Letnie porządki – jak uporządkować swoje finanse?

uporządkuj finanse

Uporządkuj finanse latem.

Lato to czas na porządkowanie nie tylko przydomowego ogródka. Jest również znakomitą okazją do tego, by zbadać kondycję domowego budżetu. Zdarza się przecież, że nasze finanse mogły zostać nadszarpnięte niespodziewanymi wydatkami w trakcie zimy. Zwłaszcza mowa o zakupie opału oraz opłatach za ogrzewanie. Dlatego właśnie zastanówmy się, co zrobić, by uporządkować finanse prywatne. Nie czekaj – uporządkuj finanse.

Planowanie w zakresie wydawania to podstawa

Wielu ekspertów zajmujących się pieniędzmi doradza, by dobrze przemyśleć każdy kolejny wydatek. Warto zatem zrezygnować ze wszystkich kosztów, które wykraczają poza plan podstawowy. Oszczędzając, można bowiem sporo zyskać. Między innymi otrzymuje się pełną kontrolę nad wydawaniem własnych pieniędzy. Wówczas sami gwarantujemy sobie, że nic nie może nas zaskoczyć w kwestii finansów, nic co wybiega poza zaspokajanie podstawowych potrzeb. Tym samym zakup pralki czy innego sprzętu, który akurat odmówił posłuszeństwa, nie będzie wiązał się z zaciąganiem kredytu.

Kredyty i pożyczki tylko w zaufanych firmach

Nieraz może przydarzyć się sytuacja, w której koniecznością staje się to, by skorzystać z zewnętrznych źródeł finansowania. Nie można jednak wówczas decydować się na dowolnie wybraną firmę. Okazuje się bowiem, że intensywna reklama ze strony pożyczkodawców nie zawsze idzie w parze z zaufaniem klientów. Dobrze jest zatem skorzystać z różnego rodzaju porównywarek. Te narzędzia, dostępne w Internecie, dają sporo możliwości. Gromadzą dane na temat wielu pożyczkodawców działających na rynku. Tym samym można dokładnie przyjrzeć się ich ofertom. Na większości stron znajdują się umowy, z których treścią można na spokojnie zapoznać się w zaciszu własnego domu. Na pewno nie warto podpisywać już w placówce pożyczkodawcy podsuniętej umowy bez jej przeczytania. Takie nieprzemyślane decyzje bywają nieraz opłakane w skutkach.

Może warto znaleźć dodatkowe zajęcie?

Kiedy brakuje nam pieniędzy na zaspokajanie podstawowych potrzeb, możemy zastanowić się nad znalezieniem dodatkowej pracy. Niejednokrotnie zdarza się tak, że po podstawowej pracy dysponujemy jeszcze wolnym czasem. Można z powodzeniem zapełnić go pracą dorywczą. Niekoniecznie musimy przecież wiązać się z jakimś pracodawcą na stałe. Poszukajmy takiego, które oferuje zlecenia na określony czas. Wtedy to od nas zależy, kiedy chcemy poświęcić się dla zdobycia dodatkowych funduszy. Nikt jednak nie wymaga tego, byśmy pojawiali się w zakładzie każdego dnia o określonej porze. To naprawdę bardzo wygodne. W taki sposób możemy pracować na umowę zlecenie lub umowę o dzieło.

Poszukajmy oszczędności

Usługi, z których korzystamy na co dzień, bywają dość drogie. Telewizja kablowa czy telefon komórkowy mogą pochłaniać nawet kilkaset złotych miesięcznie. Warto zatem przyjrzeć się temu, jaką cenę płacimy za oglądanie filmów czy prowadzenie rozmów telefonicznych. Niejednokrotnie pakiety, które wybraliśmy, są dla nas nieodpowiednie. Zawierają setki programów, z których nie korzystamy i więcej gigabajtów Internetu niż jest to faktycznie potrzebne. Jeśli to tylko możliwe, zmniejszmy ponoszone opłaty. To samo dotyczy zresztą ubezpieczenia samochodu. Najczęściej bez namysłu przedłużamy polisę u dobrze znanego agenta. Tymczasem może okazać się, że zupełnie inna korporacja ubezpieczeniowa ma dla nas o wiele lepszą ofertę. Dobrze zweryfikować swoje decyzję, bo można naprawdę sporo zyskać. Tym samym możliwe staje się zaoszczędzenie nawet kilkuset złotych rocznie. To ogromny zastrzyk finansowy.

Zmieńmy dostawcę prądu i gazu

Z takich samych schematów, jak w przypadku OC auta, korzystamy również przy opłacaniu prądu i gazu. Tymczasem doczekaliśmy się czasów, w których dostawcy tych dóbr prześcigają się w swoich ofertach. Coraz częściej można spotkać się z pakietami łączącymi wszystkie media. Tym samym zyskuje się sporo pieniędzy. Roczne oszczędności z tego tytułu mogą być naprawdę spore.

Odwiedźmy doradcę finansowego

Ci z nas, którzy dysponują dużymi pieniędzmi, mogą je z zyskiem zainwestować. Takie środki potrafią przynieść naprawdę spore profity. W doborze tego, gdzie je ulokować, powinniśmy jednak poradzić się profesjonalisty. On najlepiej wie, gdzie można spodziewać się największego oprocentowania. Z pewnością podsunie nam właściwy pomysł dotyczący tego, jak pomnożyć nasze oszczędności. Tym samym w dłuższym okresie ich deponowania można z powodzeniem odłożyć na większy cel, którym może być zakup samochodu lub drogiej wycieczki zagranicznej.

Zapoznajmy się z ofertami banków

Placówka bankowa, w której niegdyś złożyliśmy spore środki, nie musi być tą, która jest najlepszą na rynku. Mimo to większość z nas boi się zmian. Dlatego właśnie przechowujemy swoje pieniądze tam, gdzie są one niezbyt wysoko oprocentowane. Tymczasem różne instytucje finansowe proponują nowym klientom ciekawe oferty. Dotyczą one najczęściej nowo ulokowanych oszczędności. Dlatego właśnie można z powodzeniem przenieść całą swoją starą lokatę do nowego banku i cieszyć się większymi zyskami.

Porządkowanie finansów gospodarstwa domowego jest łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać. Trzeba jednak dużo odwagi i samozaparcia, by zdecydować się na niektóre zmiany. Wtedy, korzystając z bardziej opłacalnych ofert, można zyskać naprawdę sporo. Nie czekaj, uporządkuj finanse już dziś i ciesz się zyskiem.

Sprawdź też plusy systematycznego oszczędzania.