Nauka finansów: Kontrola rodzicielska w kontach młodzieżowych

konta młodzieżowe

Coraz więcej dzieci w wieku powyżej 13 lat może pochwalić się posiadaniem rachunku bankowego. Konta młodzieżowe pod kontrolą rodziców są bowiem doskonałą lekcją zarządzania finansami!

Konta bankowe dla dzieci i młodzieży

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy założyli konto bankowe dla naszego dziecka. Ważne jest jednak, by zdawać sobie sprawę z faktu, że my sami również musimy mieć udział w kontrolowaniu tego, jak konto będzie zarządzane. Bank nie weźmie na siebie odpowiedzialności za wydatki, których nie będziemy pochwalać! Dlatego właśnie wprowadzana jest kontrola rodzicielska.

Dziecko a prawo do konta młodzieżowego

Zacznijmy może od najbardziej podstawowych zasad kontrolowania kont osób niepełnoletnich. Przede wszystkim niezbędna jest zgoda rodzica lub prawnego opiekuna, aby w ogóle powstało konto dla dziecka do lat 18. Nie ma prawa zaistnieć sytuacja, w której nasza pociecha otrzymuje dostęp do własnego konta bez zezwolenia.

Po drugie: to także my, dorośli, decydujemy o tym, czy dziecko otrzyma do dyspozycji kartę płatniczą przypisaną do jego konta, szczególnie w przypadku, gdy jej posiadanie miałoby się wiązać z dodatkowymi kosztami.

I najważniejsza informacja dla wszystkich rodziców rozważających założenie swojemu dziecku konta. Do ukończenia 13 roku życia, konto dziecka jest pod naszym pełnym nadzorem. Oznacza to, że dziecko nie może dysponować znajdującymi się na rachunku pieniędzmi bez naszej wiedzy i zgody. Dla dzieci / młodzieży w przedziale wiekowym 13 – 18 lat, przekazywane jest ograniczone prawo do czynności prawnych, jakimi jest m.in. zarządzanie rachunkiem bankowym. Nasze dziecko może więc, choć w ograniczonym stopniu, dysponować znajdującymi się na koncie środkami.

Kontrola rodzicielska konta młodzieżowego

Oprócz decydowania o wydaniu przez bank karty płatniczej do konta, z której nasze dziecko będzie mogło korzystać stale lub w określonych sytuacjach (np. na wycieczce szkolnej), możemy pilnować przepływu środków również na inne sposoby. Podstawą niech będzie wgląd do stanu konta i jego wyciągów. Pełna kontrola historii transakcji pozwoli nam na utrzymywanie kontroli nad wydatkami dziecka i w razie potrzeby zasygnalizowanie mu, że powinno być bardziej roztropne. Dbamy też w ten sposób o bezpieczeństwo dziecka, ponieważ widzimy wyraźnie co i skąd kupuje.

Innym doskonałym narzędziem kontroli rodzicielskiej w kontach młodzieżowych są powiadomienia o transakcjach i potwierdzanie przez nas tych dyspozycji. Dziecko nie nabędzie niczego drogą przelewu bez naszej wiedzy i zgody, co jest kolejnym zabezpieczeniem przed wyłudzeniami i wciąganiem dzieci w niebezpieczne umowy kupna i płatne subskrypcje. Jeśli my sami nie będziemy mieć zaufania do strony internetowej lub sprzedającego, możemy jednym kliknięciem odrzucić transakcję.

Oczywiście oznacza to również, że dziecko nie sprawi nam żadnej niespodzianki na urodziny lub święta, ale z drugiej strony nauczy go to także szukania innych rozwiązań na takie okazje, a to cenna lekcja na przyszłość.

Kolejną ważną dla rodzica funkcją w młodzieżowych kontach bankowych jest możliwość ustalenia limitów na rachunku. W zależności od banku, będą to limity dzienne lub miesięczne na ilość transakcji internetowych, bezgotówkowych, a nawet gotówkowych. Mogą być one szczególnie pomocne w nauce pilnowania swoich wydatków u naszej pociechy, dzięki czemu wyrobi w sobie nawyk kontrolowania własnych funduszy.

Czytaj więcej o kontach młodzieżowych >>

Które banki oferują konta młodzieżowe z kontrolą rodzicielską?

Na polskim rynku funkcjonuje wiele banków, które oferują konta dla dzieci i młodzieży z kontrolą rodzicielską. Zanim zdecydujemy się na którykolwiek z nich, sprawdźmy dokładnie, na jakich zasadach ma ono funkcjonować. Czy konieczne jest, by rodzic także posiadał konto w tym banku? Jakie narzędzia kontroli dostaniemy do dyspozycji? Jakie opłaty będą pobierane za konto?

Poszukiwania warto zacząć od tych banków, które znamy najlepiej. Być może to właśnie nasz bank pozwoli nam na założenie konta młodzieżowego na najlepszych warunkach? A jeśli nie, to sprawdźmy oferty w innych, które wzbudzają nasze zaufanie.

Konta młodzieżowe prowadzą m.in.:

  • ING Bak Śląski,
  • Alior Bank SA,
  • Bank Zachodni WBK,
  • Bank Millennium,
  • mBank,
  • Bank PKO BP,
  • Bank Pekao SA,
  • Nest Bank,
  • Bank BGŻ BNP Paribas.

Oferty promocyjne

Wiele banków przygotowało oferty promocyjne dla właścicieli nowych kont młodzieżowych. Mogą one dotyczyć np. korzystnego oprocentowania kont oszczędnościowych, dzięki czemu nasze dziecko będzie chętniej odkładało swoje kieszonkowe!

Innymi sposobami na zachęcenie do założenia dziecku konta, mogą być oferty typu cashback za zakupy w partnerskich sieciach sklepów lub symboliczne nagrody za korzystanie z kart płatniczych.

Rozejrzyjmy się za propozycjami promocji, na których możemy dodatkowo skorzystać i pokazać dziecku, jak mądrze zarządzać finansami. Zależnie od wieku dziecka, przedstawmy mu najciekawsze propozycje i podejmijmy wspólnie decyzję. W ten sposób nasze potomstwo poczuje się jeszcze bardziej odpowiedzialne za swoje konto!