Ułatw sobie studenckie życie: Triki finansowe dla studentów

Ułatw sobie studenckie życie

Pierwszy miesiąc bieżącego roku akademickiego dobiega końca. Pierwsze zajęcia za nami, zaczynasz powoli pojmować, jak to wszystko działa i co to jest życie studenckie i… Zaczynasz widzieć ile to wszystko kosztuje. W związku z tym dziś ostatni post z serii Finanse na studiach. Może dostajesz kieszonkowe, może dorabiasz. Ale, jak wiadomo, pieniędzy nigdy za wiele – w końcu dobrze mieć małe oszczędności, na czarną godzinę lub wyjątkowo fajny wypad ze znajomymi. Sprawdź nasze triki finansowe dla studentów i ułatw sobie studenckie życie!

Zakwaterowanie

Nie każdy może dojeżdżać codziennie na uczelnię z domu rodzinnego, więc trzeba rozejrzeć się za dachem nad głową w pobliżu naszej Alma Mater (czyli uniwerku). Jeśli jest taka możliwość, możemy na czas studiów zatrzymać się u rodziny: dziadków, ciotki, kuzyna… Ale co, jeśli zaczynamy naukę w zupełnie obcym miejscu?

Rozwiązaniem jest akademik oferowany przez uczelnię. Cena takiego zakwaterowania zależy od standardu, ilości łóżek w pokoju, dostępu do łazienki oraz samego miasta. Na przykład za miejsce w akademiku w Trójmieście zapłacimy od około 300 zł do około 400 zł, natomiast Kraków oferuje miejsca od 500 zł do nawet około 1000 zł za miesiąc.

Wynajem pokoju lub mieszkania to opcja wybierana przez studentów znacznie częściej, ponieważ tych ofert jest nieporównywalnie więcej, niż miejsc w akademikach. Niestety ciężko nawet podać przybliżone koszty takiego zakwaterowania. Miesięczny wydatek zależy od tego, czy wynajmujemy sami, czy z innymi lokatorami – jeśli tak, to zależy ilu ich jest i jak dzielimy koszty. Jak duży jest pokój lub mieszkanie, które chcemy wynająć? W jaki sposób uzyskujemy ciepłą wodę? Gdzie mieści się nasza stancja – w centrum miasta, na przedmieściach, w dużym mieście, czy niewielkiej aglomeracji?

Podczas wybierania zakwaterowania na studia najlepiej zapytajmy innych, doświadczonych już studentów. Na pewno doradzą nam, gdzie najlepiej szukać lokum i z całą pewnością wskażą miejsca, które należy omijać szerokim łukiem. Dobre zakwaterowanie z pewnością pozwoli ułatwić sobie studenckie życie i zmniejszyć czas na dojazdy.

Dojazd

Prawda, że banał? A tak wielu zapomina, że niektóre miasta mają bardzo wysokie ceny komunikacji miejskiej, nawet ze zniżką studencką. Sprawdźmy, jakie oferowane są opcje taryfowe, przeliczmy, co bardziej się opłaca, czy potrzebny nam bilet na wszystkie strefy, czy może wystarczy tylko najbliższa okolica? Na naszą uczelnię dojeżdżamy tylko autobusem, pociągiem, tramwajem, czy potrzebujemy biletu na wszystkie środki komunikacji, ponieważ zajęcia mamy w różnych miejscach?

Sprawdźmy też odległości, jakie przyjdzie nam codziennie przemierzać. Mamy wszystko pod nosem: uczelnię, sklepy, puby itp.? Jeśli jest promień zaledwie 2-3 km, to może zrezygnujmy z dodatkowego wydatku, jakim jest bilet miesięczny i zdecydujmy się na spacery lub rower? Samo zdrowie, a jaka oszczędność!

Materiały naukowe

Dobrze, nazwijmy je po imieniu: ukochane przez pokolenia studentów kserówki. Nie ważne, co studiujemy, maszyna do ksero będzie najczęściej okupowanym przez nas miejscem w kolejce wśród innych żaków. Czasami wydamy tylko kilka złotych na skopiowanie fragmentu tekstu i notatek, ale będzie i tak, że z punktu ksero wyjdziemy z ciężką reklamówką makulatury. To wszystko kosztuje. Przygotujmy się na to sprawdzając, gdzie jest najtańsze ksero w okolicy!

Materiały naukowe to także przybory, których może wymagać od nas kierunek studiów. Kalkulatory statystyczne, specjalne pędzle, dłuta, linijki do desek kreślarskich, tablice wzorów, podręczniki, publikacje… A studenci AWF-u muszą dodatkowo doliczyć ubrania – bo na tym etapie zwykły t-shirt i trampki na WF nie wystarczą!

Sprawdź czy Twój charakter pomoże Ci w oszczędzaniu >>

Praca

Poruszmy też inny aspekt finansów na studiach: pracę. To doskonały moment, by zacząć stawiać pierwsze kroki na rynku! Oczywiście nie będziemy zajmować wysokich stanowisk i otrzymywać pokaźnych wypłat, ale im szybciej zaczniemy, tym większe doświadczenie zawodowe (i życiowe!) będziemy mieli, gdy skończymy naukę. Jeśli uda nam się znaleźć pracę w zawodzie, do którego przygotowujemy się na studiach, tym lepiej! Jeśli nie – nic nie szkodzi.

Studia dzienne mogą nie zawsze pozwalać na podjęcie pracy w takim wymiarze, w jakim byśmy chcieli, ale są miejsca, w których grafik zostanie dostosowany do naszych możliwości. Bywa, że pomoc potrzebna jest przede wszystkim po południu lub wieczorem albo tylko w weekendy. Rozejrzyjmy się nie tylko po ogłoszeniach o pracę, ale zapytajmy też naszych znajomych – studentów.

Własna działalność

Studia dają też świetną sposobność na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej! Uczelnie często chętnie pomagają swoim podopiecznym w wystartowaniu z biznesem finansując usługi doradcy zawodowego oraz kursów i szkoleń dla młodych przedsiębiorców. Niemałe znaczenie ma też obecność akademickich inkubatorów przedsiębiorczości, które są w stanie nawet pomóc finansowo studentom w rozpoczęciu pierwszej, własnej działalności.

Mamy pomysł na biznes? Najwyższy czas, aby spróbować go zrealizować!

Podpowiadamy kreatywne pomysły na własną firmę>>

Stypendia

Sprawdźmy, jakie są warunki przyznawania przez uczelnię stypendiów. Jeśli nasza sytuacja materialna jest, mówiąc oględnie, nieciekawa, możemy złożyć wniosek i starać się o stypendium socjalne. Mamy dobre wyniki w nauce? Koniecznie zobaczmy, jaki jest próg przyznawania stypendium naukowego.

Wysokość obu tych dodatków jest bardzo różna i zależy ona zarówno od uczelni, jak i od tego, jak duży budżet na ten cel został jej w tym roku przyznany. Warto się zainteresować!

Konta bankowe dla studentów

Zarobione i/ lub otrzymane pieniądze trzeba gdzieś trzymać – najlepiej tam, gdzie nie będą kazali nam za to płacić. Wiele banków oferuje specjalne konta stworzone z myślą o studentach: darmowa karta, darmowe przelewy, darmowe wypłaty z bankomatów i inne udogodnienia z pewnością pomogą nam w dysponowaniu naszymi finansami!

Powyższe wskazówki na pewno pozwolą Ci łatwiej wejść w świat finansów i dobrze przygotują do pierwszych lat samodzielnego życia.

Ułatw sobie studenckie życie jeszcze bardziej, sprawdzając pozostałe części poradnika: