Limit kredytowy – co to jest i jak z niego skorzystać?

limit kredytowy

Limit kredytowy to dobre źródło dodatkowej gotówki na nieprzewidziane wydatki. Na Twój wniosek bank uruchamia taki limit w rachunku bankowym lub na karcie kredytowej. Dzięki temu masz dostęp do potrzebnych pieniędzy bez konieczności brania każdorazowo osobnej pożyczki. Środki te możesz przeznaczyć na dowolny cel.

Jaki może być limit kredytowy?

Limit w koncie to nic innego jak dozwolony debet o określonej wysokości, który spłaca się automatycznie po wpływie gotówki na konto. Dzięki temu co miesiąc masz do wykorzystania nowe środki. Limit kredytowy jest oprocentowany. Banki przyznają go zwykle na okres 12 miesięcy.

Limit na karcie kredytowej to po prostu maksymalna kwota zadłużenia na Twojej karcie kredytowej. Żeby spłacić zadłużenie, musisz sam przelać środki na rachunek karty kredytowej. I w tym przypadku wszystkie pożyczone środki są oprocentowane, choć banki oferują tzw. okres bezodsetkowy, co oznacza, że środki oddane w tym terminie, nie zostaną obciążone dodatkowymi odsetkami. Okres bezodsetkowy może wynosić nawet 54 dni!

Od czego zależy wysokość limitu kredytowego?

Wysokość limitu kredytowego zależy od Twojej zdolności kredytowej. Podczas jej ustalania bank bierze pod uwagę następujące czynniki:

  • wysokość regularnych wpływów na Twoje konto,
  • historię Twojego rachunku bankowego,
  • liczbę i wysokość pozostałych, niespłaconych zadłużeń, np. pożyczek, kredytów czy kart kredytowych. 

Jak zyskać limit w koncie?

Aby zyskać limit w rachunku bankowym, musisz spełnić następujące warunki:

  • mieć ukończone 18 lat,
  • posiadać konto osobiste w danym banku lub być jego współwłaścicielem,
  • wykazać stałe źródło dochodu (choć czasami wystarczy historia wpływów na konto, np. z ostatnich 3 miesięcy),
  • posiadać adres zamieszkania w Polsce.

Zazwyczaj bank pobiera opłatę za przyznanie limitu w koncie, a także prowizję za podniesienie kwoty limitu lub przedłużenie limitu na kolejne 12 miesięcy.

Warto wiedzieć, że niektóre banki przygotowały promocję dla nowych klientów i samo założenie u nich pierwszego konta łączy się z przydzieleniem Ci niewielkiego limitu w koncie.

Jak sprawdzić limit w koncie?

Jeżeli korzystasz z limitu w rachunku bankowym, wszystkie informacje na jego temat znajdziesz w panelu do internetowej obsługi swojego konta. Limit w koncie będzie opisany jako osobny produkt. Równocześnie jednak dostępna na nim kwota będzie wliczona w ogólną kwotę środków dostępnych do wykorzystania.

Co jeszcze warto wiedzieć o limicie kredytowym?

Choć limit kredytowy pozwala na poczucie finansowego bezpieczeństwa w sytuacji, gdy nie masz oszczędności na pokrycie nieprzewidzianych wydatków, warto korzystać z niego rozsądnie. Dbaj o to, by zawsze spłacać powstałe zobowiązania w terminie. Nieterminowa spłata może skutkować nie tylko pogorszeniem Twojej zdolności kredytowej, ale także wypowiedzeniem Ci limitu przez bank.

Zobacz nasz ranking kont bankowych!