Święta, pieniądze i nerwy – Jak zaplanować Boże Narodzenie, żeby nie zwariować?

święta

Święta, święta i po świętach… Ileż to razy słyszeliśmy ten utarty zwrot. Wielkimi krokami zbliża się Boże Narodzenie, lecz zanim się obejrzymy, już będziemy zdejmować ozdoby ze świątecznej choinki. Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia wymagają od nas wiele wysiłku, czasu i… pieniędzy. Być może właśnie ten ostatni wymieniony składnik stresuje nas najbardziej?

Jak nie dać się zwariować w święta?

Najważniejsza zasada? Nie dajmy wciągnąć się w szaleństwo przedświątecznych zakupów. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Prezenty dla bliskich nie wylądują nagle w pięknych opakowaniach pod choinką. Niestety, niektórych spraw związanych z przygotowaniami świątecznymi nie unikniemy. Przedstawiamy jednak wskazówki, jak optymalnie przywitać święta.

Czasami zbyt łatwo dajemy się omamić różnymi rzekomymi promocjami. Najwięcej pułapek zastawianych na konsumentów znajdziemy w galeriach handlowych. Częstymi praktykami są windowanie cen ze względu na specjalny czas, czyli święta, lub tworzenie promocji na dodatkowe przedmioty, których tak naprawdę nie potrzebujemy. Czy tego chcemy, czy nie, zaawansowane techniki marketingowe na nas działają. Niejednokrotnie jednak marketerzy wcale nie muszą się wysilać. Sami oddajemy pieniądze lekką ręką.

Zakupowy szał

Starajmy się nie popadać w hurraoptymizm i co za tym idzie, zakupowe szaleństwo. W dni, które poprzedzają szczególny czas, mamy tendencję do mniej przemyślanych zakupów. Często nieprzemyślane decyzje konsumenckie usprawiedliwiamy właśnie wyjątkową chwilą. Święta są cudowne, ale nie uprawniają nas do tego, by powiększać dziurę w domowym budżecie. Sposobem na to, aby nie dać się złapać w wir świątecznych zakupów, mogą być na przykład zamówienia przez Internet.

Potrzebujesz świątecznego zastrzyku finansowego? Sprawdź nasz typ! >>

Zakupy przez Internet

Ktoś może powiedzieć, że przez Internet również wydajemy pieniądze i to całkiem sporo. Zgoda, ale np. kupowanie prezentów w sklepach online służy większemu uporządkowaniu. Mniej więcej wiemy, jaki prezent chcemy kupić danej osobie i szukamy najlepszej oferty. Bardzo łatwo porównamy  np. modele zegarków, zapoznamy się z działaniem smartwach’ów, czy też poznamy wszystkie funkcje najnowszego smartfona. Być może właśnie pod wpływem opinii innych użytkowników zrezygnujemy z chybionego zakupu. W łatwy sposób skorzystamy także z dostępnych za darmo porównywarek produktów, gdzie zapoznamy się z ocenami innych użytkowników na temat oglądanego przedmiotu. Na pewno jednak nie ulegniemy zakupowemu szaleństwu tylko dlatego, że zobaczymy kolejną promocję w sklepowej witrynie.

Korzystajmy z kuponów

Co więcej, zakupy przez Internet często łączone są z różnymi kuponami rabatowymi. Warto sprawdzić ofertę danego sklepu internetowego, czy z okazji świąt Bożego Narodzenia pojawiła się np. darmowa dostawa? Wiele kuponów rabatowych możemy znaleźć na specjalnie przygotowanych portalach, które skupiają promocyjne oferty większości dużych sklepów dostępnych na rynku. Kto nie chciałby skorzystać z rabatów do Media Markt, Empik, Reserved, Mohito, Cropp, House, H&M, czy innych sieci? Tym bardziej powinniśmy wziąć pod uwagę kupony rabatowe, jeśli planujemy spore zakupy świątecznych prezentów.

Nie na ostatnią chwilę

Nie zostawiajmy zakupów świątecznych na ostatnią chwilę. Działając w pośpiechu, najczęściej przepłacamy. Jeżeli poszukujemy światełek na choinkę w dzień wigilii, gdy mamy jeszcze masę spraw do załatwienia, prawdopodobnie kupimy pierwszy lepszy zestaw, nie zważając na cenę. Zachowując się w taki sposób, uruchamiamy prawdziwą piramidę nieodpowiedzialności i rozrzutności. Pośpiech nie jest dobrym doradcą. Będziemy chcieć odhaczyć kolejne zadanie, aby wywiązać się ze wszystkich obowiązków, jakie spadają na nas podczas przygotowań do świąt. W takiej sytuacji pieniądze nie grają roli.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest spokojne przygotowanie do świąt. Zakup prezentów miesiąc wcześniej, zaoszczędzi nam sporo nerwów, a także pieniędzy. Stwórzmy listę spraw do załatwienia związanych ze świętami i systematycznie zrealizujmy kolejne cele. Dzięki metodycznemu podejściu do przygotowań świątecznych, znajdziemy i czas na wypoczynek.

A może by tak wyjechać?

Wielu osobom święta kojarzą się wyłącznie z chaosem i natłokiem dodatkowych obowiązków. Polacy z roku na rok coraz częściej wybierają święta za granicą. Być może dla tradycjonalistów nie jest to najlepsze rozwiązanie, ale dla osób, które chcą wypocząć po ciężkiej pracy, a także uniknąć świątecznego zgiełku, będzie to ciekawy pomysł. Nie jest to jednak propozycja dla narzekających na wzmożone wydatki podczas świąt. Myśląc o egzotycznych świętach, musimy liczyć się z wydatkiem niejednokrotnie przewyższającym wartość tradycyjnego zorganizowania świąt Bożego Narodzenia. Dobrą wiadomością okaże się jednak fakt, że ceny niektórych kierunków wycieczek będą znacznie bardziej atrakcyjne aniżeli w sezonie letnim, gdzie większość ludzi bierze urlopy, by skorzystać z zasłużonych wakacji.

Jak spędzimy święta zależeć będzie tylko od nas, ale także od zasobności naszego portfela, a może bardziej od umiejętności rozsądnego dysponowania kwotą przeznaczoną na ten wyjątkowy czas. Zadbajmy o to, aby święta przeżyć w rodzinnej atmosferze, bez zbędnych stresów.

Sprawdź strategie na świąteczne promocje>>