniądze będzie mógł przeznaczyć na dowolne potrzeby. Wszystko zależy od charakteru firmy, którą prowadzisz oraz liczby zatrudnianych pracowników. W jednej firmie lepiej sprawdzą się nagrody pieniężne lub przedmioty jako prezenty, z kolei w innej firmie pracownicy ucieszą się ze wspólnej wigilii, imprezy czy aktywnego spędzenia czasu. Najlepiej zdecydować o formie prezentów świątecznych po konsultacji z pracownikami (jeśli struktura firmy jest mała) lub przedyskutować pomysły w odpowiednich działach firmy. Po prostu warto zainwestować w prezenty!