Konto oszczędnościowe czy lokata – gdzie ulokować oszczędności?

konto oszczędnościowe czy lokata

Wielu z nas zastanawia się, gdzie lokować własne oszczędności. Najlepiej, jeśli gromadzone przez nas pieniądze, mogły spoczywać w bezpiecznym miejscu. Jeszcze lepiej, gdy dodatkowo możemy pomnażać oszczędności. Czy te dwie potrzeby w przypadku naszych środków pieniężnych można połączyć? Jak wybrać – konto oszczędnościowe czy lokata? Gdzie ulokować swoje oszczędności?

Czym jest konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe, inaczej rachunek oszczędnościowy to jeden z podstawowych produktów finansowych, zazwyczaj powiązany z podstawowych kontem bankowym. Konto bankowe pozwala nam dokonywać różnego rodzaju operacji bankowych, przelewów, opłat, wypłat gotówki. Rachunek oszczędnościowy służy natomiast gromadzeniu pieniędzmi i zarabiani na odsetkach od zebranego kapitału. Jednym słowem jest to typowe rozwiązanie służące oszczędzaniu i powolnemu budowaniu własnego kapitału. Jedną z zalet kont oszczędnościowych jest możliwość wypłaty zgromadzonych pieniędzy w dowolnym momencie. To bardzo wygodne rozwiązanie. Nasze pieniądze nie są “zamrażane” na długi czas, więc w każdej chwili, gdy tylko zdarzy się potrzeba skorzystania ze zgromadzonego kapitału, możemy dokonać wypłaty pieniędzy lub przelewu na nasze podstawowe konto.

Największym minusem konta oszczędnościowego jest jego oprocentowanie. Po wprowadzeniu tzw. podatku Belki, oprocentowanie rachunku oszczędnościowego jest bardzo niskie. Dlatego naprawdę trudno szybko zarobić na odsetkach. Dodatkowo warunkiem zarabiania na odsetkach, jest posiadanie bardzo dużego kapitału, na co niestety nie każdy może sobie pozwolić.

Sprawdź jak zrozumieć fundusz inwestycyjny >>

Czym jest lokata?

Lokata bankowa jest produktem inwestycyjnym oferowanym przez banki i instytucje finansowe. Można uznać ją za pożyczkę klienta przeznaczoną dla banku w zamian za inwestowania i zarabianiu na odsetkach. Bez lokat banki nie miałby tylu środków do obrotu pieniędzmi. Głównym celem lokaty jest pozyskanie kapitału przez bank, który jest przeznaczany do udzielana kredytów. Tak zwana lokata terminowa jest umowa między klientem a bankiem i dotyczy lokowania środków pieniężnych. Zawiera się ją na określony umową czas. Bank lub instytucja finansowa, która oferuje lokatę, zobowiązuje się także do wypłacenia kapitału wraz z odsetkami na koniec okresu umowy. Lokaty możemy podzielić na odnawialne i nieodnawialne.

Przy lokacie odnawialnej, po upływie terminu jest ona automatycznie odnawiana, a w przypadku lokaty nieodnawialnej środki od razu są zwracane klientowi. Podstawową różnicą między kontem oszczędnościowym a lokatą, jest brak możliwości wypłacenia pieniędzy przed upływem ważności lokaty, a także dopłacania pieniędzy do lokaty w trakcie jej trwania. Lokata jest ciekawym rozwiązaniem dla osób posiadających spory kapitał, do którego mają pewność, że zgromadzone pieniądze nie będą używane przez najbliższy czas. Oprocentowanie lokaty uzależnione jest od wysokości zdeponowanej kwoty i okresu, na który zakładamy lokatę. Lepsze warunki można osiągnąć w przypadku lokat o dłuższych terminach i dla wyższych kwot. Oprocentowanie podawane jest w skali roku.

Wady kont oszczędnościowych

Mimo wskazanych zalet kont oszczędnościowych nietrudno znaleźć również wady. Najczęstsze z nich to:

  • ograniczona liczba wypłat z konta – warto dokładnie sprawdzić ofertę banku, zanim otworzymy konto oszczędnościowe
  • niskie oprocentowanie
  • wymagany rachunek osobisty w tym samym banku
  • czasami trzeba się nieźle nagimnastykować, by bez problemu wycofać wszystkie oszczędności
  • niejasna kapitalizacja odsetek
  • progi pomniejszające zysk

Wiele banków kusi klientów atrakcyjną ofertą i dobrymi stawkami oprocentowania, ale są to oferty tylko czasowe. Po upływie np. roku, odsetki są obniżane praktycznie do minimum opłacalności. Wtedy albo godzimy się na zastane warunki, albo szukamy nowej oferty w innym banku. Dlatego warto szukać kont z gwarancję niezmienności warunków przez jak najdłuższy czas.

Zalety i wady lokat

Wybierając lokatę inwestycyjną mamy możliwość zarobienia o wiele większych pieniędzy niż w przypadku umieszczenia tego samego kapitału na koncie oszczędnościowych. Pieniądze wpłacone na lokatę inwestycyjną bank inwestuje w instrumenty finansowe dostępne na giełdzie papierów wartościowych. Dlatego z jednej strony daje to szansę na poważne zyski, z drugiej obarczone jest utratą sporej części włożonego kapitału. Warto podczas rozmów negocjacyjnych w sprawie lokaty inwestycyjnej dobrze rozważyć istniejące ryzyko. Zawsze możemy wybrać zwykłą lokatą terminową, bardzo bezpieczną i dającą gwarancję niezmienności wprowadzonego kapitału. Tracimy jednak szansę na znaczne pomnożenie pieniędzy.

Konto oszczędnościowe czy lokata – co wybieramy?

Wybór między kontem oszczędnościowym a lokatą bankową powinien skończyć się poprzez odpowiedzenie sobie na pytanie – jakie są nasze potrzeby związane z posiadanym kapitałem. Czy cenimy sobie bezpieczeństwo zgromadzonych środków i nie liczymy na znaczące pomnożenie pieniędzy? Czy może lubimy ryzykować i naszym celem jest powiększenie kapitału? Nie ma jednej, najlepszej odpowiedzi. Sami musimy wybrać sposób na nasze oszczędności.

Chcesz wiedzieć więcej o oszczędzaniu? Sprawdź poradnik >>