Pożyczki – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Jak rozpoznać, że banknot jest fałszywy?

Pożyczki to temat, którym interesuje się większość Polaków. Każdy z nas w swoim życiu widział choć kilka reklam pożyczek. Gdyby wgłębić się w ten temat bardziej, można odnieść wrażenie, że reklamy kredytów i pożyczek atakują nas z każdej strony. Na co zwrócić uwagę wybierając taką firmę?

 

Miej świadomość swoich możliwości

To Ty musisz wiedzieć, jaką kwotę potrzebujesz, jaką ratę jesteś w stanie spłacić i jaki koszt całkowity będzie dla Ciebie akceptowalny. Nie zawsze można pożyczyć „za 0 zł”, dlatego przed podpisaniem umowy należy dokładnie przestudiować warunki i umowę o kredyt.
Zwróć uwagę przede wszystkim na:

  • Sposób wypłaty środków – na konto, do ręki, pocztą?
  • Upewnij się, czy raty są tygodniowe, czy miesięczne.
  • Dowiedz się, w jaki sposób masz spłacać pożyczkę – czy to będzie przelew i w jakim terminie?
  • Oprocentowanie i prowizja – musisz być ich świadom!
  • Okres, na jaki podpisujesz umowę.
  • Kwestie związane z odstąpieniem od umowy czy spóźnieniem się ze spłatą.

Korzystaj z porównywarek finansowych

Porównywarki finansowe mogą się okazać ogromną pomocą, przy okazji szukania kredytu. Takie strony pomogą Ci skutecznie znaleźć najkorzystniejsze dla Ciebie oferty i zaoszczędzą Twój czas. Dzięki temu nie będziesz musiał spędzać godzin, przeglądając strony internetowe, lecz zrobisz to w zaledwie kilka minut w jednym miejscu w sieci.

 

Popytaj wśród znajomych i bliskich

To, że potrzebujesz pomocy nie jest wstydem. Warto porozmawiać ze swoją rodziną lub znajomymi i zapytać, z usług jakich firm pożyczkowych korzystali i czy polecają zaciągnięcie u nich kredytu.

 

Sprawdź opinie o firmie, gdy szukasz pożyczki

Przed podjęciem ostatecznej decyzji koniecznie sprawdź jeszcze opinie użytkowników w internecie. Nie poprzestawaj na paru opiniach – wczytaj się w komentarze, podsumuj wady i zalety opisywanej firmy i świadomie podejmij decyzję. Zwróć uwagę na takie rzeczy jak podejście do klienta oraz kontakt z nim – to bardzo ważne, by pracownik firmy pożyczkowej miał do Ciebie indywidualne podejście.

 

Sprawdź wiarygodność firmy

Poza przeczytaniem opinii i zasięgnięciem rady znajomych czy też rodziny, sprawdź wiarygodność danej firmy. Internet to skarbnica wiedzy, dzięki niemu możesz się dowiedzieć, czy firma posiada istotne w tej branży certyfikaty, takie jak:

  • certyfikat „Odpowiedzialny Pożyczkodawca” Loan Magazine
  • tytuł „Firma Wiarygodna Finansowo” przyznawana przez BIG InfoMonitor
  • przynależność do Konferencji Firm Pożyczkowych w Polsce

 

Na koniec jeszcze ostatnia rada od nas – pamiętaj, że wiele firm oferuje pierwsze pożyczki bezpłatne. Zapoznaj się też z ich ofertą i ciesz się z kredytu 0%.
Kiedy już podejmiesz decyzję i weźmiesz kredyt, nie zapominaj o regularnych spłatach, by uniknąć zadłużenia.

Jeżeli chcesz poznać więcej rad z dziedziny finansów, śledź naszego bloga.