Motywacja do zmiany nawyków finansowych na Nowy Rok – Jak ją znaleźć?

Motywacja do zmiany nawyków finansowych

Nie da się ukryć, że lubimy daty graniczne. Wszelkie zmiany w naszym życiu przekładamy na jutro, na poniedziałek, na nowy rok. Jeśli tak, to nadarza się najlepsza okazja na mocne postanowienie. Nowy Rok – jak zmotywować się do zmiany nawyków finansowych? Podpowiadamy!

Dlaczego zmieniać nawyki finansowe?

Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie – dlaczego w ogóle zmieniać nawyki finansowe? Oczywiście tylko wtedy, jeśli nasze nawyki są złe. Chęć zmiany podejścia do gospodarowania budżetem powinna pojawić się u nas także po to, by osiągnąć bezpieczeństwo finansowe. Dzięki bezpieczeństwu finansowemu, czyli tak naprawdę posiadaniu oszczędności oraz regularnych wpływów wynagrodzenia, czujemy się niezależni. Co więcej, żadna niespodziewana sytuacja, kryzys finansowy, nie może nas zaskoczyć.

Czym jest nawyk finansowy?

Nawyków finansowych może być wiele. Odkładanie pieniędzy, przekazywanie na konto oszczędnościowe tzw. końcówek kwot po zakupach, korzystanie z programów oszczędnościowych, z promocji bankowych – wymieniać możemy bez końca. Skupmy się jednak na początku na złych nawykach. Aby pokonać problem, musimy go najpierw nazwać.

Wiemy już, że nawyk finansowy może być dobry lub zły. Nawyk to coś, co wykonujemy regularnie, bezwiednie, automatycznie, ale mimo wszystko świadomie. Budowanie nawyków ma pozytywny wydźwięk. Często mówimy, że coś powinno wejść nam w nawyk. Mamy nadzieję, że będą to właśnie dobre decyzje dotyczące operowania finansami.

Złe nawyki finansowe

Przyjrzyjmy się złym nawykom finansowym. Jakie mogą być?

  • Brak budowania oszczędności – nie zaprzątamy sobie głowy budowaniem poduszki finansowej, nie odkładamy żadnych pieniędzy
  • Życie ponad stan – wydajemy więcej niż zarabiamy, często przy tym zadłużając się. Wydajemy na potrzeby, które nie są najważniejsze.
  • Używamy kilku kart kredytowych – skutecznie budujemy nasz dług względem banków… Niestety, jeśli korzystamy z kilku kart kredytowych, nie panujemy nad własnymi finansami.
  • Wpadamy w pułapkę konsumpcji, w zakupowe szaleństwo – potrzeba posiadania rzeczy jest większa od zdrowego rozsądku. Kupujemy nowe ubrania lub przedmioty, których później używamy rzadko bądź wcale
  • Nie planujemy budżetu – czyli tak naprawdę nie interesujemy się własnymi finansami. Nie analizujemy wpływów i wydatków, ani naszych zachowań konsumenckich.
  • Nie inwestujemy – dla osób, które posiadają oszczędności, ale są pasywne względem pieniędzy. Trzymają pieniądze w przysłowiowej skarpecie, nie mając ambicji lub nie wiedząc, że zgromadzony kapitał może na nich pracować.

Jak zmotywować się do zmiany nawyków finansowych?

Pomyślmy o przyszłości, o przyszłości naszych bliskich i zacznijmy działać. Zmiana nawyków finansowych może przynieść wiele pozytywów. Nie warto patrzeć tylko krótkowzrocznie – “będę miał więcej pieniędzy”. Zmieniając nawyki finansowe, budujemy bezpieczeństwo, co więcej, dajemy sobie nowe możliwości. Nie ma nic piękniejszego od pomagania innym. Z odpowiednimi środkami pieniężnymi na koncie, pomaganie okaże się o wiele łatwiejsze. Jeśli więc trudno ci się zmotywować do lepszego działania w kwestii finansów, zrób to dla innych.

Co zmienić i jak?

Zacznijmy od budowania świadomości na temat finansów. Wiele osób podchodzi do zagadnień finansowych jak do jeża. Myślą, że to za trudne, że nie zrozumieją, że będą potrzebować wiele czasu, aby przyswoić wiedzę. Takie podejście przekłada się również na nasze zachowanie konsumenckie. Kupujemy produkty finansowe np. pożyczki online, karty kredytowe, w ogóle nie czytając umowy i regulaminu. Całą sytuację można porównać do sportu. Jeśli nie znamy zasad gry, prawdopodobnie przegramy.

Polecamy więc czytanie umów bankowych, analizowanie własnych wydatków, optymalizowanie finansów i dywersyfikację portfela finansowego. Dobrym podejściem w kwestii pieniędzy będzie także korzystanie z różnego rodzaju promocji bankowych, cashbacków i promocyjnych lokat. Jeśli planujemy otwarcie konta bankowego, nic nie stoi na przeszkodzie, by poszukać aktualnych promocji i z nich skorzystać. W internecie znajdziemy wiele atrakcyjnych bonusów. Jeśli spełnimy określone zasady, np. regularną płatność kartą w danym banku, możemy zyskać nawet kilkaset złotych premii.

Gdzie szukać wiedzy?

Wiedzy na temat finansów i skutecznego zarządzania pieniędzmi możemy szukać w fachowej prasie oraz w internecie. W sieci znajdziemy darmowe poradniki dotyczące interesującej nas tematyki. Jest naprawdę wiele merytorycznych artykułów zupełnie za darmo. W ostatnim czasie może zaobserwować wzrost zainteresowania użytkowników tematem pieniędzy, a zwłaszcza oszczędzania. Trendy przełożyły się na masę publikacji, podcastów, filmów poradnikowych. Warto odwiedzać różnego rodzaju serwisu porównujące usługi finansowe, pożyczki online, kredyty gotówkowe, konta osobiste, oszczędnościowe czy lokaty. Porównywarki finansowe publikują wiele przydatnych artykułów na różne tematy dotyczących pieniędzy. Przy odrobinie cierpliwości znajdziemy miejsce w Internecie, do którego będziemy wracać. Zachęcamy do lektury naszego bloga!

Sprawdź również jak działają porównywarki finansowe >>