Pierwsze konto – na co zwrócić uwagę przy wyborze rachunku młodzieżowego

pierwsze konto

Pierwsze konto bankowe – brzmi dumnie. Kto z nas pamięta wspaniałego czasu, gdy rodzice pomagali nam w otwarciu młodzieżowego konta bankowego? Był to jeden z elementów powolnego wkraczania w dorosłość. Dlatego można wspominać miniony czas z rozrzewnieniem. Tym bardziej teraz wykorzystajmy nasze doświadczenie w obsłudze instrumentów finansowych i rozsądnie wybierzmy pierwsze konto bankowe dla naszych dzieci. Zobacz, na co należy zwrócić uwagę przy otwieraniu młodzieżowego konta bankowego.

Kto może otworzyć młodzieżowe konto bankowe?

Do otworzenia młodzieżowego konta bankowego upoważnione są wyłącznie osoby dorosłe, czyli rodzice lub opiekunowie prawni niepełnoletniego. To oni muszą wyrazić pisemną zgodę na otwarcie konta w banku przez ich podopiecznego. Zazwyczaj konta dla nastolatków kierowane są do osób od 13 roku życia. Owszem, możemy założyć konto bankowe nawet dziesięciolatkowi, ale wtedy musimy liczyć się z faktem, iż dziecko nie będzie mogło nic zrobić z pieniędzmi lokowanymi na koncie, ponieważ zgodnie z prawem, nie może zostać w tym wieku właścicielem konta. Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, by i tak założyć dziecku konto bankowe, które należy do nas, lecz takie działanie mija się z celem. Równie dobrze możemy dawać dziecku pieniądze w tradycyjny sposób. Nie o to nam chodzi, zwłaszcza gdy przyjrzymy się edukacyjnemu walorowi założenia konta bankowego, które jest dedykowane młodej osobie.

Edukacyjny wymiar otwarcia konta bankowego

Wspomnieliśmy już wcześniej o edukacyjnym wymiarze otwarcia młodzieżowego konta bankowego. Co to w praktyce oznacza? Młody człowiek traktuje Może to być dla niego pierwszy krok w stronę tajemniczego a zarazem ekscytującego świata finansów. Jeśli w odpowiedni sposób pokierujemy młodą osobą, nauczymy go nie tylko oszczędzania i odpowiedzialnej postawy względem wydawania pieniędzy, ale także, być może uda nam się rozpalić w nim zainteresowanie tematami szeroko pojętych finansów.

Poprzez otwarcie konta, nastolatek bardziej świadomie spojrzy na własne środki finansowe, a dzięki różnym aplikacjom oferowanym obecnie przez banki, może bardziej przekonać się do oszczędzania. Wiele banków ma w swojej ofercie wykresy i obliczenia, które w graficzny, atrakcyjny sposób przedstawiają miesięczne zestawienia wydatków. Możemy również ustawić sobie cel, na który oszczędzamy, określić czas i wysokość składek. Procentowe zestawienie pozwoli wizualizować założony cel oszczędzania, dzięki czemu łatwiej będzie młodej osobie dążyć do jego realizacji. Czasy wrzucania monet i banknotów do skarbonki już dawno minęły.

5 sposobów, które pomogą nauczyć dziecko finansów

Po co nastolatkowi konto?

Można zadać sobie pytania, po co tak naprawdę nastolatkowi konto bankowe? Przecież i tak otrzymują od rodziców kieszonkowe, zazwyczaj gdy potrzebują wyjść ze znajomymi, obejrzeć film w kinie, czy kupić nową grę na konsolę. Oprócz wspomnianego waloru edukacyjnego konto bankowe dla młodzieży możemy uznać za działanie zapobiegawcze i zabezpieczające gotówkę przed kradzieżą. Wyobraźmy sobie sytuację, w której młoda osoba wyjeżdża na wycieczkę klasową lub na obóz wakacyjny. Zazwyczaj w takich sytuacjach nastolatek spędza cały czas ze swoimi rówieśnikami, dzieli wspólnie pokój z wieloma, nieraz nie do końca znanymi osobami. Łatwo w takich miejscach o kradzież. Młoda osoba nie jest również doświadczona w kupowaniu, tym samym łatwo, nawet przez pomyłkę kasjera przyjąć mniej wydawanych pieniędzy, niż powinniśmy uczynić.

Posiadając dostęp do konta za pomocą karty płatniczej, łatwiej nastolatkowi będzie przeprowadzać jakiekolwiek transakcje. Jeśli znajdzie się w sytuacji, w której będzie potrzebował gotówki, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypłacił pieniądze z bankomatu. To uchroni go przed noszeniem przy sobie, w portfelu całej kwoty kieszonkowego i ewentualnej zgubie lub kradzieży.

Płatności internetowe

Warto zdać sobie sprawę z jednej rzeczy – w wykonywaniu płatności w ciągu kilku lat zaszły ogromne zmiany. Nastolatek nie potrzebuje już naszej gotówki, ponieważ gotówka po prostu go ogranicza. W tym miejscu mogą podnieść się głosy oburzenia – jak pieniądze mogą ograniczać? Chodzi dokładnie o sposób ich wydawania.

Młoda osoba często korzysta z płatności internetowych. Jeśli posiada konsolę, gry wydane tradycyjnie, czyli płyta CD/DVD w pudełku powoli wychodzą z obiegu. Coraz popularniejsza staje się dystrybucja cyfrowa. Wirtualne sklepy “Store” w różnych serwisach przejęły rolę stacjonarnych sklepów. Teraz w ciągu kilku minut, nie wychodząc z domu, można zaopatrzyć się np. w najnowszą grę video. Dodatkowo dochodzą różnego rodzaju mikropłatności w popularnych grach internetowych. Nie da się skorzystać z wielu produktów i usług oferowanych w Internecie, nie posiadając konta bankowego.

Pierwsze konto – kontrola?

Problem kontroli wydatków naszych podopiecznych nie jest żadnym problemem. Jako prawni opiekunowie młodej osoby, możemy mieć dostęp do otwartego konta bankowego i nałożyć odpowiednie limity transakcji. Ograniczenia mogą dotyczyć nawet wydatków w jednym dniu. Jeśli więc boimy się, że nasze dzieci mogą być zbyt rozrzutne, nic nie stoi na przeszkodzie, by odpowiednio dostosować opcje konta bankowego.