Mieszkanie dla Młodych – co stanie się z programem w 2018 roku?

mieszkanie dla młodych

Mieszkanie dla Młodych to program rządowy stworzony przede wszystkim z myślą o młodych Polakach, którzy marzą o własnym kącie do życia. Czy MdM będzie kontynuowane w 2018 roku? Jakie zmiany czekają na rządowy program?

Mieszkanie dla młodych 2018

Wraz z początkiem stycznia 2018 uruchomiona zostanie ostatnia pula dopłat na program MdM. Kwota przeznaczona na pomoc w zdobyciu wymarzonego mieszkania lub domu to w sumie około 380 milionów zł. Nie oznacza to jednak, że z wnioskiem należy czekać do nowego roku! Jeśli chcemy powalczyć o dofinansowanie kredytu na własne mieszkanie lub dom, dokumenty trzeba składać już teraz!

Program Mieszkanie dla Młodych został zaplanowany tak, by wygasał wraz z końcem 2018 roku. Niczego na razie nie wiadomo o jego przedłużeniu, więc każdy, kto chciałby z niego skorzystać musi się pospieszyć. Tutaj też bardzo ważna uwaga: pula dofinansowania MdM jest dostępna do jej wyczerpania, a więc pieniądze otrzymają tylko ci, którzy zgłoszą się jako pierwsi i zakwalifikują się do programu.

Kto może starać się o dofinansowanie?

Zacznijmy może od początku. Program Mieszkanie dla Młodych przeznaczony jest dla osób, które chcą kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym bądź wtórnym i w tym celu planują zaciągnąć kredyt hipoteczny. Wsparcie ma być dofinansowaniem wkładu własnego, a skorzystać z niego może każdy, kto:

 • bierze kredyt hipoteczny na kupno mieszkania lub domu,
 • ma mniej, niż 36 lat,
 • nie jest i nigdy nie był właścicielem mieszkania/ domu jednorodzinnego (nie liczy się współwłasność) lub budynku mieszkalnego.

Ważne jest też, żeby osobie starającej się o pieniądze z MdM nie przysługiwało (w tej chwili ani kiedykolwiek w przeszłości) spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania lub domu jednorodzinnego.

Osoby wychowujące co najmniej troje dzieci mogą starać się o dofinansowanie na zakup drugiego lub kolejnego mieszkania, ale jednocześnie pod warunkiem, że nie korzystały wcześniej z programu Mieszkanie dla Młodych. Dofinansowanie MdM można bowiem otrzymać tylko raz.

Mieszkanie: nie wiesz czy kupić, czy wynajmować? Sprawdź nasze porady>>

Jaka jest kwota dofinansowania?

Wysokość dofinansowania MdM jest uzależniona od kilku czynników, ale najważniejszym z nich są region i dzietność. Np. podstawowa wysokość rządowego finansowania dla singli lub par bezdzietnych wynosi 10% przeciętnych kosztów budowy w danej lokalizacji. Kwota ta będzie więc inna dla mieszkańców Warszawy, a inna dla mieszkańców Koleczkowa.

Dla osób wychowujących jedno dziecko, wysokość dofinansowania wynosić będzie 15% przeciętnych kosztów budowy; dla osób wychowujących dwójkę potomstwa to już 20%, zaś dla przynajmniej trojga dzieci, dopłata MdM to aż 30% przeciętnych kosztów budowy w lokalizacji.

Wysokość dofinansowania aktualizowana jest co 6 miesięcy. Szczegółową rozpiskę znajdziemy na stronie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Czego nie wolno?

To proste pytanie niesie za sobą wiele odpowiedzi. Spokojnie, nie aż tak wiele, abyśmy musieli na przykład zrobić z tego osobny wpis! Ale jest kilka rzeczy, o których trzeba będzie pamiętać jeszcze przez kilka kolejnych lat po zaciągnięciu dofinansowania MdM!

Sprzedaż, najem, użyczenie

W ciągu 5 lat licząc od dnia kupna (z pozyskanych pieniędzy z programu Mieszkanie dla Młodych) nie wolno nam sprzedać, wynajmować, czy nawet użyczać zakupionego mieszkania/ domu. Niezastosowanie się do zakazu skutkuje nakazem zwrotu otrzymanej od Rządu kwoty liczonej wedle podanego wzoru:

kwota uzyskanego dofinansowania x  liczba miesięcy, która pozostała do zakończenia tych 5 lat / 60

Zmiana sposobu użytkowania

Zakupione mieszkanie lub dom nie może także w ciągu 5 lat zmienić sposobu użytkowania. Nie wolno nam więc otworzyć w przydomowym garażu warsztatu samochodowego, czy zmienić części mieszkania w biuro. W takim przypadku także będziemy musieli dokonać zwrotu dofinansowania zgodnie z przytoczonym wyżej wzorem.

Nowy dom lub mieszkanie

W ciągu 5 lat od kupna mieszkania/ domu z dopłatą MdM, nie możemy kupić ani nabyć prawa własności do innego mieszkania lub domu. Rząd przewidział jednak w przepisach pewien wyjątek, a jest nim otrzymanie nieruchomości w spadku. Jeżeli więc krewny zapisał nam w testamencie swoje mieszkanie, nie musimy się obawiać, że z tego powodu będzie trzeba zwracać dotację.

Wcześniejsza spłata kredytu

Zasady programu Mieszkanie dla Młodych mówią także, że w ciągu 5 lat od uzyskania rządowej pomocy finansowej nie możemy spłacić całego zaciągniętego kredytu lub jego części, która przekroczyłaby wysokość otrzymanego dofinansowania.

Które banki przyjmują jeszcze wnioski?

Zostało już bardzo mało czasu, ale wciąż jest wiele banków, które nadal przyjmują wnioski o dofinansowanie w ramach programu MdM!

Na program Mieszkanie dla Młodych 2018 wnioski przyjmują jeszcze m.in.:

 • Pekao SA,
 • Getin Noble Bank,
 • Bank Polskiej Spółdzielczości,
 • Alior Bank,
 • SGB-Bank,
 • Bank Ochrony Środowiska,
 • BGŻ BNP Paribas,
 • Bank Millennium,
 • Euro Bank,
 • Bank Zachodni WBK,
 • Raiffeisen Bank Polska,
 • Credit Agricole.

Aktualna lista banków znajduje się w biuletynie Banku Gospodarstwa Krajowego.

Zastanawiasz się nad zakupem nieruchomości? Sprawdź co to operat szacunkowy i jak podejść do wyceny nieruchomości >>